Jeśli zastanawiasz się nad złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, z pewnością interesujesz się również kosztem przygotowania i przeprowadzenia postępowania. Na tę sumę składa się kilka wydatków. Wśród nich znajduje się obligatoryjna opłata za samo złożenie wniosku w odpowiednim wydziale sądu rejonowego – wynosi ona 30 zł (jeśli Twoja sytuacja nie pozwala Ci jej uiścić, sąd może Cię z niej zwolnić). Kolejnym wydatkiem będą koszty związane z samym postępowaniem. Na ich wysokość wpływa jego długość i stopień skomplikowania, a także wynagrodzenie zasądzone dla syndyka.
Kiedy sąd umorzy postępowanie upadłościowe?
Przygotowanie skutecznego wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, wymaga czasu i dużego zaangażowania. Tak, aby przedstawiona w nim historia kredytowa była dla sądu spójna i wiarygodna. Samo ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie gwarantuje jeszcze oddłużenia, a całe postępowanie upadłościowe trwa zwykle kilka lat. Umorzenie zobowiązań może nastąpić dopiero po zakończeniu postępowania upadłościowego i wypełnieniu postanowień zawartych w planie spłaty wierzycieli, jeżeli taki plan został ustalony. Sąd ma prawo na każdym etapie postępowania umorzyć je, gdy zajdą ku temu powody uwzględnione w przepisach prawa upadłościowego, na wniosek syndyka lub wierzyciela oraz z urzędu.
Dlaczego warto ogłosić upadłość konsumencką?
Współczesny świat promuje szeroko rozumiany sukces. Na portalach internetowych ludzie chwalą się swoimi osiągnięciami, zdjęciami z wakacji, samochodami czy innymi nabytkami. Niepowodzenie, przede wszystkim rozumiane jako finansowa nieporadność czy – wprost – niewypłacalność, z reguły spotyka się ze społecznym ostracyzmem. Zadłużenie niejednokrotnie powoduje odsunięcie się od osoby z trudnościami finansowymi przez znajomych, przyjaciół a nawet rodzinę. Wśród opinii publicznej taka osoba zyskuje łatę „tej, co ma długi”, „tej, która sobie nie radzi”.
Jak przebiega upadłość konsumencka?
Złożenie wniosku
Postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej inicjuje sam dłużnik. Do jego decyzji należy wtedy złożenie wniosku o upadłość konsumencką. Wzór takiego dokumentu jest ściśle określony. W jego treści muszą znaleźć się następujące informacje: dane o dłużniku, jego majątku i aktualnych wierzycielach. Wniosek musi zostać uzasadniony, a umieszczone w nim twierdzenia poparte dokumentami dołączonymi w formie załączników. Starannie i skrupulatnie przygotowany wniosek wraz z dowodem potwierdzającym uiszczenie opłaty sądowej za jego złożenie (30,00 zł), powinien trafić do właściwego sądu upadłościowego, znajdującego się najbliżej miejsca zamieszkania dłużnika.
Gdzie zamieszka upadły konsument?
Jednym z etapów postępowania upadłościowego jest likwidacja całego majątku dłużnika. Syndyk stara się spieniężyć wszystkie ruchomości i nieruchomości upadłego, w tym dom lub mieszkanie, w którym mieszka. Jednak po utracie dotychczasowego miejsca zamieszkania konsument nie jest pozostawiony sam sobie z wizją bezdomności. Przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej przewidują rozwiązanie kwestii mieszkaniowej upadłego dłużnika.
Najczęściej zadawane pytania na temat upadłości konsumenckiej
Konsumenci, którzy muszą zmierzyć się z wizją swojej niewypłacalności, znajdują się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Bardzo często są zdani niemal wyłącznie na siebie, a jedynym źródłem informacji jest dla nich internet. Przecież stawka, o jaką „toczy się gra” jest dla każdego bardzo wysoka. W końcu niewypłacalny konsument może utracić wszystko, na co pracował przez całe dotychczasowe życie. Właśnie dlatego, tak wielu publicystów i komentatorów poruszających tematykę prawną, apeluje w swoich publikacjach, aby z problemami z dziedziny prawno – podatkowej nie zmagać się samemu, tylko od razu zasięgać porady prawnej lub księgowej. Może okazać się, że problem, z którym się zmagamy nie jest wcale aż tak trudny, jak mogłoby się na początku wydawać.
Jakie korzyści niesie ze sobą upadłość konsumencka?
Upadłość konsumencka to złożone postępowanie, ale każdy z jego etapów przynosi konsumentowi korzyści. Nie trzeba zatem zakończenia postępowania, aby życie dłużnika zaczęło zmieniać się na lepsze.
Kto przeprowadza upadłość konsumencką? Ramię w ramię z syndykiem i sędzią-komisarzem.
– Sąd upadłościowy, sędzia- komisarz, syndyk- czy z każdym z nich będę mieć do czynienia, gdy postanowię ogłosić upadłość konsumencką?
- Tak. Wszystkie te terminy wiążą się nierozerwalnie z procesem przeprowadzania upadłości konsumenckiej. Sąd upadłościowy jest wydziałem Sądu Rejonowego, nie stanowi on odrębnej instytucji. Jeśli szukamy właściwego dla nas organu prawa, musimy wybrać Sąd odpowiedni dla naszego miejsca zamieszkania. Tam należy złożyć wypełniony wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Czy do ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest potrzebny prawnik?
Konsument, który ma problemy z regularnym spłacaniem swoich zadłużeń zazwyczaj szuka pomocy w… internecie. I jest to bardzo dobry pierwszy krok. Dzięki temu może poznać historie innych dłużników i dowiedzieć się jak oni uporali się ze swoimi problemami finansowymi. W ten sposób, niewypłacalny konsument dowiaduje się, że ustawodawca pomyślał o dłużnikach i przewidział w ustawie Prawo Upadłościowe instytucję upadłości konsumenckiej.