Przygotowanie skutecznego wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, wymaga czasu i dużego zaangażowania. Tak, aby przedstawiona w nim historia kredytowa była dla sądu spójna i wiarygodna. Samo ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie gwarantuje jeszcze oddłużenia, a całe postępowanie upadłościowe trwa zwykle kilka lat. Umorzenie zobowiązań może nastąpić dopiero po zakończeniu postępowania upadłościowego i wypełnieniu postanowień zawartych w planie spłaty wierzycieli, jeżeli taki plan został ustalony. Sąd ma prawo na każdym etapie postępowania umorzyć je, gdy zajdą ku temu powody uwzględnione w przepisach prawa upadłościowego, na wniosek syndyka lub wierzyciela oraz z urzędu.
Niewykonanie obowiązków przez dłużnika
Podstawę do umorzenia postępowania stanowi niewywiązanie się dłużnika z obowiązków, które na nim ciążą przez okres trwania postępowania upadłościowego. Ponadto – podanie we wniosku nieprawdziwych lub niepełnych danych. Do czynów niedozwolonych, zagrożonych umorzeniem postępowania należą m.in.: zatajenie przed syndykiem składowych majątku lub niewydanie części majątku oraz zatajenie lub niewydanie niezbędnych w postępowaniu dokumentów.
Przesłanki negatywne i brak przesłanek pozytywnych
Argumentem do umorzenia postępowania jest także zaistnienie chociażby jednej przesłanki negatywnej, np.:
- niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy w czasie prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli była taka konieczność,
- rażące niedbalstwo dłużnika, wskutek którego stał się on niewypłacalny
oraz
- wina umyślna dłużnika w doprowadzeniu do stanu niewypłacalności.
Podobny skutek- tj. umorzenie postępowania może przynieść brak przesłanek pozytywnych, czyli przesłanek niezbędnych do tego, aby sąd uwzględnił wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. By warunek zaistnienia przesłanek pozytywnych został spełniony dłużnik musi być niewypłacalny oraz posiadać co najmniej jednego wierzyciela, którego roszczeń nie jest w stanie zaspokoić.
Postępowanie zostanie umorzone, jeżeli powyższe okoliczności ujawnią się w toku postępowania upadłościowego. Gdyby znane były wcześniej, sąd oddaliłby wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej już na etapie jego analizowania.
Przed ogłoszeniem decyzji o umorzeniu postępowania upadłościowego odbywa się posiedzenie. W jego trakcie sędzia-komisarz ma możliwość wysłuchania upadłego, syndyka i jeśli jest taka konieczność również wierzycieli. Od decyzji na wydane postanowienia o umorzeniu postępowania upadłościowego, przysługuje prawo do złożenia zażalenia. Wydaje się jednak, że będzie brak podstaw do powyższego, jeżeli dłużnik złoży rzetelnie przygotowany wniosek i będzie przestrzegał przepisów prawa upadłościowego.
Dodaj komentarz