Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z form prawnych, wobec których Ustawa prawo upadłościowe przewiduje możliwość ogłoszenia upadłości. Postępowanie upadłościowe ma na celu podział majątku upadłego dłużnika pomiędzy jego wierzycieli, aby ich roszczenia w jak najwyższym stopniu zostały zaspokojone. Podstawową przesłanką do ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność dłużnika. Spółka, podobnie jak inni dłużnicy, jest uważana za niewypłacalną, jeżeli utraciła zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań finansowych czyli takich, których termin płatności minął, a opóźnienie w spłacie przekroczyło trzy miesiące.
Dodatkowo zgodnie z ustawą osoby prawne, takie jak spółka z o.o. lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, są uważane za niewypłacalne, jeżeli ich zobowiązania pieniężne przekraczają wartość majątku i sytuacja taka utrzymuje się przez okres dłuższy niż dwadzieścia cztery miesiące. Niewystarczającym jest, aby niewypłacalna spółka z o.o. miała jednego wierzyciela. Wierzycieli musi być co najmniej dwóch, żeby zaistniała podstawa do ogłoszenia upadłości. Wskazuje na to art.1 ust. 1 Ustawy prawy upadłościowe, który mówi o tym, że „ustawa reguluje zasady wspólnego dochodzenia roszczeń wierzycieli od niewypłacalnych dłużników będących przedsiębiorcami”. Sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli spółka nie ma majątku lub jest on na tyle mały, że nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania albo wystarcza tylko na pokrycie tych kosztów.
Ponadto, wniosek może zostać oddalony, gdy majątek dłużnika jest obciążony hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym i hipoteką morską w takiej części, że wolny od obciążenia majątek nie wystarcza już na zaspokojenie kosztów postępowania. Nawet jeżeli wniosek o upadłość spółki z o.o. został oddalony, to nie jest to równoznaczne z rozwiązaniem spółki. W tym celu trzeba przeprowadzić odrębne postępowanie likwidacyjne, które regulują przepisy Kodeksu spółek handlowych. Dopiero po zakończeniu postępowania likwidacyjnego spółka zostaje wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego. Wniosek o ogłoszenie upadłości spółki oprócz członków zarządu może złożyć także jej wierzyciel. Sąd jednak taki wniosek oddali, kiedy dłużnik wykaże, że wierzytelność w całości ma charakter sporny, a spór między dłużnikiem i jego wierzycielem istniał jeszcze przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości. Wypełniony wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. należy złożyć w sądzie rejonowym w wydziale gospodarczym, który jest właściwy ze względu na siedzibę spółki. Koszt złożenia takiego wniosku to 1000 zł.
W odróżnieniu od wierzyciela spółki, który może złożyć wniosek o ogłoszenie jej upadłości, ale nie musi, członkowie zarządu niewypłacalnej spółki są do tego zobowiązani i to w określonym terminie. Wniosek wraz z odpowiednimi załącznikami powinien trafić do sądu w czasie 30 dni od dnia zaistnienia stanu niewypłacalności. Niewywiązanie się z tego obowiązku wiąże się z konkretnymi konsekwencjami takimi jak: odpowiedzialnością prywatnym majątkiem za zobowiązania spółki, zakazem prowadzenia działalności gospodarczej, odpowiedzialnością karną oraz oddaleniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, jeżeli takowy wniosek złoży członek zarządu w czasie 10 lat od dnia konieczności złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości niewypłacalnej spółki. Zakończenie postępowania upadłościowego zwykle wiąże się z zakończeniem działalności spółki. Bywa jednak tak, że spółka zachowuje byt prawny. Dzieje się tak, gdy postępowanie zostaje uchylone, umorzone lub dochodzi do zawarcia układu.
Dodaj komentarz