Niemal każdy z nas ma w rodzinie kogoś, kto mieszka na stałe za granicą. Cel wyjazdu jest zazwyczaj ten sam: lepiej płatna praca. Zdarzają się również inne powody wyjazdów na tzw. “zachód”. Emigracja może oznaczać również sposób na przeczekanie trudnego momentu jakim bez wątpienia może być niewypłacalność finansowa. Wiele osób myśli, że jak „ukryją” się na pewien czas za granicą, to wierzyciele zrezygnują z dochodzenia swoich wierzytelności. Nic bardziej mylnego. Wbrew pozorom ucieczka do innego kraju może spowodować naliczenie bardzo wysokich odsetek, które tylko pogłębią trudną sytuację finansową niewypłacalnego konsumenta. Po początkowym spokojnym okresie na obczyźnie wierzyciele mogą upomnieć się o swoje pieniądze nawet jeśli zadłużony przebywa na terenie innego kraju będącego członkiem Unii Europejskiej.
Upadłość konsumencka – COMI (Centre of main interests). Co to jest?
Upadłość konsumencka jest formą pomocy dłużnikom, funkcjonującą nie tylko w Polsce. Niejednokrotnie do postępowania upadłościowego na terenie innego kraju, mają szansę przystąpić także dłużnicy, którzy nie posiadają tamtejszego obywatelstwa. W przypadku upadłości w krajach należących do Unii Europejskiej, odpowiednie regulacje znajdują się aktualnie w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/848 z dnia 20.05.2015 w sprawie postępowania upadłościowego. Rozporządzenie 2015/848 stosuje się do postępowań upadłościowych osób fizycznych, prawnych, przedsiębiorców i osób niewykonujących działalności gospodarczej, jeżeli tylko spełnione zostały określone we wspomnianym rozporządzeniu warunki.
Upadłość konsumencka w Polsce dla dłużników za granicą
Osoby, które przebywają poza Polską, nie mają zamkniętej drogi do ogłoszenia upadłości konsumenckiej w naszym kraju. Ustawa Prawo upadłościowe w obecnym kształcie dopuszcza możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez dłużnika, który nie ma na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podstawowego ośrodka działalności bądź miejsca zwykłego pobytu.
Upadłość konsumencka w Polsce dla dłużników zamieszkałych za granicą
Wyjazd na stałe za granice to zawsze trudna decyzja. Tym bardziej, że powód jest niemal zawsze ten sam: chęć ułożenia sobie bardziej stabilnego i lepszego finansowo życia. Wśród emigrantów znajdują się również i takie osoby, które uciekają przed wierzycielami. Są przekonani, że jak ukryją się na pewien czas za granicą, to wierzyciele zrezygnują z dochodzenia swoich wierzytelności. Niestety ucieczka może okazać się bezcelowa, a nawet pogorszyć sprawę. W niektórych przypadkach może to spowodować naliczenie bardzo wysokich odsetek, które tylko pogłębią trudną sytuację finansową niewypłacalnego konsumenta. Po początkowym spokojnym okresie na obczyźnie wierzyciele mogą upomnieć się o swoje pieniądze nawet jeśli zadłużony przebywa na terenie innego kraju będącego członkiem Unii Europejskiej.
Upadłość w cieniu gór Skandynawskich, czyli jak Norwegowie walczą o wolność finansową.
Coraz więcej norweskich firm ogłasza upadłość. Szacuje się, że w ciągu ubiegłego roku zbankrutowało więcej firm niż podczas słynnego kryzysu w 2009 roku. W sierpniu bieżącego roku odnotowano wzrost liczny upadłości o 22,4 % w stosunku do tego samego miesiąca w roku ubiegłym. Jak twierdzą eksperci, to nowy niechlubny rekord tego kraju. Jak wygląda upadłość w Norwegii? Czy jest ona podobna do polskiej? Czy łatwo po nią sięgnąć?
Zanim ogłosisz upadłość konsumencką
Jak poradzić sobie z zadłużeniem w Norwegii?
Norweski system windykacyjny uważany jest w Europie za jeden z najbardziej skutecznych, ale i najbardziej uciążliwych dla dłużnika. Znalezienie się w norweskim rejestrze długów oznacza spore niedogodności, a niekiedy i nieprzyjemności dla osoby zadłużonej, zaś opłaty windykacyjne są bardzo wysokie. Decyzja o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej jest jednak wyjściem ostatecznym, gdyż wiąże się z długotrwałymi konsekwencjami. Jak ustrzec się przed kłopotami?
Upadłość w Norwegii – postępowanie ugodowe
Postępowanie ugodowe może wszcząć sąd na wniosek dłużnika, który wykaże, że wprawdzie jest niewypłacalny, ale jego ugoda z wierzycielami jest możliwa.
Konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej w Norwegii
Dłużnik upadły w praktyce zostaje odsunięty na margines. Mimo to jest zobowiązany do współpracy z sądem, zachowując uprawnienia strony. Po zamknięciu postępowania upadły dłużnik zachowuje status zobowiązanego, a ponoszone przez niego konsekwencje mogą być dotkliwe.
Ogólne zasady upadłości konsumenckiej w Norwegii
Zasadniczymi aktami prawnymi, mającymi zastosowanie w postępowaniu upadłościowym w tym kraju, są: Ustawa o negocjacji długów i o upadłości (1984), Ustawa o Banku Norwegii DNB (1984) oraz Ustawa o kredytach hipotecznych. Ponadto zastosowanie mają przepisy szczegółowe dotyczące zastawów i hipoteki.
Wprowadzenie do upadłości konsumenckiej w Norwegii
Niniejszy artykuł stanowi wstęp do aspektów prawnych upadłości konsumenckiej w Norwegii dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z tym zagadnieniem. Tekst powstał na podstawie materiałów Norweskiego Komitetu Doradczego ds. Postępowania Upadłościowego (The Norwegian Advisory Council on Bankruptcy).