Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, że w momencie powstania problemów finansowych, a przede wszystkim – stanu niewypłacalności, mają prawo wnioskować o upadłość konsumencką. Aby jednak mogli skorzystać z tego popularnego wśród konsumentów sposobu oddłużenia, muszą spełnić kilka warunków.
Pierwszym i najważniejszym z nich jest złożenie do sądu upadłościowego wniosku o upadłość prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej. Jest on o tyle istotny, że jeśli sąd zdecyduje się oddalić złożony przez przedsiębiorcę wniosek, to ma on możliwość wykreślenia działalności z CEIDG. Ten ruch sprawi, że niewypłacalny przedsiębiorca uzyska konsumencką zdolność upadłościową, co pozwoli mu od razu złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ stwarza możliwość zamknięcia nierentownej działalności gospodarczej przy jednoczesnym pozbyciu się długów w postępowaniu znacznie prostszym niż oddłużanie firmy. Tym bardziej, że oddłużanie firmy wiąże się z pokryciem kosztów postępowania, co dla zadłużonego przedsiębiorcy może stanowić kolejny problem.
Dodatkową wartość może stanowić fakt, że takie działanie pozwoli na całkowite oddłużenie. Oznacza to, że przedsiębiorca będzie mógł pozbyć się zarówno długów firmowych, jak i prywatnych
Jak poznać, że przedsiębiorca jest niewypłacalny?
Zgodnie z art. 11 Prawa upadłościowego, dłużnik jest niewypłacalny jeżeli nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań. W praktyce oznacza to wszelkie zaległości wynikające z niezapłacenia należności podatkowych lub wobec ZUS, kontrahentów czy leasingodawców. Należy w tym celu zrobić listę wszelkich niezapłaconych zaległości. Tylko wymagalne zobowiązania będą zatem brane pod uwagę przy ustalaniu przesłanek upadłości przedsiębiorcy.
Jednak w niektórych okolicznościach fakt zaistnienia niewypłacalności przedsiębiorcy nie będzie skutkował ogłoszeniem jego upadłości. Do oddalenia wniosku może przyczynić się także brak wielości wierzycieli. Oznacza to, że jeśli dłużnik będzie zalegał tylko ze spłatą kredytu inwestycyjnego w banku, to szanse na ogłoszenie upadłości są nikłe. Co ciekawe, przesłanka ta nie występuje już w przypadku upadłości konsumenckiej, gdzie wystarczy zadłużenie wobec jednego wierzyciela, aby sąd rozpatrzył pozytywnie wniosek o ogłoszenie upadłości.
Niewypłacalny przedsiębiorca będący osobą fizyczną składa wniosek – i co dalej?
Jeżeli wniosek nie zawiera braków formalnych, to jest rozpatrywany przez sąd w okresie trwającym mniej więcej trzy miesiące. W tym czasie dłużnik powinien w dalszym ciągu utrzymywać status przedsiębiorcy. Oznacza to, że prowadzona działalność gospodarcza nie powinna zostać zamknięta.
W ostateczności działalność może zostać zawieszona, ale tylko wtedy jeśli nie jest prowadzona działalność operacyjna, czyli przedsiębiorstwo de facto przestało funkcjonować. Ten ruch pozwoli zatrzymać narastające zadłużenie, np. z tytułu składek do ZUS-u. Wnioskodawca powinien także nie zaciągać w tym okresie nowych zobowiązań finansowych.
Jeżeli na konto przedsiębiorstwa wpływają jeszcze jakieś środki to powinny one być na bieżąco przeznaczane na spłatę wierzycieli oraz wynagrodzenia pracowników. W ten sposób dłużnik pokaże, że dba o dobro wierzycieli. Pozwoli to stworzyć wizerunek rzetelnego dłużnika, co może zostać rozpatrzone przez sąd na korzyść niewypłacalnego przedsiębiorcy. Ponadto, nie powinno się zaciągać nowych zobowiązań. Nie ma potrzeby, aby na siłę utrzymywać płynność finansową firmy. W praktyce i tak wygląda to zazwyczaj tak, że większość przedsiębiorców po złożeniu wniosku stara się powoli wygaszać swoją firmę.
Wymogi, jakim powinien odpowiadać wniosek o ogłoszenie upadłości, zostały ściśle określone w art. 22 Prawa upadłościowego. Wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną powinien w pierwszej kolejności zawierać imię i nazwisko dłużnika, firmę, pod którą dłużnik prowadzi swą działalność, miejsce jego zamieszkania. We wniosku należy także oznaczyć miejsce, w którym znajduje się przedsiębiorstwo lub inny majątek dłużnika. Należy też wskazać i uprawdopodobnić okoliczności, które uzasadniają sporządzony wniosek. Ponadto do wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy należy dołączyć odpis z wymienionej wcześniej ewidencji.
Jakie dokumenty powinny zostać dołączone do wniosku?
Wszystko zależy od tego, kto składa wniosek o ogłoszenie upadłości. Jeżeli jest to sam dłużnik, to powinien on zaznaczyć we wniosku podstawową informację: czy wnosi o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, czy o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku. Dłużnik powinien także dołączyć do wniosku wiele szczegółowych dokumentów, m.in. aktualny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników, aktualne sprawozdanie finansowe, itp. Natomiast jeżeli wniosek zgłasza wierzyciel, powinien on przede wszystkim uprawdopodobnić swoją wierzytelność, a jeśli wnosi o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, powinien dołączyć wstępne propozycje układowe.
Dodaj komentarz