BIK bankom
Banki, parabanki i Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, by trafnie udzielić kredytu czy pożyczki, korzystają z raportów kredytowych. BIK S.A. zbiera dane z różnych instytucji finansowych, po czym łączy je w całość dotyczącą poszczególnego kredytobiorcy. Tak powstaje raport, na który składają się następujące dane: imię i nazwisko, numer PESEL, seria i numer dowodu osobistego oraz pełny bilans zobowiązań kredytowych (a w tym – liczba zapytań o kredyty w ciągu ostatnich 12 miesięcy i ocena punktowa score). Powstałe w ten sposób źródło informacji służy na polu zarządzania ryzykiem kredytowym i operacyjnym.
BIK ludziom
Dzisiaj zaleca się także, aby do raportów BIK-u miały dostęp wszystkie zainteresowane osoby, które planują ubiegać się o kredyt czy pożyczkę. W związku z tym warto założyć profil na stronie internetowej BIK S.A. , co umożliwi odebranie raportu w wersji elektronicznej. Dzięki temu posunięciu, klient będzie znał swoją historię kredytową. Uświadomi sobie również, jak jest postrzegany przez potencjalnego kredytobiorcę. To z kolei pomoże mu tak przygotować wniosek kredytowy, żeby wypadł on korzystniej w trakcie starań o kredyt lub pożyczkę.
Konto na stronie BIK-u warto też założyć z innego powodu. Dzisiaj to motywacja dość powszechna: otóż wiele osób obawia się, że ktoś inny na ich dane mógł zaciągnąć jakieś zobowiązanie finansowe. Dostęp do raportu daje możliwość kontrolowania tego i w razie potrzeby – szybkiej reakcji.
Raport BIK w formie papierowej można także odebrać bezpośrednio z siedziby instytucji, która znajduje się w Warszawie, przy ulicy Postępu 17a. Współpraca BIK-u z placówkami finansowymi zaowocowała też możliwością zaopatrzenia się w raporty online, np. dzięki Bank PEKAO S.A., Inteligo Financial Services S.A., PBS Bank, Bank Pocztowy S.A.
Dodaj komentarz