Zasadniczymi aktami prawnymi, mającymi zastosowanie w postępowaniu upadłościowym w tym kraju, są: Ustawa o negocjacji długów i o upadłości (1984), Ustawa o Banku Norwegii DNB (1984) oraz Ustawa o kredytach hipotecznych. Ponadto zastosowanie mają przepisy szczegółowe dotyczące zastawów i hipoteki.
Upadłość konsumencka w Finlandii
W Finlandii, podobnie jak w Szwecji, rozróżnia się trzy rodzaje postępowania wobec podmiotów niewypłacalnych: upadłość (Konkurssilaki 120/2004 – ustawa o upadłości, weszła w życie 1 września 2004 roku), restrukturyzacja przedsiębiorstwa (Laki yrityksen saneerauksesta 47/1993 – ustawa o restrukturyzacji przedsiębiorstwa) oraz restrukturyzacja zadłużenia osób prywatnych (Laki yksityishenkilön velkajärjestelystä 57/1993 – ustawa o restrukturyzacji zadłużenia osób prywatnych), obie z mocą od 8 lutego 1993 roku.
IPA – jeżeli upadłemu dłużnikowi coś zostało
W odróżnieniu od polskiego prawa upadłościowego, zakładającego co do zasady plan spłaty, prawo angielskie przewiduje go tylko w określonych przypadkach. Generalną zasadą jest pozostawanie nadwyżki finansowej po odliczeniu wydatków, koniecznych do normalnej egzystencji.
Upadłość konsumencka we Włoszech
Do niedawna Włochy były jednym z niewielu krajów Europy Zachodniej, które nie miały ustawodawstwa dotyczącego upadłości konsumenckiej. W 2005 roku rozpoczęto tam reformę prawa upadłościowego. W kolejnych latach było ono kilkakrotnie nowelizowane; wzrost poziomu zadłużenia ludności doprowadził do konieczności opracowania instrumentu prawnego, regulującego kwestie zobowiązań prywatnych wobec wierzycieli.
Wprowadzenie do upadłości konsumenckiej w Norwegii
Niniejszy artykuł stanowi wstęp do aspektów prawnych upadłości konsumenckiej w Norwegii dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z tym zagadnieniem. Tekst powstał na podstawie materiałów Norweskiego Komitetu Doradczego ds. Postępowania Upadłościowego (The Norwegian Advisory Council on Bankruptcy).
Upadłość konsumencka w Szkocji
Prawo Szkocji działa nieco inaczej w kwestii upadłości konsumenckiej niż w Anglii i Walii. Niniejszy artykuł zawiera omówienie najważniejszych zasad i różnic.
Upadłość konsumencka w Anglii i Walii
Konsumencka procedura upadłościowa w Anglii i Walii podlega regulacjom Insolvency Act z 1986 roku. W niniejszym artykule zostaną omówione zasady obowiązujące jedynie w tych dwóch podmiotach administracyjnych Zjednoczonego Królestwa, bowiem w Szkocji i Irlandii Północnej są one odmienne.