Rejestr rzetelnych i nierzetelnych dłużników
Biuro Informacji Gospodarczej to instytucja gromadząca, przechowująca i udostępniająca dane o nierzetelnych dłużnikach. To rejestr, w którym umieszczane są dane dotyczące wiarygodności płatniczej m.in. kontrahentów, dostawców, partnerów biznesowych określonej grupy przedsiębiorców. W Polsce nie istnieje jedno, centralne biuro. Poszczególne instytucje różnią się też nieco między sobą. Niektóre BIG-i gromadzą dane pozytywne na temat płatników, którzy terminowo regulują swoje zobowiązania. Informacje do BIG-u mogą przekazywać podmioty, które zawarły z biurem odpowiednią umowę.
Negatywny wpis w BIG-u jest niekorzystny dla nierzetelnego dłużnika, ponieważ w przypadku ubiegania się o kredyt dostanie on decyzję odmowną lub otrzyma kredyt na znacznie gorszych warunkach. Z kolei pozytywne informacje gospodarcze mogą okazać się przydatne podczas negocjacji warunków umów z dostawcą Internetu, telewizji kablowej, firmą pożyczkową czy bankiem. Biura informacji gospodarczej działają na podstawie ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. O udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Biura informacji gospodarczej funkcjonują pod nadzorem Ministerstwa Rozwoju.
Ile BIG-ów jest w Polsce?
Obecnie w naszym kraju działa pięć biur: Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A (BIG InfoMonitor), Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KBIG), Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KRD BIG S.A.), Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (Rejestr Dłużników ERIF BIG), Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych Biuro Informacji Gospodarczej SA (KIDT). Są to podmioty samodzielne, prowadzące własną listę dłużników, konkurujące ze sobą – nie ma między nimi przepływu informacji.
Kto może trafić do rejestru?
Zgodnie z przepisami każda osoba spełniająca odpowiednie warunki może zgłosić do biura informację o nieuregulowanych zobowiązaniach. Podobnie – każdy może trafić do rejestru, niezależnie od tego, czy jest konsumentem, czy też nie.
Wierzyciel może przekazać do biura informacje gospodarcze o zobowiązaniu dłużnika będącego konsumentem wyłącznie wówczas, gdy są spełnione łącznie następujące warunki:
1) zobowiązanie powstało w związku z określonym stosunkiem prawnym, w szczególności z tytułu umowy o kredyt konsumencki oraz umów o świadczenie usług pocztowych i telekomunikacyjnych, przewóz osób i bagażu w komunikacji masowej, dostarczanie energii elektrycznej, gazu i oleju opałowego, dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, wywóz nieczystości, dostarczanie energii cieplnej;
2) łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika będącego konsumentem wobec wierzyciela wynosi co najmniej 200,00 złotych oraz są one wymagalne od co najmniej 60 dni;
3) upłynął co najmniej miesiąc od wysłania przez wierzyciela listem poleconym albo doręczenia dłużnikowi będącemu konsumentem do rąk własnych na adres do doręczeń wskazany przez dłużnika będącego konsumentem, a jeżeli nie wskazał takiego adresu – na adres miejsca zamieszkania, wezwania do zapłaty zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do biura z podaniem firmy i adresu siedziby tego biura.
Natomiast dane na temat dłużnika niebędącego konsumentem wierzyciel może przekazać do rejestru, gdy:
1) zobowiązanie powstało w związku z określonym stosunkiem prawnym, w szczególności z tytułu umowy związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej;
2) łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika niebędącego konsumentem wobec wierzyciela wynosi co najmniej 500,00 złotych oraz są one wymagalne od co najmniej 60 dni;
3) upłynął co najmniej miesiąc od wysłania przez wierzyciela listem poleconym albo doręczenia dłużnikowi niebędącemu konsumentem do rąk własnych na adres do doręczeń wskazany przez dłużnika niebędącego konsumentem, a jeżeli nie wskazał takiego adresu – na adres siedziby dłużnika lub miejsca wykonywania działalności gospodarczej, wezwania do zapłaty zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do biura z podaniem firmy i adresu siedziby tego biura.
Jak długo biuro przechowuje dane?
Każdy ma prawo dostępu do dotyczących go informacji gospodarczych przechowywanych przez biuro. Dostęp w zakresie informacji gospodarczych dotyczących dłużników będących konsumentami jest bezpłatny, jeżeli następuje nie częściej niż raz na 6 miesięcy. W pozostałych przypadkach dostęp podlega opłacie zgodnie z obowiązującym w biurze cennikiem, nie wyższej niż 0,5% minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie przepisów ustawy. Informacje dotyczące długów przechowywane są w bazach biura informacji gospodarczej dopóki wierzyciel nie zawiadomi o spłacie zaległości. Wierzyciel powinien powiadomić biuro o dokonaniu spłaty w ciągu 14 dni od momentu uregulowania długu. Po otrzymaniu informacji o spłaceniu zobowiązania wpis jest usuwany. Informacja o zadłużeniu może być też usunięta wcześniej, jeżeli dłużnik złoży wierzycielowi uzasadniony wniosek.
Działalność BIG InfoMonitor
InfoMonitor, jako jedno z biur informacji gospodarczej, przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o zaległym zadłużeniu osób i firm oraz prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Ponadto, jako jedyny BIG umożliwia dostęp do baz Biura Informacji Kredytowej S.A. oraz Związku Banków Polskich. BIG InfoMonitor stanowi platformę wymiany informacji pomiędzy sektorem bankowym i pozostałymi sektorami gospodarki (jak biuro informuje na swojej stronie: średnio co 2 sekundy z Rejestru Dłużników BIG pobierany jest raport o zaległym zadłużeniu). Biuro wydaje cykliczne raporty dotyczące zobowiązań finansowych konsumentów oraz przedsiębiorców z różnych branż.
Poza tym biuro angażuje się w działalność edukacyjną, która sprowadza się przede wszystkim do edukowania w zakresie racjonalnego zarządzania finansami (przeprowadza wykłady na wielu polskich uczelniach). BIG InfoMonitor prowadzi również swój profil na Facebook’u: „BIG.pl”, na którym pokazuje, jak uniknąć negatywnych doświadczeń z kontrahentami niepłacącymi w terminie. Innym rodzajem działalności biura jest wsparcie rodziców samotnie wychowujących dzieci w odzyskiwaniu należnych alimentów w ramach akcji Odzyskuj alimenty.
Dodaj komentarz