Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej jest konsekwencją nieprawidłowego działania w obrocie gospodarczym, między innymi niedotrzymania terminu złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa. Jest ono najczęstszą przesłanką orzeczenia tej sankcji przez sąd.
Niewypłacalność przedsiębiorstwa
Zgodnie z ustawą Prawo upadłościowe:
Art. 11. 1. Dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.
1a. Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.
2. Dłużnik będący osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, jest niewypłacalny także wtedy, gdy jego zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jego majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące.
Po zaistnieniu wyżej wymienionych przesłanek dłużnik zobowiązany jest nie później, niż w terminie 30 dni od ich wystąpienia, złożyć w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. Niedopełnienie tego obowiązku niesie ryzyko orzeczenia przez sąd zakazu prowadzenia działalności gospodarczej.
Kto może zostać objęty zakazem?
Według art. 21. 2. ustawy Prawo upadłościowe obowiązek złożenia wniosku spoczywa na każdym, kto na podstawie ustawy, umowy spółki lub statutu ma prawo do prowadzenia spraw dłużnika i do jego reprezentowania, samodzielnie lub łącznie z innymi osobami. Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej za niedotrzymanie terminu 30 dni sąd może ogłosić wobec nich na okres od 1 roku do 10 lat.
Ustawa precyzuje, jakiej działalności lub funkcji dotyczy zakaz i jakie są przesłanki jego wydania:
Art. 373. 1. Sąd może orzec pozbawienie na okres od jednego do dziesięciu lat prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub w ramach spółki cywilnej oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, członka komisji rewizyjnej, reprezentanta lub pełnomocnika osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie tej działalności, spółki handlowej, przedsiębiorstwa państwowego, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszenia osoby, która ze swojej winy:
- będąc do tego zobowiązana z mocy ustawy, nie złożyła w ustawowym terminie wniosku o ogłoszenie upadłości albo
1a) faktycznie zarządzając przedsiębiorstwem dłużnika, istotnie przyczyniła się do niezłożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w ustawowym terminie, albo
2) po ogłoszeniu upadłości nie wydała lub nie wskazała majątku, ksiąg rachunkowych, korespondencji lub innych dokumentów upadłego, w tym danych w postaci elektronicznej, do których wydania lub wskazania była obowiązana z mocy ustawy, albo 3) jako upadły po ogłoszeniu upadłości ukrywała, niszczyła lub obciążała majątek wchodzący w skład masy upadłości, albo
4) jako upadły w toku postępowania upadłościowego nie wykonała innych obowiązków ciążących na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądu albo sędziego-komisarza, albo też w inny sposób utrudniała postępowanie.
Wniosek o wydanie zakazu ma prawo złożyć: wierzyciel, tymczasowy nadzorca sądowy, zarządca przymusowy, syndyk masy upadłościowej, prokurator oraz Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Komisji Nadzoru Finansowego. Jednakże sąd nie może orzec tego zakazu, jeżeli postępowanie w tym przedmiocie nie zostało wszczęte w ciągu roku od dnia zakończenia, umorzenia postępowania upadłościowego lub oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości w związku z brakiem środków na prowadzenie postępowania. Zakaz nie zostanie również orzeczony, jeżeli postępowanie w tym zakresie nie zostało wszczęte przed upływem 3 lat od dnia, kiedy powinien zostać złożony wniosek o ogłoszenie upadłości.
Dodaj komentarz