Konsumenckie postępowanie upadłościowe ewoluuje od lat. Nawet, jeżeli w opinii niektórych proces zmian przebiega niespiesznie, to trudno zakwestionować jego ciągłość. Przygotowane i wdrażane nowelizacje, prowadzą niewątpliwie do złagodzenia przepisów, co w praktyce przyczynia się do rosnącej liczby składanych w sądach wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Popularność upadłości konsumenckiej znacząco zwiększyła się po liberalizacji z 31.12.2014 r. Aktualnie osoby zainteresowane zagadnieniem upadłości konsumenckiej, mogą śledzić wprowadzanie kolejnych usprawnień. 14.05.2019 r. rząd przyjął najnowszy projekt nowelizacji Prawa upadłościowego, który obejmuje korzystne dla dłużników i ich wierzycieli innowacje. Zaplanowane zmiany mają również za zadanie odciążyć polskie sądownictwo.
Uproszczona procedura
Z uwagi na niesłabnącą, wśród zadłużonych konsumentów, potrzebę oddłużenia, sądy upadłościowe borykają się z przekraczającą ich możliwości kadrowe skalą wpływających wniosków o ogłoszenie upadłości. Do opanowania tej sytuacji może przyczynić się uruchomienie uproszczonej procedury upadłościowej, z której będą mogły skorzystać osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Uproszczona procedura, tj. bez wyznaczenia sędziego-komisarza, dedykowana jest głównie dłużnikom, nieposiadającym majątku o dużej wartości, który to, jak stanowią przepisy Prawa upadłościowego, jako masa upadłości jest w trakcie postępowania upadłościowego likwidowany czyli sprzedawany, a uzyskane w ten sposób środki- dzielone zgodnie z planem podziału między wierzycieli zadłużonego konsumenta. Dzięki uproszczonej procedurze będzie można także skrócić postępowania, przy których nie ma podstaw, aby zakładać, że dojdzie do sporu w związku z wysokością wierzytelności lub że pojawią się problemy ze sprzedażą składników masy upadłości.
Układ z wierzycielami
Z pomocą licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, zadłużeni konsumenci będą mogli zawierać układy z wierzycielami. Doradca restrukturyzacyjny będzie ponadto nadzorował wykonanie zawartego w takim trybie układu. Zakłada się, że część dłużników zawiązując porozumienie z wierzycielami, zdoła uniknąć upadłości. Do doradcy, pełniącego funkcję syndyka, mają także trafiać zgłoszenia wierzytelności, co usprawni sporządzanie listy wierzytelności.
Podłoże niewypłacalności
Mając na względzie usprawnienie przebiegu konsumenckiego postępowania upadłościowego oraz zwiększenie jego efektywności, zaplanowano przesunięcie ustalania przez sąd ewentualnej winy dłużnika w doprowadzeniu do niewypłacalności lub jej pogłębienia na późniejszy, niż obecnie, etap. Zgodnie z najnowszymi założeniami, stan niewypłacalności, bez względu na jej podłoże, będzie uprawniał konsumenta do ubiegania się o oddłużenie. Podkreślamy, że obecnie obowiązujące przepisy wskazują, iż wniosek o ogłoszenie upadłości zostanie oddalony m.in. wówczas, gdy niewypłacalność jest wynikiem celowego działania dłużnika lub jego rażącego niedbalstwa. Indywidualna ocena poziomu zawinienia dłużnika przez poszczególnych sędziów wpłynęła na powstanie tzw. turystyki upadłościowej. Zdarza się, że dłużnicy chcący uzyskać postanowienie o ogłoszeniu upadłości, wybierają najbardziej liberalne sądy i do nich składają swoje wnioski o ogłoszenie upadłości, pomimo tego, że w rzeczywistości sądy te nie są dla nich tymi właściwymi. Przyczyna zadłużenia, nie będzie jednak bez znaczenia dla przebiegu całego postępowania. Co prawda winny swej niewypłacalności dłużnik nie zostanie pozbawiony szansy na upadłość, ale kwestia ta wpłynie na okres planu spłaty wierzycieli. Działania i zachowanie dłużnika będą analizowane na etapie ustalania wspomnianego planu. Zaznaczamy, że odmowa oddłużenia nie przestaje być realna. Nie mniej ograniczono ją do sytuacji, gdy dłużnik celowo roztrwania majątek, a zatem działa na szkodę swoich wierzycieli. Następstwem stwierdzenia zaistnienia przypadków niewłaściwego podejścia dłużnika do spraw finansowych, będzie wydłużenie czasu trwania planu spłaty wierzycieli do 84 miesięcy. Dłużnikowi, u którego nie stwierdzono winy w powstaniu zadłużenia, spłata wierzycieli zajmie maksymalnie 36 miesięcy.
Pre-pack
W projekcie nowego Prawa upadłościowego dla konsumentów pojawia się- przygotowana likwidacja (pre-pack). Ma ona polegać na szybkiej sprzedaży całego podlegającego egzekucji majątku zadłużonego konsumenta na warunkach ustalonych wcześniej i zatwierdzonych przez sąd.
Plan spłaty wierzycieli
Jeżeli postępowanie upadłościowe do dnia ustanawiania planu spłaty wierzycieli będzie trwało dłużej niż 6 miesięcy, to okres przedłużającego się postępowania, będzie doliczany do czasu trwania planu spłaty. Kolejna nowość polegać ma na tym, że dłużnik, który spłacił swoje zobowiązania w minimum 50%, będzie mógł spodziewać się skrócenia okresu planu spłaty wierzycieli.
Z myślą o potrzebach niespłaconych wierzycieli ustalono, że charakter warunkowy będzie mieć umorzenie zobowiązań bez ustanawiania planu spłaty wierzycieli, gdy niezdolność dłużnika do dokonania jakichkolwiek spłat będzie wynikiem osobistej sytuacji upadłego i nie będzie ona miała cech stanu trwałego.
Omówione rozwiązania, poza pewnymi wyjątkami, mają zacząć obowiązywać po 6 miesiącach od daty ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw. Najprawdopodobniej kolejni niewypłacalni konsumenci zdecydują się wtedy na złożenie wniosków o ogłoszenie upadłości.
Dodaj komentarz