Jednym z podstawowych warunków ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest odpowiednie przygotowanie się pod względem formalnym i merytorycznym. Formalnym, czyli należy odpowiednio sporządzić wniosek, gdyż nieprawidłowo lub niekompletnie sporządzony może zostać oddalony przez sąd. Aby wniosek był bez zarzutu pod względem formalnym, wcześniej trzeba przygotować się merytorycznie. W jaki sposób?
Kontakt z wierzycielami
Może się zdarzyć, że dłużnik, który do tej pory regularnie opłacał wszystkie swoje zobowiązania, w tym raty kredytu bankowego, otrzymał nagle wypowiedzenie stosunku pracy w miejscu dotychczasowego zatrudnienia i znalazł się w obliczu utraty środków do życia. Może też np. obłożnie zachorować albo ulec wypadkowi, co znacznie ograniczy lub wręcz uniemożliwi mu pracę zarobkową. W tej sytuacji wskazaną postawą, którą powinien przyjąć dłużnik będzie poinformowanie banku o problemie i zapewnienie instytucji finansowej o dołożeniu należytej staranności w celu spłaty zaciągniętych dotąd zobowiązań kredytowych. Najlepiej jest zwrócić się wtedy do banku w formie pisemnej, zachowując kopię i dowód nadania na poczcie. Pismo to może być w przyszłości dowodem, że dłużnik nie unikał kontaktu z wierzycielem i wyrażał wolę spłaty zadłużenia. Można zrobić to również drogą elektroniczną i zachować całą korespondencję z bankiem w osobnym folderze na laptopie tak, aby w razie potrzeby łatwo było ją odnaleźć i wydrukować oraz dołączyć do wniosku o ogłoszenie bankructwa.
Nie należy natomiast zawierać z wierzycielami jakiejkolwiek ugody tylko po to, aby nie „bombardowali” oni wezwaniami do zapłaty i telefonami, jeżeli nie ma widoków na poprawę sytuacji finansowej i spłaty zadłużenia. Sąd może takie postępowanie uznać za działanie na szkodę wierzyciela, bowiem dłużnik, zawierając ugodę bez możliwości jej dotrzymania, świadomie wprowadził wierzyciela w błąd.
Działania w kierunku wyjścia z długów
Przyczyn niewypłacalności jest wiele. Do ogłoszenia upadłości konsumenckiej niewypłacalność musi być niezawiniona przez dłużnika. Ale i wobec niezawinionych problemów z płynnością finansową dłużnik nie powinien pozostawać biernym.
Wobec perspektywy utraty zatrudnienia trzeba szukać nowej pracy. Nie należy przy tym zbytnio grymasić, jeżeli okaże się gorzej płatna albo na warunkach „śmieciowych”. W sytuacji, kiedy zagląda w oczy całkowity brak dochodów, jest to sprawa drugorzędna. Trzeba zarabiać i w dalszym ciągu poszukiwać lepszego zatrudnienia. Jeżeli znalezienie pracy jest trudne lub niemożliwe, warto zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna (poszukująca pracy).
Jeżeli na podjęcie pracy, związanej z codziennym dojazdem do firmy, nie pozwala stan zdrowia, dłużnik może poszukać zatrudnienia w systemie zdalnym; pracę taką można znaleźć poprzez udostępniane ogłoszenia w serwisach internetowych. W złej sytuacji zdrowotnej zawsze należy poprosić lekarza o wystawienie odpowiedniego zaświadczenia na potrzeby potwierdzenia stanu faktycznego.
Zbieranie dokumentacji
Do wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnik załącza dokumenty potwierdzające opisaną sytuację finansową. Są to: umowa kredytu, wezwanie do zapłaty, nakaz zapłaty, ugoda z wierzycielem. zawiadomienie o egzekucji komorniczej (i inne dokumenty komornicze), korespondencja z wierzycielami, itp. Ponadto ważne będą zaświadczenia o zatrudnieniu, zaświadczenia lekarskie o niezdolności do pracy, zaświadczenie z urzędu pracy o zarejestrowaniu, ewentualnie zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o udzieleniu pomocy rzeczowej lub pieniężnej oraz wszelkie inne dokumenty na potwierdzenie prawdziwości argumentów, przedstawionych we wniosku.
Wniosek o upadłość przedsiębiorstwa
Jeżeli dłużnik prowadzi firmę, ma ustawowy obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy w ciągu 30 dni od zaistnienia przesłanek. Musi to zrobić nawet wówczas, kiedy nie posiada środków na opłacenie kosztów postępowania, co skutkuje oddaleniem wniosku. Kluczowe znaczenie ma dotrzymanie terminu jego złożenia, a nie przeprowadzenie postępowania. Jeżeli termin 30 dni nie zostanie dotrzymany, sąd może w przyszłości oddalić wniosek byłego przedsiębiorcy o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Niepogłębianie zadłużenia i niewyzbywanie się majątku
Jeżeli dłużnik jest niewypłacalny, nie może zaciągać nowych zobowiązań. Pogłębianie zadłużenia zostanie potraktowane przez sąd jako rażące niedbalstwo, które stanowi przesłankę do oddalenia wniosku o upadłość konsumencką. Okolicznością łagodzącą w takiej sytuacji jest konieczność np. ratowania życia lub zdrowia, a także wyżywienie rodziny. Z kolei wyzbywanie się majątku przez dłużnika, odpłatne lub nieodpłatne, np. sprzedaż samochodu lub darowanie domku letniskowego, tuż przed ogłoszeniem upadłości zostanie zakwestionowane przez sąd. Jeżeli natomiast uzyskane z czynności odpłatnych środki dłużnik przeznaczy na proporcjonalne zaspokojenie wszystkich wierzycieli, sąd potraktuje to pozytywnie – jako działanie w kierunku wyjścia z zadłużenia.
Dodaj komentarz