Ogłoszenie upadłości pozwala uwolnić się od długów i rozpocząć nowe życie. Zazwyczaj o upadłości mówi się właśnie w kontekście majątku upadłego konsumenta. A ważnym elementem postępowania oddłużającego jest również wpływ na zobowiązania upadłego, w szczególności podpisane przez niego wcześniej umowy.
Najważniejsze skutki upadłości w stosunku do zobowiązań upadłego
Przede wszystkim warto wiedzieć, że przestają mieć znaczenie terminy płatności. Oznacza to, że wraz z ogłoszeniem upadłości dłużnika wszystkie zobowiązania stają się wymagalne. W tym przypadku nie ma znaczenia, kiedy miało zostać wykonane świadczenie, bowiem zostanie ono objęte postępowaniem upadłościowym i w miarę dostępnych środków, uregulowane w ramach wykonania planu spłaty. Żądanie zapłaty zobowiązania następuje poprzez zgłoszenie swojej wierzytelności przez kontrahenta upadłego.
Warto wiedzieć, że dotyczy to również zobowiązań majątkowych niepieniężnych. Takim przykładem są np. zobowiązania z gwarancji lub rękojmi, jeżeli wady przedmiotu umowy powstały lub ujawniły się przed ogłoszeniem upadłości (np. gwarancja wykonawcy robót budowlanych czy rękojmia za wady rzeczy sprzedanej) albo w niektórych przypadkach zobowiązanie upadłego do przeniesienia własności nieruchomości.
Co ważne, kolejnym skutkiem ogłoszenie upadłości dłużnika jest przerwanie okresu naliczania odsetek, które mogą być zaspokojone w ramach postępowania upadłościowego. Wartym zapamiętania jest, iż tylko odsetki naliczone do dnia ogłoszenia upadłości mogą być zgłoszone jako wierzytelność w postępowaniu upadłościowym. Kolejnym aspektem jest, iż niektóre zawarte przez dłużnika umowy mogą automatycznie wygasnąć.
Jakie umowy wygasają automatycznie?
Niektóre umowy wygasają automatycznie wraz z dniem ogłoszenia upadłości. Są to najczęściej takie umowy jak:
- Umowy zlecenia lub komisu, w sytuacji, gdy upadły był dającym zlecenie lub komitentem,
- Umowy agencyjne,
- Umowy użyczenia, jeżeli rzecz nie została wydana,
- Umowy pożyczki, gdy przedmiot pożyczki nie został wydany,
- Umowy kredytu w zakresie środków nieprzekazanych upadłemu,
- Umowy przechowania zawarte z bankiem.
A co z umową najmu?
Niewielu niewypłacalnych konsumentów zdaje sobie z tego sprawę, że ogłoszenie upadłości nie ma automatycznego wpływu na umowę najmu nieruchomości. Dopiero syndyk może wypowiedzieć tego typu umowę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Nawet jeżeli wcześniej tak długi okres wypowiedzenia nie był uwzględniany w umowie najmu.
Syndyk może również wypowiedzieć umowę najmu lub dzierżawy, w której upadły jest najemcą (dzierżawcą). Warto zwrócić uwagę, że umowy nie muszą dotyczyć jedynie nieruchomości. Ważne jedynie, aby przedmiot najmu lub dzierżawy został wydany przed ogłoszeniem upadłości. A co jeśli przedmiot umowy nie został wydany? Wówczas każda ze stron może od niej odstąpić w ciągu dwóch miesięcy od ogłoszenia upadłości.
Umowy, od których może odstąpić syndyk?
Jest również inna kategoria umów, która nie ma szczególnej regulacji w prawie upadłościowym. W takim przypadku decyzję o jej ewentualnym rozwiązaniu lub dalszym wykonywaniu będzie podejmował syndyk, będą to tzw. umowy wzajemne, czyli takie gdzie świadczenie jednej ze stron jest odpowiednikiem świadczenia drugiej strony, np. umowa sprzedaży lub o dzieło.
Podobne zastosowanie zadziała w przypadku leasingu, jeżeli to upadły jest korzystającym z danego przedmiotu. Wówczas syndyk może również odstąpić od umowy.
Dodaj komentarz