Jak wynika ze statystyk, w przypadku upadłości konsumenckiej małżeństw, wina leży zazwyczaj po stronie jednego z partnerów. Nie zmienia to jednak faktu, że stan niewypłacalności dotyka najczęściej obojga małżonków. Stanowi to wynik małżeńskiej wspólnoty majątkowej, zgodnie z którą małżonkowie zaciągają zobowiązania wspólnie, a ich zaspokajanie odbywa się ze środków pochodzących z majątku wspólnego.
Jedno małżeństwo – dwa wnioski
Niestety przepisy nie określają możliwości złożenia wspólnego, małżeńskiego wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Oznacza to, że każdy z małżonków musi złożyć swój odrębny wniosek. Na szczęście, przepisy kodeku postępowania cywilnego umożliwiają wspólne rozpoznanie dwóch wniosków, w przedmiocie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Aby było to możliwe należy pamiętać, żeby we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zawrzeć wniosek o połączenie obu spraw do wspólnego rozpoznania.
Próba połączenia spraw
Należy jednak mieć świadomość, że możliwość połączenia spraw dotyczy jedynie postępowania w przedmiocie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Z kolei samo postępowanie upadłościowe, prowadzone po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, będzie prowadzone osobno co do każdego z małżonków. Jest to efekt braku podstawy prawnej, umożliwiającej ich połączenie.
Cały majątek małżonków wchodzi do masy upadłości małżonka
Największym problemem dla każdego z małżonków będzie fakt, że ich cały majątek wspólny wchodzi do masy upadłości tego małżonka, wobec którego jako pierwszego ogłoszono upadłość. Można jednak próbować niwelować straty w majątku do minimum. Wystarczy na przykład krótka konsultacja z prawnikami, aby dowiedzieć się, że jednym z rozwiązań jest zgłoszenie jako pierwszego w kolejności wniosku o upadłość tego małżonka, który ma największe szanse na spełnienie przesłanek ogłoszenia upadłości konsumenckiej i uzyskanie oddłużenia, w jak najkrótszym czasie. Jest to jeden z wielu przykładów na to, aby jednak nie mierzyć się ze skomplikowaną upadłością małżeńską samemu, tylko zdać się na specjalistów prawa w tej dziedzinie. Pozwoli to zyskać trochę spokoju.
Ile może potrwać postępowanie upadłościowe małżonków?
Wiele osób pyta się również o czas trwania postępowania upadłościowego. Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest to uzależnione od czasu, w jakim uda się sprzedać poszczególne składniki wchodzące w skład majątku upadłego. Warto jednak wiedzieć, że w czasie trwania postępowania upadłościowego, małżonek upadłego może dochodzić należności z tytułu udziału w majątku wspólnym. Wystarczy, że zgłosi tę wierzytelność sędziemu i będzie mógł brać udział w toczącym się postępowaniu tak jak każdy wierzyciel. Upadłość konsumencka małżonków jest skomplikowaną materią, a gra toczy się bardzo często o dorobek życiowy całej rodzinny.
Dodaj komentarz