Działalność gospodarcza może być prowadzona w różnych formach prawnych. Od ich rodzaju zależy sposób przebiegu postępowania upadłościowego. W kontekście upadłości przedsiębiorca może mieć status osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą (włącza się tutaj także spółkę cywilną), osobowej spółki handlowej (przede wszystkim chodzi o spółkę jawną) lub osoby prawnej (najpowszechniejsza w tym przypadku jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Przepisom prawa upadłościowego dla przedsiębiorców podlegają również stowarzyszenia i fundacje, które są wpisane do rejestru przedsiębiorców.
Zarówno osoba fizyczna, jak i osobowa spółka handlowa ma obowiązek złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w momencie, gdy staje się niewypłacalna. Natomiast w przypadku osoby prawnej każdy z członków zarządu jest zobowiązany złożyć oddzielny wniosek o ogłoszenie upadłości nie tylko wtedy, gdy zaprzestaje spłacania wymagalnych zobowiązań, ale również kiedy przynajmniej przez dwadzieścia cztery miesiące utrzymuje się stan nadmiernego zadłużenia (to jest przerostu należności nad majątkiem firmy). Sytuacja taka ma miejsce dość często. Zatem względnie łatwo uznać spółkę za podmiot niewypłacalny. Sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości, jeśli nie istnieje zagrożenie utraty przez dłużnika zdolności do wykonywania jego zobowiązań pieniężnych w niedługim czasie. Zatem jeśli zadłużony przedsiębiorca w dalszym ciągu utrzymuje płynność finansową, postępowanie upadłościowe może się w ogóle nie rozpocząć.
Poza tym bezustannie pojawia się ryzyko, że członkowie zarządu spotkają się z zarzutem nieterminowości w zgłaszaniu wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy. Fakt ten negatywnie wpływa na możliwość oddłużenia tych osób na podstawie upadłości konsumenckiej.
Dodaj komentarz