W odróżnieniu od polskiego prawa upadłościowego, zakładającego co do zasady plan spłaty, prawo angielskie przewiduje go tylko w określonych przypadkach. Generalną zasadą jest pozostawanie nadwyżki finansowej po odliczeniu wydatków, koniecznych do normalnej egzystencji.
IPA (Income Pay Agreement – umowa spłaty z dochodu) jest umową, którą zawiera dłużnik po ogłoszeniu upadłości. Czas jej trwania wynosi 3 lata. Jest to zupełnie inny proces, niż okres restrykcji, trwający jeden rok, podczas którego oba biegną równolegle. Sytuacje, kiedy stosuje się IPA, określa Insolvency Act 1986 (ze zmianami).
Miesięczne koszty utrzymania, które odliczane są od dochodów dłużnika, obejmują:
- Opłaty mieszkaniowe (czynsz, woda, gaz, energia elektryczna),
- Podatek gminny (Council Tax),
- Rachunki za telefon i Internet,
- Wydatki na żywność i środki czystości,
- Utrzymanie samochodu, przy czym dłużnik może posiadać samochód o wartości rynkowej nie wyższej niż 1000 GBP,
- Przejazdy do pracy i z pracy, do szkoły i ze szkoły (dzieci),
- Czesne i pomoce szkolne dla dzieci,
- Utrzymanie posiadanych zwierząt domowych,
- Spłaty nie wchodzące do upadłości: alimenty, mandaty, grzywny orzeczone przez sąd, zasiłki dla członka rodziny niezdolnego do pracy,
- Leki i środki opatrunkowe,
- Kursy zawodowe i dokształcające, usługi dla ludności (np. fryzjer), telewizja, prasa, książki, basen, siłownia.
Syndyk masy upadłości, na podstawie podsumowania ww. kosztów i zestawienia ich z dochodami dłużnika, składa mu propozycję IPA jedynie wówczas, jeżeli dochody znacznie przewyższają wydatki; przykładowo, jeżeli nadwyżka wynosi kilkadziesiąt funtów, umowa nie zostanie zawarta. Natomiast jeżeli nadwyżka wynosi 300 funtów, to na taką kwotę będzie opiewać IPA.
Naturalnie dłużnik może nie zgodzić się z wyliczeniami dokonanymi przez syndyka i odmówić podpisania IPA. W takim wypadku syndyk składa do sądu wniosek o dokonanie analizy sytuacji finansowej dłużnika i wydanie wyroku. Decyzja niekorzystna dla dłużnika oznacza IPO (Income Payment Order – nakaz spłaty z dochodu). Wyrok sądu nie podlega zaskarżeniu. W praktyce jednak rzadko się zdarza, aby dłużnik odrzucił propozycję syndyka.
Syndyk powiadamia sąd również w sytuacji, kiedy dłużnik zaprzestaje spłat na podstawie IPA bez powiadomienia o istotnych przyczynach, jak również nie dokonuje spłat mimo wyroku sądu (IPO), co według prawa angielskiego jest przestępstwem. W każdym przypadku niemożności dokonania spłaty należy niezwłocznie poinformować o tym syndyka.
Umowa zawsze obowiązuje przez okres 3 lat. Po tym czasie automatycznie wygasa, niezależnie czy została spłacona cała kwota zadłużenia czy nie. W czasie trwania umowy co 6 miesięcy dłużnik przesyła syndykowi w formie elektronicznej wypełniony kwestionariusz oceny sytuacji finansowej. W przypadku jej pogorszenia dłużnik może złożyć wniosek do syndyka o zawieszenie planu spłaty. Zawieszenie nie przerywa jednak biegu okresu obowiązywania IPA – zawsze są to maksymalnie 3 lata.
Dodaj komentarz