Z powodu epidemii koronawirusa (COVID-19) wielu przedsiębiorców szuka rozwiązania jak zachować firmę i uchronić miejsca pracy. Kluczem do przetrwania przez przedsiębiorców kryzysu wywołanego COVID-19 jest zachowanie płynności i uniknięcie upadłości.
Życie po upadłości - porady
Niektórzy mówią, że po ogłoszeniu upadłości, dłużnicy zyskują drugą szansę na nowe życie bez długów. Aby jej nie zmarnować warto zmienić swoje podejście do wydawania pieniędzy. W Życiu po upadłości zebrano pomysły dotyczące obszarów, w jakich można wprowadzić modyfikacje i tym samym zacząć oszczędzać. Podpowiedzi dotyczące oszczędzania są kierowane zarówno do tych, którzy przeżyli koszmar związany z całkowitym brakiem pieniędzy oraz do tych, którzy nie chcą uwikłać się w podobną sytuację. W artykułach czytelnik znajdzie porady, co robić oraz czego nie robić, żeby wzmocnić domowy budżet i w jaki sposób motywować samych siebie do wprowadzenia zmian. Zastosowanie proponowanych rozwiązań, w przeważającej większości, nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Autorzy poszczególnych tekstów pokazują, jak wielką moc ma kreatywność oraz wytrwałość w dążeniu do wyznaczonego celu.
Nowe Życie po upadłości
Osoby zadłużone na co dzień borykają się z wieloma dylematami związanymi z ich wydatkami oraz kwestią czy wystarczy im środków na ich własne utrzymanie oraz utrzymanie ich rodzin. Gdy decydują się na postępowanie upadłościowe, ono stanowi dla nich nadzieję na funkcjonowanie bez długów, w zasadzie rozpoczęcie swojego życia od początku.
Zaciąganie zobowiązań po upadłości konsumenckiej
Ogłoszenie upadłości jest konsekwencją narastających problemów finansowych dłużnika, który nie był w stanie regulować swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.
Co w praktyce oznacza upadłość?
Jedną z wielu konsekwencji ogłoszenia upadłości jest sytuacja zawieszenia postępowania sądowego.
Zawieszenie oznacza czasowe wstrzymanie części lub całego postępowania. Najczęściej jest to krok uzasadniony określonymi w ustawie zdarzeniami, które uniemożliwiają podjęcie czynności procesowych przez np. którąś ze stron postępowania. Do takich zaliczamy właśnie upadłość podmiotu, biorącego udział w postępowaniu. Kwestię tę regulują przepisy procedury cywilnej, czyli kodeksu postępowania cywilnego. Na podstawie art. 174 § 1 k.p.c.:
Kredyt hipoteczny po ogłoszeniu upadłości
Problem zadłużenia przekraczający możliwości spłaty dłużników, to ważki i aktualny od lat temat. Z pomocą niewypłacalnym konsumentom i przedsiębiorcom przychodzi ustawodawca wraz z postępowaniem upadłościowym. Przystąpienie do wspomnianego postępowania jest dla wielu dłużników jedyną możliwością na wyprostowanie swojej sytuacji finansowej. Z informacji udostępnionych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej dowiadujemy się, że do 31.07.2019 r. w polskich sądach toczyło się 4500 postępowań o ogłoszenie upadłości konsumenckiej i 351 postępowań o ogłoszenie upadłości gospodarczej. Wiemy też, że do końca czerwca 2019 r. w Monitorze Sądowym i Gospodarczym opublikowano 3821 postanowień o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Jeżeli druga połowa roku przyniesie podobny wynik, wówczas odnotowany zostanie ponad 16% wzrost ogłoszonych upadłości konsumenckich w stosunku do roku 2018 kiedy było ich 6570. Zważywszy na to, że upadają ludzie w różnym wieku, często ludzie młodzi, którzy założyli lub planują założyć rodziny, jedną z podstawowych potrzeb jaką, po ogłoszeniu upadłości, zapewne zechcą zaspokoić, jest potrzeba mieszkaniowa.
Ogłoszono mi upadłość konsumencką i co dalej?
Upadłość konsumencka to często jedyna możliwość odzyskania spokoju przez dłużnika. Postępowanie upadłościowe jest jednak dość długim procesem, który wiąże się z szeregiem niedogodności nie tylko dla samego dłużnika, ale również dla jego najbliższych. Dlatego warto przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zapoznać się z konsekwencjami, jakie niesie za sobą przychylne postanowienie sądu.
Upadłem, by powstać, czyli moje życie po upadłości
Instytucja upadłości konsumenckiej została stworzona z myślą o dłużnikach, którzy na skutek nieprzewidzianych i nieszczęśliwych okoliczności popadli w stan niewypłacalności, a więc nie są w stanie regulować swoich wymagalnych zobowiązań finansowych. O ogłoszenie upadłości konsumenckiej mogą starać się osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, są niewypłacalne i których działania nie są naznaczone rażącym niedbalstwem. Celem postępowania upadłościowego jest uzyskanie oddłużenia, czyli odzyskanie wolności finansowej, pozbycie się długów, rozpoczęcie nowego, spokojnego życia. O upadłości warto mówić, aby szerzyć wiedzę na temat rozwiązania, które może pomóc niejednej osobie znajdującej się w niezwykle trudnym położeniu materialnym. Trzeba też otwarcie wspominać, że każdy decydujący się na upadłość, wykazuje się dużą determinacją i odwagą. Dlatego też, każdy upadły to w pewnym sensie bohater.
Zacznij budować swoją wolność finansową
Wolność finansowa to plan na życie, o którym marzy większość z nas bez względu na wiek. Już w młodości, kiedy patrzymy na naszych rodziców i widzimy rutynę ich codzienności, która w dużej mierze polega tylko na przetrwaniu, czyli życiu „od pierwszego do pierwszego” to wiemy, że nie chcemy tak żyć. Nie chcemy wstawać bladym świtem, aby z ponurą miną iść do pracy, której nie znosimy. A po ośmiu godzinach pracy wracamy i resztę życia spędzamy na kanapie narzekając na przeciwności losu i bezdusznego szefa.
Życie po upadłości
Kiedy kończy się postępowanie upadłościowe, dłużnik może rozpocząć nowe życie. Nie musi martwić się już o zaległe rachunki, telefony od wierzycieli lub firm windykacyjnych. Wielu dłużników musi zaczynać od zera, bo cały ich majątek został włączony do masy upadłościowej, aby zaspokoić oczekiwania poszczególnych wierzycieli. W niektórych przypadkach, zobowiązania zadłużonych konsumentów są po prostu umarzane z powodu braku jakiegokolwiek majątku.
Kilka wskazówek na skuteczne oszczędzanie pieniędzy
Gdy upadłym konsumentom uda się już wyjść z długów, które do tej pory spędzały im sen z powiek, to – szczególnie pod względem finansowym – chcą zmienić swoje życie. Nie ma się co dziwić, codzienna egzystencja z długami potrafi wyczerpać psychicznie. Dlatego, aby odzyskać równowagę finansową, należy przede wszystkim rozsądniej zarządzać pieniędzmi i starać się je oszczędzać. W tym celu, warto wdrożyć do codziennych nawyków, kilka poniższych wskazówek i porad.
Życie na kredyt? Sprawdź, jak możesz wyjść z długów finansowych
Polacy nie boją się „życia na kredyt”. Zadłużamy się chętnie i na coraz wyższe kwoty. Z danych Biura Informacji Kredytowej S.A. wynika, że w 2016 roku banki oraz Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe udzieliły polskim kredytobiorcom ponad 7 milionów kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 78,5 mld zł.
Jak wygospodarować oszczędności z domowego budżetu
Sporo osób ma problem z regularnym oszczędzaniem niewielkich kwot. Uważają, że odkładanie małych sum pieniędzy nic nie zmieni w ich życiu, więc wolą wydać je na drobne przyjemności, zamiast przelać na konto oszczędnościowe.
Faktycznie, początki może i nie będą imponujące, ale po kilkunastu miesiącach lub kilku latach, nawet z drobnych sum, na koncie uzbiera się spora kwota.
Zmiana potrzebna od zaraz
Niekiedy życie układa się tak, że sytuacja ekonomiczna człowieka staje się na tyle zła, że jedynie ogłoszenie upadłości może odmienić jego los. Co prawda, jeżeli postępowanie upadłościowe zakończy się pomyślnie, to długi zostają całkowicie lub częściowo umorzone, ale syndyk, zgodnie z prawem upadłościowym, zajmuje i sprzedaje majątek dłużnika, celem pokrycia roszczeń wierzycieli. Nowym wyzwaniem, które pojawia się przed upadłym, jest niedopuszczenie do tego, aby podobna sytuacja miała miejsce w przyszłości. Pomocną w tych staraniach, może okazać się zmiana podejścia do codziennych spraw i wydatków z nimi związanych.
Domowy przedsiębiorca
Osoby, które przeszły przez długą drogę postępowania upadłościowego, z pewnością nie chcą wrócić do stanu w jakim się niegdyś znajdowały- stanu zadłużenia i pętli finansowej. Taka sytuacja odbija się często na zdrowiu zadłużonego człowieka oraz na jego relacjach z najbliższymi, co w tych okolicznościach pogłębia poczucie beznadziei. Tymczasem, warto sobie uświadomić, jak wiele zależy od nas samych. Bycie przedsiębiorczym nie wiąże się tylko z prowadzeniem dużego biznesu. To stan umysłu, który napędza do działań zasilających domowy budżet.
Pieniądze ukryte w … rachunkach
Osoba, która zmuszona była ubiegać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wie, jak łatwo wpaść w problemy finansowe i jak trudno z nich wyjść. Część konsumentów dostaje szansę na to, aby po umorzeniu długów żyć dalej tak, by dramatyczna sytuacja w której się znaleźli, już nigdy więcej nie miała miejsca.