Do bazy Biura Informacji Kredytowej S.A. codziennie napływają dane z sektora kredytowo-finansowego o klientach indywidualnych, jak i przedsiębiorcach. BIK S.A. tego typu informacje pozyskuje od banków (w tym: komercyjnych i spółdzielczych), SKOK-ów oraz od ponad 60 firm pożyczkowych działających w Polsce, a także bankowych firm leasingowych i faktoringowych. Dane, którymi BIK S.A. zarządza, są regularnie aktualizowane i obejmują zarówno zobowiązania otwarte, jak i te już zamknięte. Zgromadzone dane można podzielić na pozytywne- świadczące o rzetelności kredytobiorcy i negatywne, które są związane z opóźnieniami w spłacie kredytów i pożyczek.
Czyje dane i kiedy trafiają do baz BIK?
Każda osoba, która ubiegała się o kredyt lub pożyczkę, która spłacała lub spłaca zaciągnięte w banku czy firmie pożyczkowej zobowiązanie, może się spodziewać, że i jej dane BIK S.A. przetwarza. Nie ma tu żadnego znaczenia wysokość wierzytelności. Dzieje się tak dlatego, że do BIK S.A. wpływają informacje o wszystkich złożonych wnioskach kredytowych oraz o stanie każdego, nawet niewielkiego zobowiązania od chwili jego przyznania do dnia całkowitej jego spłaty. Jeżeli w banku, SKOK-u lub w firmie pożyczkowej zostanie złożony wniosek kredytowy czy pożyczkowy, to nawet w przypadku decyzji odmownej, co do przyznania zobowiązania, wpis o podjętym działaniu również trafi do bazy BIK S.A. Banki oraz instytucje zajmujące się pożyczaniem pieniędzy udostępniają BIK S.A. dane o spłacie wierzytelności na podstawie udzielonych przez swoich klientów zgód. Umowy kredytowe i pożyczkowe zawierają odpowiednie klauzule informujące o powyższym. A zatem, jeżeli ktoś chce wziąć kredyt lub pożyczkę, to jednocześnie musi wyrazić zgodę na przekazywanie do BIK S.A. swoich danych kredytowych.
Jak długo BIK S.A. przetwarza zebrane dane?
Informacja o każdym zobowiązaniu, które jest w trakcie spłaty i zostało udzielone przez bank lub firmę pożyczkową współpracującą z BIK S.A., znajduje się w bazach BIK S.A. wraz z danymi kredytobiorcy. To, czy informacje o kredycie lub pożyczce, które zostały w pełni uregulowane będą dalej przechowywane i udostępniane, zależy w głównej mierze od terminowości spłaty zaciągniętego zobowiązania. W ciągu 7 dni od całościowej spłaty zobowiązania i zamknięcia kredytu, informacja taka trafia z banku do BIK S.A.
Osoby, które chcą, aby ich pozytywna historia spłaty była widoczna, muszą wyrazić zgodę na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania. Zgoda taka jest dobrowolna i można ją później wycofać lub nie odnawiać po tym jak upłynie termin ważności jej obowiązywania. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeżeli opóźnienie w spłacie przekroczyło 60 dni. Wówczas dane dłużnika mogą być przetwarzane po zamknięciu zobowiązania bez jego zgody przez okres 5 lat. Dopiero po upływie tego czasu zostaną one przeniesione do bazy danych statystycznych i tam będą przechowywane przez kolejnych 12 lat. Dojdzie do tego, jeżeli, jak wspomniano wyżej, dłużnik dopuścił się zaniedbania w spłacie powyżej 60 dni i upłynęło kolejnych 30 dni od poinformowania kredytobiorcy, przez wierzyciela, o zamiarze przetwarzania jego danych pomimo braku zgody na to. Dane umieszczone w bazie statystycznej są odpersonalizowane tj. zostają pozbawione danych osobowych. Wszystkie terminy dotyczące przetwarzania danych przez BIK S.A. są uwarunkowane przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe.
Jak dowiedzieć się, czy ktoś jest w BIK S.A.?
Osoby, które chcą sprawdzić, czy BIK S.A. przetwarza ich dane kredytowe, powinny zawnioskować o raport BIK. Najprostszym i najszybszym sposobem na uzyskanie odpowiedzi na pytanie- „Czy jestem w BIK?”- jest pobranie Raportu ze strony „www.bik.pl”.
Dane, których gromadzeniem, analizowaniem i udostępnianiem zajmuje się BIK S.A. są chronione tajemnicą bankową, z tego też względu, zakładając konto w portalu BIK, po wypełnieniu formularza, konieczne będzie potwierdzenie tożsamości. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich jest oparty na weryfikacji na podstawie skanu dokumentu tożsamości. Do wypełnionego formularza należy dołączyć skan lub zdjęcie wybranego dokumentu- dowodu osobistego, polskiego paszportu lub karty pobytu. Następny krok to wykonanie przelewu identyfikacyjnego z rachunku, którego właścicielem jest osoba zakładająca konto przez „www.bik.pl”. Jeżeli stwierdzona zostanie zgodność danych z przelewu z danymi z formularza, klient otrzyma e-maila z linkiem aktywacyjnym. Klikając w link uaktywni wysyłkę SMS-a z kodem aktywacyjnym. Zakładanie konta kończy wpisanie kodu z wiadomości SMS i ustanowienie hasła do logowania.
Tożsamość można potwierdzić również listownie. Jak się to odbywa? Na adres korespondencyjny z formularza zostanie wysłany za pośrednictwem Poczty Polskiej list polecony za potwierdzeniem odbioru. Warto pamiętać, że aby odebrać list, konieczne będzie okazania dokumentu tożsamości. List będzie zawierał kod weryfikacyjny. Klient otrzyma także wiadomość e-mail z linkiem aktywacyjnym. Kliknięcie w przesłany link umożliwi wpisanie kodu z listu. Po wpisaniu kodu weryfikacyjnego, SMS-em zostanie wysłany kod autoryzacyjny. Ostatnie czynności, to podobnie jak w powyżej opisanym sposobie, wpisanie kodu z SMS-a i ustalenie hasła do konta. Jeżeli wszystkie czynności przebiegną prawidłowo, klient może pobrać z bazy BIK raport na swój temat. Niektóre banki umożliwiają klientom pobranie raportu BIK za pośrednictwem internetowego konta bankowego. Raport BIK można uzyskać również składając wniosek w Centrum Obsługi Klienta BIK znajdującym się w Warszawie przy ul. Postępu 17a.
Jeżeli po zapoznaniu się z treścią raportu BIK, stwierdzono, że zawarte w nim dane są nieprawidłowe lub trafiły do bazy BIK pomyłkowo, można ubiegać się o ich skorygowanie, a w przypadku dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych po zamknięciu kredytu, można taką zgodę odwołać.
Dodaj komentarz