Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną i wynagrodzenie z jej tytułu, co do zasady, może zostać zajęte przez komornika w całości. Istnieje jednak możliwość zmniejszenia wysokości zajęcia o połowę. Działania w tym zakresie leżą w gestii dłużnika. Jak można ograniczyć wysokość zajęcia komorniczego wynagrodzenia z umowy zlecenia?
Jak przebiega postępowanie o zatwierdzenie układu?
Postępowanie o zatwierdzenie układu jest najmniej inwazyjnym spośród czterech rodzajów postępowania restrukturyzacyjnego. Odznacza się dużą samodzielnością w działaniu dłużnika. Warunkiem formalnym jest liczba wierzytelności spornych, których suma nie może przekroczyć 15 proc. wartości ogólnej sumy wierzytelności, uprawniających do głosowania nad układem.
Czy przedsiębiorca może jednocześnie prowadzić działalność gospodarczą i być prezesem spółki z o.o.?
Dość często spotykana jest sytuacja, kiedy prezes zarządu w spółce z o.o. świadczy tej spółce usługi w ramach prowadzonej własnej działalności gospodarczej. Sytuacja ta może jednak stwarzać problemy natury podatkowej, zarówno w aspekcie podatku dochodowego, jak i podatku od towarów i usług. Może również dojść do konfliktu interesów własnego przedsiębiorstwa i spółki.
Spółka z o.o.-spółka komandytowa. Co to takiego?
Spółki osobowe i kapitałowe – charakterystyka
Spółka jest jednym ze sposobów prowadzenia działalności. Głównym celem jej funkcjonowania jest zazwyczaj działalność gospodarcza. Spółka opiera się na umowie lub statucie. Wyróżniamy spółki prawa administracyjnego, cywilnego i handlowego. W prawie handlowym podstawowym podziałem spółek jest podział na spółki osobowe i kapitałowe. W ramach tego rozróżnienia funkcjonuje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako jedna ze spółek kapitałowych oraz spółka komandytowa – spółka osobowa. Spółki różnią się między sobą np. wysokością kapitału zakładowego, rodzajem opodatkowania czy wymogami co do liczby wspólników, którzy mogą założyć spółkę.
Osobowe spółki handlowe nie mają osobowości prawnej, mają jednak podmiotowość prawną. Dzięki temu mają możliwość samodzielnego nabywania praw, a także zaciągania zobowiązań. W takich spółkach za zobowiązania odpowiadają najczęściej w takim samym zakresie wspólnicy. Spółkę osobową należy wpisać do Krajowego Rejestru Sądowego.
Z kolei spółki kapitałowe mają osobowość prawną. Wkłady wspólników muszą być w formie majątkowej. W spółkach kapitałowych co do zasady wyłącza się osobistą odpowiedzialność wspólników za zobowiązania.
Spółka z o.o.- spółka komandytowa
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością-spółka komandytowa (sp.z o.o.-sp.k.) to, jak łatwo się domyślić, połączenie dwóch rodzajów spółek. Podkreślenia wymaga jednak fakt, że w tym duecie większą rolę odgrywa spółka komandytowa. Wspólnikami, to jest – komandytariuszami, spółki komandytowej mogą być osoby fizyczne, osoby prawne, a także inne spółki osobowe. Spółka komandytowa to spółka, w której za zobowiązania spółki wobec wierzycieli co najmniej jeden wspólnik (zwany komplementariuszem) odpowiada bez ograniczenia, a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (zwanego komandytariuszem) jest ograniczona. Spółka z o.o.-spółka komandytowa to spółka komandytowa, w której spółka z o.o. jest komplementariuszem (reprezentantem) spółki.
Po co taki układ?
Polskie przepisy umożliwiają taką formę prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to szansa na połączenie korzyści płynących zarówno ze spółek kapitałowych, jak i osobowych. Taka kombinacja daje przedsiębiorcy dwie zasadnicze korzyści: ograniczenie odpowiedzialności za zobowiązania firmy oraz mniejsze opodatkowanie.
W jaki sposób? W spółce z o.o. mamy do czynienia z podwójnym opodatkowaniem dochodu. W pierwszej kolejności opodatkowany jest dochód spółki z działalności (stawka CIT 19%), a następnie opodatkowana jest dywidenda (też 19% PIT) wypłacana wspólnikom z już wcześniej opodatkowanego dochodu. Natomiast spółka komandytowa zobowiązana jest tylko do pojedynczego opodatkowania dochodu. Podatek dochodowy (PIT) płacą wyłącznie wspólnicy (a zatem nie spółka) od dochodu ustalonego proporcjonalnie do wynikającego z umowy spółki udziału w zyskach.
Z kolei jeśli idzie o odpowiedzialność za zobowiązania: komandytariusz jest wolny od odpowiedzialności w granicach tak zwanej sumy komandytowej. Natomiast komplementariusz odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe sp.k.
Układ idelany?
Prowadzenie działalności w formie sp. z o.o.sp.k. jest odpowiednie przede wszystkim dla tych przedsiębiorców, którzy osiągają wysokie roczne dochody. Koszty prowadzenia sp. z o.o.-sp.k. są nieco wyższe od innych rozwiązań. Układ ten niesie również mankamenty w postaci skomplikowanej struktury przedsiębiorstwa czy konieczności prowadzenia pełnej księgowości – zarówno spółki z o.o., jak i spółki komandytowej.
Spółka jawna – na czym polega, jakie są uprawnienia wspólników, jak dzielą się zyskiem?
Spółka jawna jest jednym z rodzajów spółek prawa handlowego, a więc jedną z możliwych form prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to spółka osobowa, nie posiadająca osobowości prawnej, co z kolei oznacza, że w stosunku do niej nie mają zastosowania przepisy dotyczące osób prawnych (np. przepisy o podatku dochodowym CIT). Spółka jawna jest formą odpowiednią dla osób z jednej branży, może zostać utworzona przez osoby fizyczne, ale także przez osoby prawne, czyli również przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Kolejność zaspokajania wierzytelności
Pomimo tego, że wiele osób nie miało nigdy do czynienia z komornikiem, to zawód ten nie budzi społecznej sympatii i kojarzy się raczej z bezwzględnym urzędnikiem, który za wszelką cenę wyrwie z dłużnika ostatni grosz. Taki stereotypowy obraz komornika umacniają media. W rzeczywistości codzienna praca tego urzędnika państwowego wygląda nieco inaczej.
Powody oddalenia wniosku upadłościowego
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej można traktować w kategorii przywilejów, bowiem nie każdy niewypłacalny konsument znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej może z niej skorzystać. Wniosek może z wielu względów zostać oddalony. Powodem mogą być trzy kategorie przesłanek: winy, zachowań dłużnika oraz nieprawdziwych wyjaśnień.
Jaką część wynagrodzenia z umowy o dzieło może zająć syndyk oraz komornik?
Wielu zadłużonych konsumentów martwi się o wysokość swoich zarobków w razie podjęcia decyzji o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Obawiają się, że syndyk będzie pobierał im znaczną część wynagrodzenia, przez co ich standard życia i tak nie ulegnie poprawie.
Małżeństwo w postępowaniu restrukturyzacyjnym
Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w stosunku do jednego z małżonków bywa dość problematyczne, jeżeli małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej. Postępowanie restrukturyzacyjne nie przewiduje likwidacji majątku dłużnika, jak ma to miejsce w postępowaniu upadłościowym. Nie dochodzi zatem do automatycznego powstania ustroju rozdzielności majątkowej.
Na czym polega głosowanie wierzycieli w postępowaniu restrukturyzacyjnym?
Postępowanie restrukturyzacyjne ma na celu uniknięcie ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy, poprzez wdrożenie działań naprawczych, umożliwiających powrót do płynności finansowej. Restrukturyzacja jest rozwiązaniem dobrym nie tylko dla przedsiębiorcy, który zmaga się z kłopotami finansowymi, ale również dla wierzycieli, którzy dochodzą swoich praw, czyli odzyskania należności. Dobry plan restrukturyzacyjny, możliwy do przeprowadzenia, gwarantuje przetrwanie przedsiębiorstwa, spłatę zobowiązań, a bardzo często również daleko idące korzystne zmiany w sposobie zarządzania przedsiębiorstwem, które mogą zapobiec podobnym problemom w przyszłości. W postępowaniu restrukturyzacyjnym pojawia się zarządca lub nadzorca sądowy, a także zgromadzenie wierzycieli i rada wierzycieli.
Czy można oddłużyć kary umowne, które mają przedsiębiorcy?
Kara umowna ma bardzo duże znaczenie dla stron umowy. Dlaczego? Przede wszystkim stanowi zabezpieczenie na wypadek niewywiązania się z zobowiązania lub nienależytego jego wykonania. Z drugiej strony jest swego rodzaju „straszakiem” przed konsekwencjami spowodowanymi niewłaściwym wykonaniem obowiązku nałożonego umową lub jego zaniechaniem. Funkcję tę można określić jako „stymulującą”, „zachęcającą” do należytego wywiązania się z zawartej umowy. Kara umowna ma na celu zapewnienie stronie poszkodowanej naprawę zaniedbania, niedopełnienia obowiązków, a jej podstawowym zadaniem jest zagwarantowanie wierzycielowi zryczałtowanego odszkodowania.
Restrukturyzacja. Kto to jest nadzorca sądowy?
Restrukturyzacja przedsiębiorstwa to sposób na wyjście firmy z kryzysu, metoda na jego ocalenie przed upadłością. Co ważne, restrukturyzacja jest rozwiązaniem korzystnym z punktu widzenia przedsiębiorcy i jego wierzycieli. Ustawa z 15 maja 2015 roku Prawo restrukturyzacyjne przewiduje cztery rodzaje działań naprawczych: postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe oraz sanację.
Czy rozdzielenie majątku firmowego od osobistego jest ważne w kontekście restrukturyzacji?
Obecne przepisy umożliwiają przeprowadzenie restrukturyzacji firmy w drodze czterech postępowań: postępowania o zatwierdzeniu układu, przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego i postępowania sanacyjnego. Restrukturyzacja chroni przedsiębiorstwo przed upadłością. Jest szansą na przywrócenie firmie płynności finansowej.
Przesłanki za oddaleniem wniosku upadłościowego
Upadłość konsumencka to narzędzie, dzięki któremu dłużnicy mają szansę uzyskać oddłużenie i uwolnić się od poważnych problemów finansowych. Ogłoszenie bankructwa konsumenckiego, bo tak bywa nazywana upadłość, wiąże się jednak z pewną procedurą, a aby było możliwe muszą zostać spełnione warunki. Upadłość nie jest dla każdego i o tym warto zawsze pamiętać. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że nie jest ona obowiązkiem niewypłacalnego dłużnika, jest przywilejem, z którego może skorzystać.
Szanse i zagrożenia przy prowadzeniu różnych form działalności gospodarczej
Osoby które planują założyć firmę, niejednokrotnie stają przed koniecznością podjęcia decyzji- jaki rodzaj działalności gospodarczej będzie najbardziej optymalny dla ich biznesu. Wśród form prowadzenia działalności gospodarczej znajdują się: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna i spółki prawa handlowego, tj.- spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna) oraz spółki osobowe (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna).