Upadłość jest to proces, który wszczyna się na skutek niewypłacalności firmy, celem zaspokojenia w możliwie maksymalnym i równym stopniu jej wierzycieli. Sprawy upadłości gospodarczej reguluje ustawa Prawo upadłościowe. Określa ona rodzaje podmiotów gospodarczych, dla których przeznaczone jest to rozwiązanie i sposoby jego realizacji w poszczególnych przypadkach.
Bankructwo osoby fizycznej sposobem na nowe życie
Bankructwo osoby fizycznej sposobem na nowe życie
Konsumpcyjny styl życia sprawia, że chcemy otaczać się coraz większą liczbą przedmiotów, gadżetów, ubrań, które mają przekonywać nas, że dzięki nim nasze życie jest pełniejsze i lepsze. Niestety, ale sprawia to, że lawinowo rośnie liczba osób, które są w stanie popaść w zadłużenie, aby tylko móc korzystać z najlepszego telefonu, nosić torebki z najnowszej kolekcji czy móc pochwalić się przed rodziną większym telewizorem, bądź nowszym modelem samochodu. W samym zaciąganiu pożyczek czy po prostu korzystania z innych ofert bankowych nie ma oczywiście nic złego. Problem jednak pojawia się w momencie, kiedy nagle tracimy źródło utrzymania, a posiadany majątek jest zbyt mały i jego sprzedaż nie pokryje oczekiwań wierzycieli. Wówczas jedynym słusznym rozwiązaniem wydaje się być ogłoszenie bankructwa, czyli upadłości konsumenckiej.
Kiedy jest możliwa upadłość spółki z o.o.?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z form prawnych, wobec których Ustawa prawo upadłościowe przewiduje możliwość ogłoszenia upadłości. Postępowanie upadłościowe ma na celu podział majątku upadłego dłużnika pomiędzy jego wierzycieli, aby ich roszczenia w jak najwyższym stopniu zostały zaspokojone. Podstawową przesłanką do ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność dłużnika. Spółka, podobnie jak inni dłużnicy, jest uważana za niewypłacalną, jeżeli utraciła zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań finansowych czyli takich, których termin płatności minął, a opóźnienie w spłacie przekroczyło trzy miesiące.
Co należy zrobić, aby ogłosić upadłość firmy
Sąd może ogłosić upadłość wobec niewypłacalnego przedsiębiorcy, tzn. takiego, który zaprzestał regulowania swoich zobowiązań pieniężnych, których termin zapłaty już minął. Stan niewypłacalności musi mieć charakter trwały. Zgodnie z wytycznymi Ustawy prawo upadłościowe, art. 11.1a domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność regulowania wymagalnych zobowiązań, jeżeli opóźnienie w spłacie przekracza trzy miesiące. W przypadku dłużników będących osobami prawnymi, o niewypłacalności może stanowić również fakt, że suma ich zobowiązań pieniężnych przekracza wartość majątku i sytuacja taka trwa dłużej niż dwadzieścia cztery miesiące. W przypadku niewypłacalności firmy należy podkreślić, że sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania lub jedynie te koszty może pokryć. Jednak nawet w przypadku braku majątku i przewidywań, że wniosek zostanie z tej przyczyny oddalony, niewypłacalny przedsiębiorca nie powinien rezygnować ze składania wniosku o upadłość, gdyż jest to jego ustawowy obowiązek. Niewywiązanie się z niego nie jest wolne od konsekwencji.
Status przedsiębiorcy w postępowaniu upadłościowym
Działalność gospodarcza może być prowadzona w różnych formach prawnych. Od ich rodzaju zależy sposób przebiegu postępowania upadłościowego. W kontekście upadłości przedsiębiorca może mieć status osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą (włącza się tutaj także spółkę cywilną), osobowej spółki handlowej (przede wszystkim chodzi o spółkę jawną) lub osoby prawnej (najpowszechniejsza w tym przypadku jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Przepisom prawa upadłościowego dla przedsiębiorców podlegają również stowarzyszenia i fundacje, które są wpisane do rejestru przedsiębiorców.
Co może niewypłacalny przedsiębiorca?
Sytuacje, kiedy to nieuregulowane zobowiązania dłużnika są wynikiem prowadzonej przez niego działalności, nie należą do rzadkości. W obliczu pogłębiającego się zadłużenia, coraz więcej osób bierze pod uwagę złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jedną z cech upadłości konsumenckiej jest możliwość umorzenia długów po wypełnieniu postanowień, ustalonego przez sąd planu spłaty wierzycieli. Zdarzają się momenty, kiedy sąd decyduje o umorzeniu ciążących na konsumencie zobowiązań kredytowych – bez konieczności comiesięcznego spłacania zadłużenia.
Na czym polega upadłość przedsiębiorcy?
Jak wiadomo upadłość konsumencką może ogłosić tylko osoba fizyczna, która nie ma statusu przedsiębiorcy. Jak w takim razie ma sobie poradzić przedsiębiorca, który staje się niewypłacalny? Może oczywiście spróbować ogłosić upadłość przedsiębiorcy. Warto pamiętać, że przedsiębiorcą jest osoba fizyczna wpisana do rejestru przedsiębiorców (CEIDG).
Niełatwo być szefem
Pan Karol to doświadczony biznesmen. Już w młodości otworzył swoją pierwszą firmę. W czasie prowadzenia działalności, zawsze dostosowywał się do potrzeb rynku. Na osiedlu, na którym zamieszkał nie było sklepu spożywczego. Uznał więc, że jest to luka, którą warto zapełnić- ludzie przecież zawsze będą jeść i pić. Dzięki zarobkom z prowadzenia sklepu mógł utrzymać siebie i swoją rodzinę. Jednak obroty zaczęły spadać. Klientów z dnia na dzień było coraz mniej. Wpadali jedynie po pojedyncze produkty, a na duże zakupy jeździli do nowo otwartego w pobliżu marketu. Pan Karol nie chciał uwierzyć w to, że klienci już do niego nie wrócą. Przecież sprzedawał produkty wysokiej jakości i dbał o zadowolenie wszystkich odwiedzających jego sklep. Przekonywał dostawców i hurtownie, że kłopoty z którymi się zmaga są chwilowe i że wkrótce ureguluje wszystkie zobowiązania. Pan Karol zaczął dokładać do interesu posiłkując się kredytami. Kiedy nadszedł kolejny już termin zapłaty za towar, a on w dalszym ciągu nie miał pieniędzy, zrozumiał, że w zaistniałej sytuacji uratowanie firmy nie jest możliwe.