BIK dla firm – czyli dla kogo?
Oferta Biura Informacji Kredytowej S.A. jest wyposażona m.in. w system wymiany informacji o zobowiązaniach kredytowych podmiotów gospodarczych. Kto może zatem z nich korzystać?
Określenie dla firm, choć wskazuje na inność tej propozycji względem BIK Klient Indywidualny, zawężałoby rzeczywisty zasięg oferty. Platforma BIK Przedsiębiorca skierowana jest bowiem do osób fizycznych wykonujących wolny zawód, prowadzących działalność gospodarczą lub będących rolnikiem indywidualnym, ponadto do spółek osobowych i kapitałowych, spółdzielni, przedsiębiorstw państwowych, towarzystw ubezpieczeniowych, jednostek badawczo-naukowych, stowarzyszeń, fundacji, organizacji społecznych i zawodowych oraz wspólnot mieszkaniowych.
Jakie informacje są przetwarzane?
Tak jak w przypadku serwisu dla osoby fizycznej, w BIK Przedsiębiorca przetwarzane są dane sumaryczne i dane identyfikujące klienta. Dane sumaryczne ujawniają zbiór wiadomości, wśród których znajduje się: liczba aktualnych i historycznych zobowiązań kredytowych, bieżące kwoty do spłaty i saldo zaległości, statusy rachunków (np. otwarty, odzyskany, w windykacji, w egzekucji, zamknięty) oraz liczba zapytań kredytowych. Dane identyfikujące klienta zawierają zaś nazwę i rodzaj prowadzonej działalności oraz numer NIP i REGON.
Raport dla przedsiębiorcy
Platforma umożliwia nie tylko pobranie raportu o stanie własnego przedsiębiorstwa, ale pozwala również sprawdzić inną firmę – potencjalnego kontrahenta. W tym miejscu skupimy się jednak na pierwszym wariancie.
Raport BIK Moja Firma zawiera szczegółową historię zobowiązań kredytowych oraz wskaźnik kondycji finansowej firmy. Sprawozdanie można przedstawić innym osobom i firmom, np. kontrahentom, klientom. Raport stanowi dowód na to, że dane przedsiębiorstwo jest godnym zaufania partnerem w biznesie. Raport można przeglądać na ekranie komputera, na tablecie i na telefonie. Można go również pobrać i zapisać jako plik PDF, a następnie wydrukować.
BIK dla klienta indywidualnego – czyli dla kogo?
Kolejna zakładka na platformie BIK S.A. dotyczy klienta indywidualnego. Wśród opcji dostępnych dla osób fizycznych jest możliwość pobrania raportu BIK. Co to takiego i jak powstaje?
Odrębna baza dla klientów indywidualnych istnieje od 1997 roku. Dzięki wymianie informacji kredytowej, w której biorą udział różne instytucje finansowe, BIK S.A. sporządza raporty. Po zarejestrowaniu się na platformie i uiszczeniu opłaty każdy zainteresowany może pobrać takie sprawozdanie. Pierwszy raport wygeneruje się od razu po dokonaniu płatności. Wygenerowane raporty można później obejrzeć w zakładce Wygenerowane raporty. Raport jest interaktywny, ale istnieje również możliwość pobrania go i zapisania w formie pliku PDF.
Przepływ informacji kredytowej
Informacje kredytowe w Raporcie BIK pochodzą z instytucji finansowych. Instytucje te przekazują do BIK S.A. wszystkie dane o udzielanych kredytach (np. informację o rodzaju posiadanego zobowiązania, źródło zapożyczenia, datę zawarcia umowy kredytowej, wysokość i walutę zobowiązania oraz termin jego spłaty). Ponadto, aby zwiększyć bezpieczeństwo polskiego systemu finansowego, informacje o niespłaconych zobowiązaniach finansowych są przesyłane również do BIG InfoMonitor S.A.
Dane klienta są dostarczane BIK S.A. również wtedy, gdy składa on wniosek o kredyt lub pożyczkę w instytucji finansowej współpracującej z BIK S.A. W związku z tym w raporcie można też spodziewać się informacji o zapytaniach o kredyt w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Po udzieleniu kredytu lub pożyczki do BIK S.A. spływają informacje o tym, jak osoba fizyczna spłaca swoje zobowiązania. Dane te są aktualizowane w terminie nie dłuższym niż 7 dni od momentu całkowitej spłaty zobowiązania, jego wygaśnięcia, stwierdzenia nieistnienia zobowiązania, korekty wysokości, aktualizacji innych informacji czy powstania nowego zobowiązania. BIK S.A. dokonuje aktualizacji przekazanych danych w ciągu maksymalnie 7 dni.
Największy wpływ na historię kredytową ma terminowa spłata kredytów. Do BIK S.A. trafiają zarówno informacje pozytywne (o ratach spłacanych w terminie), jak i negatywne (o opóźnieniach). Instytucje finansowe współpracujące z BIK S.A. przekazują również dane o zaległych ratach kredytu, podjętych działaniach windykacyjnych lub egzekucji należności, a także o zamknięciu rachunku (i powodach tego zamknięcia). Raport BIK zawiera również informacje finansowe pochodzące z Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. Jak widać, raport ma charakter kompleksowy i może być bardzo przydatny dla samego klienta, jak również instytucji, która zastanawia się nad ewentualną współpracą z tą osobą fizyczną.
Dodaj komentarz