W zasobach Biura Informacji Kredytowej S.A. znajdują się historie kredytowe klientów indywidualnych oraz biznesowych. Wśród nich znajdują się zarówno informacje pozytywne – potwierdzające o rzetelnej i terminowej spłacie oraz negatywne – czyli takie, które wskazują zaległości związane ze spłatą poszczególnych rat kredytowych. Dane, którymi dysponuje BIK S.A. są niezbędne do właściwego oszacowania ryzyka kredytowego. Warto podkreślić, że BIK S.A. zajmuje się administrowaniem danych o zobowiązaniach bieżących i tych które już wygasły, a także co niezwykle istotne – regularnie je aktualizuje. Banki, SKOK-i i parabanki uzyskują dostęp do potrzebnych im informacji o klientach, korzystając z tworzonych przez BIK S.A. raportów kredytowych.
Dlaczego raport kredytowy ma tak duże znaczenie dla banków i ich klientów?
Raport kredytowy BIK zawiera szczegółowe informacje o zaciągniętych przez danego kredytobiorcę zobowiązaniach kredytowych. Jednym z najważniejszych elementów takiego raportu jest wskaźnik sytuacji płatniczej, dzięki któremu od razu wiadomym jest, czy klient ma jakieś opóźnienia w płatnościach oraz przedstawia jego punktację score. W Raporcie BIK znajdują się ponadto: dane osobowe kredytobiorcy, a w tym jego numer PESEL i dane kontaktowe. Wykazane są w nim wszystkie aktualnie spłacane zobowiązania kredytowe wraz z informacją o ilości i miejscach (oddziały banków, parabanków, SKOK-ów) złożonych zapytań kredytowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dostępna jest także informacja na temat zamkniętych już zobowiązań kredytowych danej osoby.
Dostęp do Raportu BIK może mieć każdy będący kredytobiorcą. Wystarczy założyć konto w portalu BIK i potwierdzić swoją tożsamość. Pierwszy wybrany raport wyświetla się zaraz po dokonaniu płatności. Istnieje możliwość pobrania i zapisania raportu w formacie PDF. Wniosek o wydanie Raportu BIK można również złożyć bezpośrednio w siedzibie BIK S.A.
Czym jest scoring?
Ważną częścią Raportu BIK jest także ocena punktowa BIK, czyli inaczej mówiąc scoring. Scoring jest pomocny w szacowaniu ryzyka kredytowego, czego podejmują się instytucje finansowe przed udzieleniem kredytu lub pożyczki. Skala z jaką mamy do czynienia w ocenie punktowej BIK wynosi od 1 do 100. Ocena punktowa jest wyliczana na podstawie danych bankowych i historii kredytowej. Im wyższy scoring, tym większa szansa na to, że kredytobiorca ureguluje swoje zobowiązanie w terminie. Jeżeli w bazie BIK S.A. brakuje danych o kimś, wówczas jego ocena punktowa nie zostanie wyliczona. Eksperci z BIK S.A. stosują do wyliczenie oceny punktowej specjalnie przygotowaną formułę matematyczną. Wiarygodność poszczególnych klientów wskazuje się porównując dany profil z profilami osób, które regularnie spłacają swoje zobowiązania. Duże podobieństwo w tym zakresie oznacza wysoką ocenę punktową.
Dodaj komentarz