Jeśli zastanawiasz się nad złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, z pewnością interesujesz się również kosztem przygotowania i przeprowadzenia postępowania. Na tę sumę składa się kilka wydatków. Wśród nich znajduje się obligatoryjna opłata za samo złożenie wniosku w odpowiednim wydziale sądu rejonowego – wynosi ona 30 zł (jeśli Twoja sytuacja nie pozwala Ci jej uiścić, sąd może Cię z niej zwolnić). Kolejnym wydatkiem będą koszty związane z samym postępowaniem. Na ich wysokość wpływa jego długość i stopień skomplikowania, a także wynagrodzenie zasądzone dla syndyka.
Zgodnie z Ustawą z dnia 28 lutego 2003 roku – Prawo upadłościowe, sąd ustala je biorąc pod uwagę „wysokość funduszu masy upadłościowej, stopień zaspokojenia wierzycieli, nakład pracy, zakres czynności podejmowanych w postępowaniu, stopień ich trudności oraz czas trwania postępowania”. Wynagrodzenie to wynosi zatem od jednej czwartej przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale roku poprzedniego, bez wypłat nagród z zysku (ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego) do jego dwukrotności. W niektórych przypadkach sąd może podnieść wynagrodzenie do czterokrotności powyższego wynagrodzenia, jeżeli postępowanie niesie ze sobą wysoki stopień skomplikowania i konieczność wyjątkowego zwiększenia typowych nakładów pracy, choćby z uwagi na wysoką liczbę wierzycieli. Dla przykładu, w czwartym kwartale 2016 roku średnie wynagrodzenie, według którego ustala się zarobki syndyka wynosiło 4329,48 złotych. Można więc wyliczyć, że wynagrodzenie syndyka wahać się będzie pomiędzy 1 000 a 8 000 złotych. Istotną informacją jest, że koszt postępowania (w tym wynagrodzenia syndyka) tymczasowo może pokryć Skarb Państwa.
Wydatki związane bezpośrednio z postępowaniem sądowym zostały wymienione powyżej. W skład doradztwa przez nią może wchodzić pomoc przy samym złożeniu wniosku, prowadzenie komunikacji z wierzycielami, sprawdzenie stanu zadłużenia i ustalenie listy wierzytelności, reprezentacja przez pełnomocnika, a także doradztwo po ogłoszeniu upadłości. Profesjonalna kancelaria może pomóc także w przygotowaniu układu konsumenckiego czy asyście przy ogłoszeniu upadłości transgranicznej. Powyższe czynności wiążą się z dodatkowymi kosztami, ale warto je rozważyć, gdyż ostatecznie tego typu współpraca może zaowocować sporymi oszczędnościami. Nie zawsze ogłoszenie upadłości konsumenckiej po złożeniu wniosku jest sprawą oczywistą. Odpowiednie jej poprowadzenie i doradztwo z dużym prawdopodobieństwem wpłyną na przychylne orzeczenie sądu, a także poprawę sytuacji klienta. Fachowa pomoc zdejmie z barków również ciężar psychiczny.
Pierwszym krokiem do ustalenia kosztorysu jest umówienie się z na konsultację. Podczas niej można poznać swojego ewentualnego pełnomocnika oraz przybliżyć mu aktualne bolączki finansowe. Każdy ma własną historię, której sprawy finansowe stanowią jedynie wycinek i wynikają z innych problemów życiowych, często niezależnych od woli wnioskodawcy/wnioskodawczyni. Dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do danego dłużnika. Spotkanie pozwoli na dokładne oszacowanie wynagrodzenia kancelarii, zakwalifikowanie sprawy, znalezienie optymalnych rozwiązań. Będzie z pewnością to dobra inwestycja w przyszłość.
Dodaj komentarz