Kiedy kończy się postępowanie upadłościowe, dłużnik może rozpocząć nowe życie. Nie musi martwić się już o zaległe rachunki, telefony od wierzycieli lub firm windykacyjnych. Wielu dłużników musi zaczynać od zera, bo cały ich majątek został włączony do masy upadłościowej, aby zaspokoić oczekiwania poszczególnych wierzycieli. W niektórych przypadkach, zobowiązania zadłużonych konsumentów są po prostu umarzane z powodu braku jakiegokolwiek majątku.
Wraz z ogłoszeniem upadłości u wielu dłużników nasuwa się pytanie: co dalej? Odpowiedź brzmi następująco: chciałoby się po prostu móc spokojnie żyć, założyć rodzinę, firmę lub znaleźć pracę, a incydent z długami traktować jako życiową lekcję. Są też i tacy, którzy obawiają się, że będą w pewien sposób naznaczeni i każdy będzie wiedział, że w przeszłości posiadali problemy finansowe. Tylko czy faktycznie zostanie im przypięta łatka dłużnika? Przygotowaliśmy odpowiedzi na pytania, z którymi najczęściej borykają się upadli dłużnicy. Liczymy na to, że okażą się one pomocne i rozwieją wszelkie wątpliwości.
Czy w przyszłości mogą nachodzić mnie wierzyciele, których zobowiązania zostały umorzone?
Wszystkie umorzone w upadłości konsumenckiej zobowiązania przestały istnieć, a więc wierzyciel nie ma skutecznego dochodzenia ich przed sądem, jak i egzekwowania podczas postępowania egzekucyjnego. Nie może wykazywać umorzonych zobowiązań w sprawozdaniach finansowych jako istniejącej należności.
Czy mój potencjalny pracodawca nie będzie miał w przyszłości problemów finansowych z powodu ogłoszonej przeze mnie upadłości?
Jest wręcz przeciwnie. Jednym z celów upadłości konsumenckiej jest właśnie umożliwienie niewypłacalnemu konsumentowi powrotu do regularnego uzyskiwania dochodów. A to oznacza, że dochody z wynagrodzenia za pracę nie są w żaden sposób zagrożone. Wynika to z faktu nieistnienia zobowiązań będących przedmiotem w toczącym się postępowaniu. Nie ma również znaczenia czy upadły konsument będzie wykonywał swoje obowiązki w oparciu o umowę o pracę, czy inną umowę cywilnoprawną.
Czy jeszcze kiedyś będę mógł/mogła zaciągnąć kredyt hipoteczny lub konsumpcyjny?
Należy pamiętać, że na zdolność kredytową składa się wiele czynników, które niejednokrotnie rozpatrywane są łącznie. Wśród nich najważniejszą rolę pełni wysokość i regularność dochodów, stałe wydatki, wiek, okres kredytowania oraz rodzaj umowy podpisanej z pracodawcą i informacje znajdujące się w Biurze Informacji Kredytowej S.A. Ostatni element z pewnością będzie najbardziej interesował upadłych dłużników. Dane dotyczące dłużnika przechowywane w bazie Biura Informacji Gospodarczej wykreśla się po wydaniu postanowienia o umorzeniu długów zarówno na wniosek wierzyciela jak i dłużnika. Natomiast w przypadku Biura Informacji Kredytowej z uzyskanych informacji, procedura wygląda następująco: po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, fakt ten zostaje odnotowany w bazie danych BIK, lecz mimo to historia kredytowa będzie widniała od momentu ogłoszenia upadłości przez kolejne 10 lat.
Czy mogę zostać właścicielem ruchomości lub nieruchomości?
Na podstawie art. 49110 ust.2 ustawy z dnia 28 lutego 2003r. Prawo upadłościowe – „Jeżeli upadły nie wskaże lub nie wyda syndykowi całego majątku, niezbędnych dokumentów lub w inny sposób nie wykonuje ciążących na nim obowiązków, sąd, z urzędu albo na wniosek syndyka lub wierzyciela, po wysłuchaniu upadłego, syndyka, a w razie potrzeby także wierzycieli, umarza postępowanie, chyba że uchybienie przez upadłego ciążącym na nim obowiązkom nie jest istotne lub przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi.” Jeśli zatem zostanie ogłoszona upadłość, to nie można zbywać majątku, który wchodzi w skład majątku wspólnego i nabywać za uzyskane korzyści innych rzeczy, które według treści artykułu pozostawałyby wyłącznie we własności nabywcy.
Dodaj komentarz