Zaciąganie kredytów i pożyczek, wydatki, inwestycje, to działania które opierają się na przepływie pieniędzy. Zdarza się, że w wyniku błędnych decyzji albo zdarzeń losowych dochodzi do zapaści finansowej, która z czasem się pogłębia. Kiedy dłużnik przestaje sobie radzić z opłacaniem rachunków w terminie, najprawdopodobniej nadszedł czas aby zapoznał się ze szczególnym postępowaniem, dzięki któremu ma szansę na uzyskanie oddłużenia. W postępowaniu upadłościowym, bo o nim oczywiście mowa, biorą udział zarówno zadłużeni konsumenci jak i przedsiębiorcy. Nie można jednak zapominać, że między upadłością konsumencką a gospodarczą istnieją znaczące różnice. Nie mniej wszystko zaczyna się od niewypłacalności. Upadłość bowiem ogłasza się właśnie w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny.
Nowelizacja przepisów o Upadłości Konsumenckiej 2019
Konsumenckie postępowanie upadłościowe ewoluuje od lat. Nawet, jeżeli w opinii niektórych proces zmian przebiega niespiesznie, to trudno zakwestionować jego ciągłość. Przygotowane i wdrażane nowelizacje, prowadzą niewątpliwie do złagodzenia przepisów, co w praktyce przyczynia się do rosnącej liczby składanych w sądach wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Popularność upadłości konsumenckiej znacząco zwiększyła się po liberalizacji z 31.12.2014 r. Aktualnie osoby zainteresowane zagadnieniem upadłości konsumenckiej, mogą śledzić wprowadzanie kolejnych usprawnień. 14.05.2019 r. rząd przyjął najnowszy projekt nowelizacji Prawa upadłościowego, który obejmuje korzystne dla dłużników i ich wierzycieli innowacje. Zaplanowane zmiany mają również za zadanie odciążyć polskie sądownictwo.
Kiedy należy ogłosić upadłość?
Ustawa z dnia 28 lutego 2003 roku Prawo upadłościowe reguluje zasady ogłaszania upadłości niewypłacalnych dłużników będących zarówno przedsiębiorcami, jak osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej (upadłość konsumencka). Wspomniany akt prawny wskazuje również na skutki ogłoszenia upadłości oraz określa zasady umarzania zobowiązań. Obowiązek ogłaszania upadłości spoczywa jednak jedynie na podmiotach prowadzących działalność gospodarczą, ponieważ upadłość konsumencka nie jest obligatoryjna, jest jedynie przywilejem, z którego osoby fizyczne mogą korzystać pod warunkiem spełnienia określonych ustawą warunków.
Różnice między restrukturyzacją a upadłością
Przedsiębiorstwo, które znalazło się w finansowych tarapatach, może zrestrukturyzować swoje zadłużenie lub ostatecznie, skorzystać z instytucji upadłości. Obecne przepisy w pierwszej kolejności dają możliwość podjęcia próby uzdrowienia firmy, kontynuacji jej dalszego funkcjonowania, zamiast od razu nakazywać ogłoszenie jej upadłości. Jeżeli wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego zostanie złożony razem z wnioskiem o ogłoszeniu upadłości, wniosek o restrukturyzację będzie rozpatrywany jako pierwszy.
Rejestr Dłużników Niewypłacalnych a Upadłość konsumencka
Ogłoszenie upadłości przez dłużnika wiąże się z opublikowaniem obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, co ma stanowić m.in. źródło informacji dla wierzycieli i syndyka. Nie jest to jednak jedyne miejsce, w którym znajdzie się informacja o ogłoszonej przez dłużnika upadłości. Musi się on liczyć również z wpisem do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, który zawiera wskazanie podstawy jego dokonania (postanowienia o ogłoszeniu upadłości) oraz sygnaturę akt sprawy upadłościowej. A to niesie za sobą dodatkowe konsekwencje. Warto także wiedzieć, że wpis upadłego dłużnika do RDN nie jest następstwem wniosku złożonego przez wierzyciela lub syndyk. Jest on dokonywany z urzędu na mocy przepisów ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Na czym polega upadłość spółki z o.o.?
Ustawa – Prawo upadłościowe zakłada, iż upadłość może ogłosić przedsiębiorca w rozumieniu art. 431 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, czyli osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.
Małżeństwo w upadłości konsumenckiej
Wstępując w związek małżeński najczęściej decydujemy się na powstanie wspólności majątkowej (powstaje ona automatycznie z chwilą zawarcia małżeństwa). Inną możliwością na ukształtowane małżeńskich ustrojów majątkowych jest podpisanie tzw. intercyzy, która prowadzi do powstania dwóch odrębnych majątków małżonków. Oba rozwiązania mają swoje oczywiste plusy i minusy i niebagatelny wpływ na dalsze życie małżeństwa. Nie inaczej jest w sytuacji starania się o upadłość konsumencką. To, w jaki sposób upadłość zostanie przeprowadzona zależy bowiem od tego, czy małżonkowie żyli w ustroju wspólnoty majątkowej, czy też zdecydowali się na rozdzielność majątkową.
Kto może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
O upadłości konsumenckiej mówi się w kontekście zadłużenia, niewypłacalności osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Upadłość z założenia ma być ratunkiem dla tych właśnie osób, ma również w pewien sposób zabezpieczać interesy wierzycieli. Dłużnik ma nie tylko uzyskać oddłużenie, „pozbyć się” długów, ale w miarę możliwości ma je spłacić. Temu służy między innymi etap upłynniania, spieniężania majątku dłużnika. Warto pamiętać, że konsument znajdujący się w stanie niewypłacalności nie ma obowiązku składania wniosku o upadłość konsumencką, może jednak starać się o status upadłego, co często rzeczywiście umożliwia wyjście na prostą.
Jakie zobowiązania mogą zostać objęte postępowaniem upadłościowym?
Ogłoszenie upadłości pozwala uwolnić się od długów i rozpocząć nowe życie. Zazwyczaj o upadłości mówi się właśnie w kontekście majątku upadłego konsumenta. A ważnym elementem postępowania oddłużającego jest również wpływ na zobowiązania upadłego, w szczególności podpisane przez niego wcześniej umowy.
Jakie dokumenty są konieczne do wniosku przy upadłości gospodarczej?
Niewypłacalni dłużnicy będący przedsiębiorcami są zobligowani, ustawą Prawo upadłościowe, do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, nie później niż w czasie trzydziestu dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości gospodarczej. Wypełniony i opłacony wniosek, to jednak nie jedyny dokument jaki należy złożyć w sądzie upadłościowym podczas ubiegania się o oddłużenie. Poza nim, dłużnik-przedsiębiorca powinien przygotować szereg dodatkowych elementów, których ewentualny brak będzie trzeba wyjaśnić oraz uprawdopodobnić, na co również wskazuje wspomniana wyżej ustawa.
Co dzieje się z mieszkaniem/domem należącym do dłużnika po ogłoszeniu jego upadłości konsumenckiej?
Niektórzy dłużnicy wahają się złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w obawie przed utratą dachu nad głową. Jeżeli bowiem dłużnik jest właścicielem nieruchomości, wchodzi ona w skład masy upadłości i podlega sprzedaży, a uzyskane z tego tytułu środki przeznaczone zostają na spłatę wierzycieli. Czy dłużnik rzeczywiście ma się czego obawiać?
Upadłość konsumencka w Polsce dla dłużników za granicą
Osoby, które przebywają poza Polską, nie mają zamkniętej drogi do ogłoszenia upadłości konsumenckiej w naszym kraju. Ustawa Prawo upadłościowe w obecnym kształcie dopuszcza możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez dłużnika, który nie ma na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podstawowego ośrodka działalności bądź miejsca zwykłego pobytu.
Kiedy sąd może oddalić wniosek upadłościowy?
Utrata zdolności do wykonywania swoich zobowiązań pieniężnych, zgodnie z ustawą Prawo upadłościowe, stanowi podstawę do ogłoszenia upadłości zarówno podmiotu gospodarczego, jak i osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Jednak nie zawsze upadłość zostanie ogłoszona; istnieją sytuacje, kiedy zarówno wobec przedsiębiorcy, jak i osoby fizycznej, wniosek o ogłoszenie upadłości zostanie przez sąd oddalony.
Jak ogłosić upadłość firmy?
Przesłanki ogłoszenia upadłości
Upadłość jest instytucją przeznaczoną dla firm, które zmagają się z poważnymi problemami finansowymi. Postępowanie upadłościowe ma przede wszystkim za zadanie zaspokojenie wierzycieli w możliwie największym stopniu. Oprócz tego ważny jest również problem oddłużenia rzetelnego dłużnika i, o ile to tylko możliwe, próba uratowania jego przedsiębiorstwa. Długi przedsiębiorcy mogą zostać umorzone w części lub całości. Warunkiem rozpoczęcia postępowania jest zaistnienie niewypłacalności. Niewypłacalność pojawia się wtedy, gdy dłużnik nie reguluje wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Opóźnienie w wykonaniu tych zobowiązań, które przekracza trzy miesiące tworzy domniemanie utraty przez dłużnika zdolności do wykonywania zobowiązań pieniężnych.
Banki a upadłość konsumencka
Przeważająca większość dłużników, ogłaszających upadłość konsumencką, to dłużnicy zaciągający zobowiązania względem banków. Wystarczy jeden zaciągnięty kredyt, który pewnego dnia, wobec np. utraty pracy, przestaje być spłacany. Do ogłoszenia upadłości konsumenckiej nie jest to jednak powód wystarczający. Ważne są także okoliczności, w jakich zobowiązanie zostało zaciągnięte.