Spirala zadłużenia

  • Email
  • Facebook
  • Pinterest
  • Twitter
  • YouTube
  • Strona główna
  • ABC Upadłości
    • Słownik upadłości
    • FAQ
  • Wnioski i porady
  • Bankructwo
  • Wyjście z długów
    • Życie po upadłości
    • Historie lokalnych upadłości
  • Restrukturyzacja
  • Zagranica
    • Norwegia
    • UK
  • Czyszczenie BIK
  • Kontakt
Jesteś w: Strona główna / FAQ

Przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości, a także w czasie trwania postępowania upadłościowego, w głowach wielu ludzi pojawiają się wątpliwości związane z tą nową dla nich sytuacją. Zebrane w tym miejscu wyjaśnienia z pewnością pomogą zagubionym w gąszczu przepisów czytelnikom, zdobyć lub usystematyzować wiedzę na temat upadłości konsumenckiej. Zgromadzone teksty dają odpowiedzi na takie pytania jak: kto ma szansę na ogłoszenie upadłości, jak dużo można zyskać, jeśli postępowanie zakończy się pomyślnie czy też kiedy sąd postępowanie umorzy. Autorzy artykułów obalają również pewne mity, które przez lata narosły wokół konsumenckiego postępowania upadłościowego np. w kwestii jego kosztów lub roli prawnika w sprawach związanych w upadłością.

Jak zmienia się prawo upadłościowe dla przedsiębiorcy – co zyskuje?

24 marca 2020

W dniu 24 marca 2020 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo upadłościowe (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 498 ze zm.).

W stanie prawnym przed nowelizacją kwestia upadłości jednoosobowych przedsiębiorców nie cieszyła się popularnością, pomimo ustawowego obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy i sankcji za jego brak.

W kategorii: Bankructwo, FAQ, Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne

Gospodarka, podatki, biznes czyli o czym warto wiedzieć w związku z pandemią koronawirusa

17 marca 2020

koronawirus
  • banki zaoferują możliwość odroczenia spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub kapitałowych o maksymalnie trzy miesiące.
  • możliwe będzie również automatyczne wydłużenie o trzy miesiące łącznego czasu spłaty kredytu, ale  pod warunkiem przedłużenia okresu obowiązywania zabezpieczenia spłaty kredytu. 
  • ułatwienia te mają dotyczyć kredytów: mieszkaniowych, konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych, kredytów dla przedsiębiorców i będą polegać m.in. na szybkim rozpatrywaniu wniosków tych klientów, którzy uzasadnią konieczność odroczenia spłaty kredytu ich sytuacją finansową spowodowaną pandemią koronawirusa.
  • banki udzielać mają także pomocy przedsiębiorcom, którzy mieli na koniec 2019 roku zdolność kredytową, zostali dotknięci skutkami koronowirusa i w najbliższych miesiącach upływa termin odnowienia istniejącego finansowania, w postaci odnowienia na wniosek klienta finansowania na okres do sześciu miesięcy.
  • banki, które posiadają firmę leasingową w swojej grupie kapitałowej, podjęły działania w celu zastosowania odroczenia spłat rat leasingowych należnych od leasingobiorców na zasadach analogicznych do stosowanego przez bank w odniesieniu do odroczenia spłaty kredytów.

W kategorii: ABC Upadłości, FAQ, Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne

Wykaz majątku- jak go sporządzić i co w nim umieścić

4 marca 2020

W sytuacji gdy dłużnik otrzyma wezwanie do złożenia wykazu majątku, musi dostosować się do tego żądania i tym samym przygotować oraz przedstawić komornikowi spis wartościowych elementów swojego majątku, które w ramach prowadzonej egzekucji mogą być zajęte, spieniężone i przeznaczone na pokrycie roszczeń wierzyciela. Komornik z urzędu wzywa dłużnika do złożenia wykazu majątku, jeśli wierzyciel lub sąd zarządzający z urzędu przeprowadzenie egzekucji nie wskaże komornikowi majątku, który pozwoliłby na spłatę zaległych należności. Warto mieć na uwadze, że zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego (art. 913) również wierzyciel w określonych sytuacjach po egzekucji oraz jeszcze przed jej wszczęciem, może zażądać zobowiązania dłużnika do złożenia wykazu majątku.

W kategorii: FAQ

Spłacanie długów a zachowanie majątku

12 lutego 2020

Problematyka zaciągania oraz spłacania zadłużenia pozostaje nie tylko kwestią indywidualną dłużnika i jego majątku, ale jest przede wszystkim sprawą wszystkich członków rodziny, w tym także ich składników majątku.

Gdy spotykamy się z problemem rosnącego zadłużenia i braku możliwości spłaty długów, dociera do nas fakt ryzyka egzekucji ze zgromadzonego majątku, co może doprowadzić do bankructwa.

W kategorii: ABC Upadłości, FAQ, Wnioski i porady

Upadłość dla emeryta – to możliwe!

2 stycznia 2020

Upadłość konsumencka z reguły dotyczy konsumentów aktywnych zawodowo. Dla nich proces upadłości i związane z tym wyjście z długów stanowi szansę na nowe życie i budowanie swojego majątku od zera. Pozbycie się długów jest także dla nich odzyskaniem życiowej równowagi, bo mogą odpracować stracony majątek i stanąć finansowo na nogi.

W kategorii: ABC Upadłości, FAQ

Wypłata alimentów od upadłego dłużnika

27 grudnia 2019

Postępowanie upadłościowe w stosunku do konsumenta często kończy się poprzez umorzenie całości lub części jego zobowiązań. Jednakże istnieją zobowiązania, które nie podlegają umorzeniu, a są nimi zobowiązania alimentacyjne.

W kategorii: ABC Upadłości, FAQ

Restrukturyzacja = szansa na dalsze prowadzenie przedsiębiorstwa

24 grudnia 2019

Kłopoty finansowe przedsiębiorstwa nie muszą wcale oznaczać likwidacji firmy.

Wielu przedsiębiorców mimo licznych zadłużeń ma szansę na dalsze prowadzenie działalności z uwagi na możliwości produkcyjne, handlowe, usługowe, itp., a także z uwagi na istniejące relacje biznesowe ze swoimi kontrahentami i klientami.

Jednakże wielu klientów, kontrahentów czy nawet pracowników, na wieść o postępowaniu upadłościowym firmy nie będzie chciało za bardzo z nią współpracować w obawie, że niedługo zostanie zamknięta. Nawet jeśli nie będzie to prawdą.

W kategorii: FAQ, Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne

Restrukturyzacja zamiast upadłości

19 grudnia 2019

Problem rosnącego zadłużenia w przedsiębiorstwie można rozwiązać na kilka sposobów. Istniejące normy prawne dają możliwość wyboru:

  • czy dane przedsiębiorstwo zachować i wtedy wdrożyć proces restrukturyzacji
  • czy w braku możliwości zachowania przedsiębiorstwa ogłosić jego upadłość. W tym kontekście należy pamiętać, że proces restrukturyzacji powinien mieć pierwszeństwo przed ogłoszeniem upadłości, bowiem tylko restrukturyzacja zapewnia dalsze trwanie przedsiębiorstwa.

W kategorii: FAQ, Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne

Przesłanki do ogłoszenia upadłości

17 grudnia 2019

Proces ogłoszenia upadłości rozpoczyna się od analizy sytuacji dłużnika. W tym kontekście najważniejszym jest, by zbadać czy dana osoba spełnia wszelkie warunki do uwzględnienia wniosku o ogłoszenie upadłości.

W kategorii: ABC Upadłości, Bankructwo, FAQ, Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne, Wyjście z długów

Windykator to nie komornik!

12 grudnia 2019

Osoby posiadające długi, bardzo często mają do czynienia z windykatorami. W większości przypadków dłużnicy uważają, że windykator jest po prostu komornikiem, a cały proces windykacji to nic innego jak tocząca się egzekucja. To częsty błąd –  należy bowiem odróżnić windykatora i proces windykacji od komornika i prowadzonej przez niego egzekucji.

W kategorii: ABC Upadłości, Bankructwo, FAQ, Wnioski i porady, Wyjście z długów

Co w praktyce oznacza upadłość?

10 grudnia 2019

Jedną z wielu konsekwencji ogłoszenia upadłości jest sytuacja zawieszenia postępowania sądowego.

Zawieszenie oznacza czasowe wstrzymanie części lub całego postępowania. Najczęściej jest to krok uzasadniony określonymi w ustawie zdarzeniami, które uniemożliwiają podjęcie czynności procesowych przez np. którąś ze stron postępowania. Do takich zaliczamy właśnie upadłość podmiotu, biorącego udział w postępowaniu. Kwestię tę regulują przepisy procedury cywilnej, czyli kodeksu postępowania cywilnego. Na podstawie art. 174 § 1 k.p.c.:

W kategorii: ABC Upadłości, Bankructwo, FAQ, Wnioski i porady, Wyjście z długów, Życie po upadłości

Majątek w upadłości

28 listopada 2019

Majątek w upadłości

Istotną kwestią w postępowaniu o ogłoszenie upadłości jest ujawnienie wszystkich składników majątkowych dłużnika. Nie pozostawia wątpliwości, że chodzi o taki majątek, którego właścicielem jest dłużnik. Pojawia się zatem pytanie:

  • CO Z MAJĄTKIEM WSPÓLNYM MAŁŻONKÓW?

W kategorii: ABC Upadłości, Bankructwo, FAQ, Wnioski i porady, Wyjście z długów

Wakacje kredytowe – co to takiego i kiedy są możliwe?

29 października 2019

Korzystanie z kredytów udzielanych przez banki jest codzienną praktyką, pożyczone pieniądze umożliwiają zakup nieruchomości, bądź realizację innych inwestycji. W sytuacji przejściowych kłopotów finansowych banki wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i oferują tzw. wakacje kredytowe. To wsparcie polegające na odroczeniu rat kredytu oraz odsetek na określony czas, zwykle nie dłuższy niż 6 miesięcy. Wakacje kredytowe są więc zawieszeniem spłaty kolejnych rat, nie są jednak ich anulowaniem, co oznacza, że kredytobiorca będzie musiał je zapłacić po upływie wyznaczonego czasu. Z tego rodzaju pomocy korzystają najczęściej osoby posiadające kredyt hipoteczny, choć coraz częściej sięgają po nią także klienci banków z kredytami gotówkowymi o dużej wysokości. Przerwa w spłacie zobowiązania pozwala uporządkować sprawy, poprawić sytuację finansową, odzyskać możliwość regularnego regulowania należności.

W kategorii: FAQ

Czym jest Raport BIK?

25 października 2019

Korzyści z Raportu

Na stronie Biura Informacji Kredytowej znajdziemy powody, dla których warto zaopatrzyć się w Raport BIK:

W kategorii: Czyszczenie BIK, FAQ

Czym jest przedawnienie długu?

17 października 2019

Dług to należność, którą jesteśmy zobowiązani spłacić naszemu wierzycielowi, co wynika z pewnego stosunku zobowiązaniowego pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem. Warto pamiętać, że świadczenie, którego termin realizacji jeszcze nie minął nie jest długiem, a jedynie zobowiązaniem. Dopiero po upływie ostatecznego terminu realizacji (np. data na fakturze) niezapłacone zobowiązanie staje się długiem, a osoba, która nie uregulowała np. rachunku, dłużnikiem. Wierzyciel, który oczekuje spłaty zadłużenia może próbować rozwiązań polubownych, np. skorzystać z pomocy windykatora lub, jeśli ta metoda okaże się nieskuteczna, wstąpić na drogę sądową. Czy jednak zawsze i każdy dług udaje się odzyskać? Wierzyciel powinien pamiętać o istnieniu instytucji przedawnienia długu, która znacznie utrudnia dochodzenie roszczeń, dla dłużnika oznacza natomiast możliwość uniknięcia konieczności spłaty zobowiązania. Czym jest więc przedawnienie długów?

W kategorii: FAQ

  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 11
  • Następna strona »

Kilka słów o nas:

Opisujemy procedurę upadłości konsumenckiej, historie ludzi, doradzamy jak rozpocząć nowe, wolne od długów życie.

Zamów na stronie bezpłatną rozmowę z Kancelarią RIO, by porozmawiać o swojej sytuacji – możliwościach ogłoszenia upadłości lub restrukturyzacji.  Zespół Kancelarii tworzy wielu specjalistów – w tym prawników, doradców indywidualnych a także ekspertów od finansów.

Kategorie artykułów:

  • ABC Upadłości
  • Wnioski i porady
  • Życie po upadłości
  • FAQ
  • Wyjście z długów
  • Bankructwo
  • Restrukturyzacja
  • Zagranica
  • Czyszczenie BIK

Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku,

od dnia 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (dalej zwane – „RODO”), którego przedmiotem jest ochrona Twoich danych osobowych.

W związku z tym pragniemy Cię poinformować, że w ramach prowadzenia naszej strony internetowej korzystamy z wielu technologii służących zbieraniu i przetwarzaniu danych osobowych, także związanych z plikami „cookie”.


Deprecated: Korzystanie z genesis_footer_creds_text uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.1.0! Zamiast tego użyj genesis_pre_get_option_footer_text. This filter is no longer supported. You can now modify your footer text using the Theme Settings. in /www/upadlosckonsumencka_www/www/spiralazadluzenia.pl/wp-includes/functions.php on line 5234

© 2023 · Spirala zadłużenia · Polityka prywatności