Kiedy dłużnik podejmuje decyzję o złożeniu wniosku, o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, musi mieć świadomość, że cały jego majątek staje się masą upadłości. Syndyk stara się spieniężyć majątek, a uzyskane fundusze są przeznaczane na pokrycie kosztów postępowania i zaspokojenie roszczeń wierzycieli. W skład masy upadłości wchodzi majątek, który należy do dłużnika w dniu ogłoszenia upadłości i ten nabyty w czasie trwania postępowania, w tym wynagrodzenie za pracę jakie otrzymuje upadły. Niejednokrotnie jest to jedyny element masy upadłości. Przepisy ustawy- Prawo upadłościowe stanowią o tym, że do masy upadłości nie wchodzi wynagrodzenie za pracę w części niepodlegającej zajęciu.
Obowiązek alimentacyjny
Zasady zajęcia wynagrodzenia w okolicznościach ogłoszenia upadłości konsumenckiej określają przepisy Kodeksu pracy. Zgodnie z ich treścią, jeżeli dłużnik posiada zobowiązania alimentacyjne, zajęcie może objąć do trzech piątych wysokości wynagrodzenia. W przypadku zobowiązań innych niż alimentacyjne, wysokość zajęcia może wynieść połowę wynagrodzenia. W sytuacji, kiedy dłużnik posiada zobowiązania alimentacyjne, zajęciu w pełnej wysokości podlegają: nagrody pracownicze, dodatkowe wynagrodzenie roczne i przysługujące pracownikom wypłaty z nadwyżki bilansowej firmy lub z udziału w zysku przedsiębiorstwa. Gdy składniki wynagrodzenia wypłacane są za okresy dłuższe niż jednomiesięczne, wówczas uwzględnia się te elementy wynagrodzenia i zajęcie dotyczy całej kwoty.
Zasady wyliczania wysokości dochodu dłużnika
Wyliczając wysokość kwoty wchodzącej do masy upadłości bierze się pod uwagę różne składowe wynagrodzenia, w tym dodatki i wartość otrzymywanych świadczeń w naturze np. deputatów. Odliczeniu podlegają zaś podatki- np. podatek dochodowy od osób fizycznych i opłaty należne z mocy ustawy takie jak: składki emerytalne. Świadczenia w naturze są przeliczane na wartość finansową. W przypadku pojawienia się problemów z oszacowaniem wartości danej rzeczy, syndyk powinien skorzystać w pomocy rzeczoznawcy. Jeżeli upadły pobiera świadczenia z więcej niż jednego źródła podlegają one zsumowaniu.
Cześć dodatków i świadczeń nie może zostać zajęta i dlatego nie są one brane pod uwagę podczas wyliczania kwoty wchodzącej do masy upadłości. Są to:
- kwoty pieniężne i świadczenia w naturze, które zostały przydzielone na pokrycie kosztów wyjazdów służbowych i wydatków związanych z delegacjami,
- sumy przyznane przez Skarb Państwa na cele szczególne np. stypendia czy różne formy wsparcia, z tym że wyłączenie możliwości ich zajęcia nie dotyczy dłużników posiadających obowiązek alimentacyjny albo posiadających zobowiązania powstałe w związku z realizacją wspomnianych celów.
Jeżeli dłużnik pracuje w kilku miejscach a tym samym otrzymuje dochody z kilku źródeł, podstawę do obliczenia kwoty, która zostanie zajęta przez syndyka stanowi suma wszystkich dochodów. Tej zasady nie można zastosować jeżeli dochody pochodzą ze źródeł o różnym zakresie zwolnienia spod zajęcia, np. wynagrodzenie za pracę i emerytura. Zajęcie pierwszego podlega ograniczeniom uwzględnionym w Kodeksie pracy, a zajęcie emerytury regulują przepisy odnoszące się do rent i emerytur. Jest to sytuacja, kiedy zakres zajęcia wylicza się osobno dla każdego dochodu.
W przypadku dłużników nieposiadających zobowiązań alimentacyjnych, wolne od zajęcia jest wynagrodzenie w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, należącego się pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, oczywiście po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne i podatku dochodowego od osób fizycznych. Jeżeli upadły pracuje w niepełnym wymiarze godzin, kwota ta ulega odpowiedniemu zmniejszeniu.
Podwyżka po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej
Po tym jak uprawomocni się postanowienie o ustaleniu planu spłaty wierzycieli, wzrost wynagrodzenia dłużnika nie wpływa na zwiększenie comiesięcznej kwoty przeznaczonej na spłatę zobowiązań. W tej sytuacji warunki spłaty określone w planie spłaty wierzycieli nie mogą się zmienić. Jednak jeżeli dłużnik utraci dochód lub jego dochód się zmniejszy ma on prawo do złożenia wniosku o zmianę wytycznych dotyczących spłaty wierzycieli i dostosowania ich do możliwości jakie w danym czasie posiada.
Dodaj komentarz