Część z wyjeżdżających za granicę osób opuszcza Polskę, gdy ich sytuacja finansowa od dłuższego czasu nie jest najlepsza lub z chwilą, gdy ulega nagłemu pogorszeniu. Niezałatwione sprawy z wierzycielami mogą wywoływać strach przed powrotem do kraju. Rodziny dłużników tymczasem, muszą na co dzień borykać się np. z korespondencją windykacją i komorniczą, która jest dostarczana pod ostatni znany adres dłużnika lub z wizytami tych, którzy pragną odzyskać pieniądze. Jakie zatem szanse na oddłużenie w wyniku konsumenckiego postępowania upadłościowego mają osoby pracujące poza granicami Polski.
Główny ośrodek interesów życiowych
Ustawa Prawo upadłościowe jasno określa, że wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy złożyć w sądzie, który jest właściwy ze względu na główny ośrodek podstawowej działalności dłużnika. Zakłada się, że takim ośrodkiem dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej jest miejsce jej pobytu. Nie ma w tej kwestii znaczenia adres zameldowania. Jeżeli pracujący za granicą dłużnik rozważa złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości w Polsce, musi przeanalizować, czy będzie w stanie wykazać, że główny ośrodek jego interesów życiowych, pomimo pracy za granicą, jest nadal w Polsce. Szansę na uzyskanie oddłużenia ma jeżeli np. jego najbliższa rodzina mieszka na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i w tym kraju jest jego dom, a pobyt za granicą jest tylko czasowy.
Majątek
Jeżeli jednak dłużnik nie ma możliwości udowodnienia, że główny ośrodek jego podstawowej działalności znajduje się w Polsce, kluczowe jest to, czy w Polsce znajduje się jego majątek. Ustawodawca bowiem daje możliwość złożenia w polskim sądzie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej tym, których dobytek znajduje się właśnie w tym kraju. Pragniemy zwrócić uwagę, że nie chodzi tu tylko o dom lub mieszkanie. Majątek dłużnika może stanowić np. samochód, dzieła sztuki czy sprzęt budowlany. W tej sytuacji, wybierając sąd, należy kierować się zasadą, że sądem właściwym jest ten, na obszarze którego znajduje się majątek zadłużonej osoby.
Upadłość za granicą
Nie każdy dłużnik pracujący za granicą ma szansę na ogłoszenie upadłości przez sąd w Polsce. Ci którzy w innym kraju niejako już się „zadomowili”, mają tam mieszkanie, tam pracuje ich małżonek i tam dzieci chodzą do szkoły, wówczas wniosek o ogłoszenie upadłości będą najprawdopodobniej musieli złożyć w sądzie zagranicznym i ubiegać się o udział w postępowaniu upadłościowym na zasadach danego kraju. Wiąże się to z tym, że główny ośrodek ich interesów życiowych nie znajduje się już w Polsce.
Dodaj komentarz