Krajowy Rejestr Sądowy to rodzaj publicznego rejestru powstałego w 2001 roku na podstawie Ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Jest on prowadzony przez sądy rejonowe (sądy gospodarcze) w systemie teleinformatycznym. Głównym zadaniem tej instytucji jest informowanie społeczeństwa o tym, kto bierze udział w gospodarczym obiegu.
Kto może ogłosić upadłość konsumencką, czyli kim jest kandydat na bankruta?
Wśród wielu pytań i wątpliwości dotyczących prawa upadłościowego, znajduje się to, czy każdy może ogłosić swoją upadłość, kogo w zasadzie prawo to dotyczy? Mówiąc prościej, kto może ogłosić swoją upadłość? Z tego pytania wynika bezpośrednio kolejne, a mianowicie, jakie trzeba spełnić warunki, by stać się upadłym konsumentem? Pytania te są oczywiste i należy sobie na nie odpowiedzieć, przed poczynieniem jakichkolwiek kroków w kierunku ogłoszenia bankructwa konsumenckiego. Przyjrzyjmy się zatem, kto może ogłosić upadłość.
Co brać pod uwagę przy ogłaszaniu upadłości, czyli wady i zalety bankructwa.
Wiadomo, że gdy chodzi o podjęcie jakiejkolwiek decyzji, należy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Tym bardziej, jeśli chodzi o finanse. A szczególnie, jeśli pracujemy nad pozbyciem się długów. Kiedy pada hasło „bankructwo konsumenckie”, albo „upadłość konsumencka”, możliwe, że skojarzenia mamy negatywne. Jednak te złowieszczo brzmiące terminy, służą określeniu procesu, szeregu czynności, które mogą mieć dla zadłużonych zbawczy skutek- mają pomóc w pozbyciu się długów, a krótko mówiąc, doprowadzić do oddłużenia. Jeśli zapadła już decyzja o skorzystaniu z upadłości konsumenckiej, warto przyjrzeć się bliżej wadom i zaletom tego rozwiązania.
Czym jest oddłużenie?
Termin ten oznacza całkowite umorzenie długów. To ostatni etap upadłości konsumenckiej, w której sąd unieważnia zobowiązania poczynione przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości we właściwym wydziale sądu rejonowego. Przeczytaj więcej o oddłużeniu, aby dać sobie szanse na całkowite rozwiązanie Twoich problemów finansowych.
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej
Aby zacząć życie wolnym od zobowiązań finansowych, musisz wykonać pierwszy krok. W tym przypadku będzie nim złożenie wniosku o upadłość konsumencką.
Przygotowania przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej
Zastanawiasz się nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej, a może już się na to zdecydowałeś? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie działania podjąć, by Twój wniosek został przyjęty i jak najszybciej pozbyć się długów.
Jak przygotować się do złożenia wniosku o upadłość konsumencką?
Mogłoby się wydawać, że złożenie w sądzie wniosku o upadłość konsumencką jest pierwszym krokiem w walce o oddłużenie. Jednak zanim do tego dojdzie, należy się bardzo starannie przygotować do mającego się rozpocząć postępowania. Aby dłużnik miał realną szansę na umorzenie swoich zobowiązań, których nie jest w stanie spłacać, musi wykazać, że nie doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie nie zwiększył jej stopnia umyślnie lub w skutek rażącego niedbalstwa.
Czy kieszeń upadłego konsumenta jest pusta?
Kiedy dłużnik podejmuje decyzję o złożeniu wniosku, o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, musi mieć świadomość, że cały jego majątek staje się masą upadłości. Syndyk stara się spieniężyć majątek, a uzyskane fundusze są przeznaczane na pokrycie kosztów postępowania i zaspokojenie roszczeń wierzycieli. W skład masy upadłości wchodzi majątek, który należy do dłużnika w dniu ogłoszenia upadłości i ten nabyty w czasie trwania postępowania, w tym wynagrodzenie za pracę jakie otrzymuje upadły. Niejednokrotnie jest to jedyny element masy upadłości. Przepisy ustawy- Prawo upadłościowe stanowią o tym, że do masy upadłości nie wchodzi wynagrodzenie za pracę w części niepodlegającej zajęciu.
Jak przygotować się do ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
Podstawowym warunkiem, który musi spełniać dłużnik ubiegający się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest niewypłacalność. Jest to utrata zdolności do wykonywania przez osobę fizyczną wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Należy pamiętać, że dłużnik nie może mieć również statusu przedsiębiorcy. Oznacza to, że nie prowadzi lub zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej – został wykreślony z rejestru przedsiębiorców.
Co może syndyk w postępowaniu upadłościowym?
Sąd gospodarczy ogłaszając upadłość konsumencką, powołuje syndyka oraz sędziego-komisarza. Ten pierwszy jest osobą, która pełni zarząd nad majątkiem należącym do upadłego oraz – w końcu – jego likwidację. Jakie obowiązki leżą po stronie syndyka, a jakie prawa mu przysługują? Czy w razie zastrzeżeń co do jego pracy, dłużnikowi przysługuje skarga na podjęte przez niego działania?
Dla kogo upadłość?
Po nowelizacji wprowadzonej w 2015 roku liczba Polaków, którzy skorzystali z tej usługi prawnej wzrosła kilkudziesięciokrotnie. Masz dług a jego spłata przekracza Twoje możliwości? Zapoznaj się z warunkami, które musisz spełnić, aby móc ogłosić upadłość?
Co po ogłoszeniu upadłości?
W pocie czoła wypełniłeś i złożyłeś do odpowiedniego sądu wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Został pozytywnie rozpatrzony? To niewątpliwy sukces, ale również dopiero początek drogi ku pełnemu wyjściu z zadłużenia. Przeczytaj na co się przygotować po ogłoszeniu upadłości i nie daj się zaskoczyć zmianom…
Dokumenty a przygotowanie wniosku o upadłość konsumencką
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to czasochłonny proces, do którego należy się bardzo dobrze przygotować. Pierwszym krokiem jest przygotowanie wniosku o upadłość konsumencką. Powinien on być bardzo dobrze i starannie przygotowany, ponieważ to właśnie wniosek będzie głównym materiałem, na podstawie którego sąd wyda postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Zanim konsument zacznie przygotowywać treść wniosku, powinien skompletować wszystkie niezbędne dokumenty, które będą stanowić dowody na poparcie faktów z historii kredytowej oraz osobistej.
Co daje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej z roku na rok staje się coraz popularniejszym sposobem na oddłużenie. Przyczyniły się do tego zwłaszcza nowe, bardziej korzystne dla dłużników przepisy Prawa upadłościowego, które weszły w życie 1 stycznia 2016 r. Sprawdź, co możesz zyskać ogłaszając upadłość.
Brak majątku nie przekreśla szansy na ogłoszenie upadłości konsumenckiej
Niegdyś dłużnicy, którzy nie byli w stanie wykazać, że dysponują majątkiem pozwalającym na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego, spotykali się z oddaleniem przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Obecnie brak majątku nie stanowi przeszkody w ubieganiu się o oddłużenie konsumenckie. Szansa dla takich osób pojawiła się w 2015 roku. Wówczas zaczęły obowiązywać nowe przepisy w zakresie upadłości konsumenckiej. Kwestię pokrycia kosztów postępowania w takiej sytuacji reguluje art. 4917ustawy Prawo upadłościowe.