Jak wiadomo upadłość konsumencką może ogłosić tylko osoba fizyczna, która nie ma statusu przedsiębiorcy. Jak w takim razie ma sobie poradzić przedsiębiorca, który staje się niewypłacalny? Może oczywiście spróbować ogłosić upadłość przedsiębiorcy. Warto pamiętać, że przedsiębiorcą jest osoba fizyczna wpisana do rejestru przedsiębiorców (CEIDG).
Upadłość konsumencka i upadłość przedsiębiorcy – najważniejsze różnice
Upadłość przedsiębiorcy regulują zupełnie inne przepisy. Z ich treści wynika, że przysługuje mu znacznie mniej praw niż upadłemu konsumentowi. Przede wszystkim w przeciwieństwie do konsumenta, przedsiębiorca ma prawny obowiązek złożenia wniosku w określonym terminie. W przeciwnym razie może zostać obłożony sankcją odszkodowawczą. Ponadto postępowanie upadłościowe przedsiębiorców ma charakter windykacyjny. Jego celem jest spłacenie w możliwie jak największym stopniu wszystkich wierzycieli.
Podstawowym warunkiem pozwalającym ogłosić upadłość przedsiębiorcy jest jego majątek. W przypadku jego braku, sąd może oddalić wniosek przedsiębiorcy. Kolejnym warunkiem jest wymagana liczba wierzycieli. Musi ich być minimum dwóch. Natomiast w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenta nie jest wymagany ani jego majątek, ani minimalna liczba wierzycieli. Co ważne, tylko upadły konsument ma ten przywilej, że z likwidacji jego nieruchomości wydzielana jest kwota na czynsz najmu lokalu mieszkalnego. W przypadku upadłości przedsiębiorcy, będącego osobą fizyczną – jego mieszkanie lub dom podlegają ogólnym zasadom likwidacji. A jego potrzeby mieszkaniowe nie są w ogóle uwzględniane w postępowaniu.
Upadłość konsumencka czy upadłość przedsiębiorcy? Skąd mam wiedzieć, które postępowanie mnie dotyczy?
Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie może być prosta. Wystarczy ustalić trzy kluczowe kwestie:
- jaka jest data niewypłacalności, czyli kiedy dłużnik nie dokonał zapłaty na rzecz wierzycieli,
- jaka jest data rozpoczęcia oraz zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej,
- czy dłużnik dysponuje wolnym od obciążeń majątkiem, który pozwoli pokryć koszty postępowania upadłościowego przedsiębiorcy.
Najpopularniejszy scenariusz to upadłość przedsiębiorcy, a następnie upadłość konsumencka
Najczęściej realizowanym wariantem wśród osób fizycznych ze statusem przedsiębiorcy jest skorzystanie z obydwu postępowań. Najpierw muszą przejść przez proces upadłości przedsiębiorcy, a następnie upadłości konsumenckiej.
Scenariusz działania może wówczas wyglądać w następujący sposób:
- przedsiębiorca składa wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy, a sąd oddala wniosek ze względu na brak majątku dłużnika,
- dłużnik dokonuje wykreślenia w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej poprzez wykreślenie z CEIDG,
- a następnie składa wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, w ramach której uzyskuje oddłużenie.
Warto pamiętać, że sytuacja każdego dłużnika jest inna i może być dużo bardziej skomplikowana. Dlatego w przypadku wątpliwości lub niejasności, warto skorzystać z pomocy prawników, którzy będą służyć nie tylko merytorycznym wsparciem, ale i zaproponują najkorzystniejsze rozwiązanie dla niewypłacalnego przedsiębiorcy.
Dodaj komentarz