Biuro Informacji Kredytowej S.A. to nie tylko platforma informacyjna z danymi dotyczącymi zaciągniętych zobowiązań kredytowych przez konsumentów i przedsiębiorców, ale także jedna z większych baz w Polsce gromadzących wszelkie informacje o kredytobiorcach. Wyróżniony podmiot stanowi podstawowe źródło wiedzy o sposobności spłat poszczególnych kredytów i pożyczek przez klientów indywidualnych oraz biznesowych. Rejestr ten służy jako narzędzie wspomagające obsługę czynności bankowych, których decyzja co do wydania dodatkowego finansowania jest uzależniona od podglądu na aktualny styl przebytej historii kredytowej klienta bądź klientki.
Jak powstało BIK S.A?
W 1997 r. specjaliści finansowi tworzący Związek Banków Polskich wraz z przedstawicielami największych banków rozpoczęli prace nad stworzeniem platformy administrującej danymi bankowymi. W tym miejscu należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że przed powstaniem tej bazy, banki wymieniały informacje między sobą listownie lub przy użyciu faksu, co było na wskroś czasochłonne. Co więcej, wydłużało to również postanowienie o wydaniu decyzji przyznania kredytu. W takiej sytuacji wprowadzenie nowoczesnego systemu wymiany informacji stanowiło skuteczne rozwiązanie w procesie zarządzania ryzykiem kredytowym. I tak też wraz z początkiem roku 2000, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, zarejestrował oraz oficjalnie potwierdził istnienie działalności Biura Informacji Kredytowej S.A. w Polsce.
Czego dotyczą zapisane informacje w bazie BIK S.A?
W platformie informacyjnej BIK S.A. rejestrującej dłużników będącymi konsumentami gromadzone są m.in.: dane osobowe kredytobiorcy oraz te o rodzaju zaciągniętego zobowiązania np. kredyt ratalny, pożyczka gotówkowa, karta kredytowa, uwypuklono również liczę złożonych zapytań kredytowych z ostatnich 12 miesięcy, datę zawarcia umowy kredytowej, datę pełnej spłaty zobowiązania, walutę oraz całkowitą kwotę kredytu.
Co oferuje BIK S.A. konsumentom?
Baza BIK S.A. oferuje klientom indywidualnym pojedynczy raport lub pakiet 12 raportów do wykorzystania w ciągu 1 roku wraz z usługami dodatkowymi tzn.: wskaźnikiem BIK, alertami BIK, zastrzeżeniem kredytowym lub dokumentu tożsamości. Każdej osobie, której dane są przez BIK S.A. przetwarzane, przysługuje prawo do uzyskania kopii danych jakie znajdują się w bazie. W celu uzyskania takiej informacji należy złożyć odpowiedni wniosek, drogą elektroniczną lub listownie. Kopię danych BIK S.A. udostępnia zainteresowanym bezpłatnie raz na 6 miesięcy. Wyszukiwanie informacji w bazie klientów indywidualnych odbywa się poprzez numer PESEL, z tego tytułu nie może go zabraknąć we składanym wniosku.
Przedsiębiorca w bazie BIK S.A.
Dane kredytowe przedsiębiorców zbierane są podobnie, jak te dotyczące klientów indywidualnych. Trafiają one do BIK S.A. po złożeniu wniosku o przyznanie kredytu albo pożyczki, a także z chwilą zgłoszenia samego zapytania kredytowego, które wiąże się z weryfikacją profilu kredytobiorcy.
Dane z bazy przedsiębiorców odszukiwane są za pomocą numeru NIP. Należy go zatem podać np. we wniosku o udostępnienie kopii danych działalności gospodarczej. BIK S.A. oferuje przedsiębiorcom pobranie ze strony „www.bik.pl” raportu dotyczącego ich firmy- Raportu BIK Moja Firma i tym samym kontrolowanie kondycji finansowej własnego przedsiębiorstwa. Nie każdy wie, że istnieje możliwość zweryfikowania sytuacji płatniczej dowolnej firmy, jeżeli tylko znamy jej NIP. Aby sprawdzić wypłacalność np. kontrahenta lub dostawcy, wystarczy pobrać Raport o Kontrahencie. Firmom, w przeciwności do klientów indywidualnych, BIK S.A. nie nalicza oceny punktowej zdolności kredytowej.
Dodaj komentarz