Moment ogłoszenia upadłości wobec niewypłacalnego konsumenta kończy tzw. postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości i rozpoczyna właściwe postępowanie upadłościowe, a tym samym stanowi początek przełomu w życiu dłużnika. Odtąd działania sędziego-komisarza, syndyka oraz upadłego będą ukierunkowane na to, aby w jak największym stopniu, z uwzględnieniem możliwości dłużnika, zaspokoić roszczenia finansowe wierzycieli.
Nie można zapominać o tym, że po ogłoszeniu upadłości, nadzór nad wszystkimi nieruchomościami i wartościowymi przedmiotami należącymi do upadłego konsumenta przejmie syndyk, a sam upadły będzie zobligowany – przez sędziego-komisarza -do ratalnej spłaty swoich długów w ramach ustanowionego planu spłaty wierzycieli. Pragniemy podkreślić, że ogłoszenie upadłości nie jest równoznaczne z anulowaniem długów upadłego. Sędzia będzie mógł umorzyć długi dopiero po zakończeniu całego kilkuetapowego postępowania. Jednak zanim do tego dojdzie dłużnik musi być przygotowany na reorganizację swojej codzienności i zmiany w sferze finansowej.
Z dniem ogłoszenia upadłości cały majątek upadłej osoby staje się masą upadłości. Poza majątkiem, który należał do dłużnika w dniu ogłoszenia upadłości, masę upadłości stanowią również te elementy majątku, które dłużnik nabył w czasie prowadzonego postępowania upadłościowego oraz wynagrodzenie za pracę, które otrzymuje upadły w części podlegającej zajęciu. Po ogłoszeniu upadłości syndyk rozpoczyna pracę nad przygotowaniem spisu inwentarza i szacuje wartość masy upadłości. Sporządza także plan likwidacyjny, który zawiera m.in. propozycje dotyczące sposobu i terminu sprzedaży składników masy upadłości. Upadły konsument jest zobowiązany w tym czasie do udzielania syndykowi wszystkich informacji, których ten potrzebuje, aby móc wykonywać swoje obowiązki. Powinien umożliwić syndykowi dostęp do wchodzących w skład masy upadłości ruchomości i nieruchomości i przekazywać dokumentację dotyczącą majątku, o którą prosi syndyk. Ustawa z dnia 28 lutego 2003r. Prawo upadłościowe nakłada na syndyka obowiązek zakończenia likwidacji majątku w terminie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości. Nie zawsze jednak uda się tego terminu dotrzymać.
W jakim czasie zostanie wyprzedana masa upadłości determinuje głównie to, jak dużym zainteresowaniem będzie cieszyło się wystawione do sprzedaży mienie. Po wyprzedaniu majątku, syndyk przygotowuje ostateczny plan podziału funduszów masy upadłości. W planie tym określa się warunki podziału uzyskanej z likwidacji sumy, czyli zapisuje się, jaka kwota z całej puli przypadnie danemu wierzycielowi. Po wykonaniu ostatecznego planu podziału lub w przypadku braku możliwego do spieniężenia majątku po zatwierdzeniu listy wierzytelności, sędzia-komisarz ustala plan spłaty wierzycieli. Ustalenie planu odbywa się po wysłuchaniu zainteresowanych stron, czyli upadłego, syndyka i wierzycieli. Sąd podejmując decyzję nie musi jednak uwzględniać stanowiska upadłego w tej kwestii. W planie spłaty wierzycieli, sędzia określa w jakich terminach i w jakiej wysokości upadły winien wpłacać pieniądze w ramach dalszej spłaty swoich wierzycieli. Plan może zostać rozpisany na maksymalnie trzydzieści sześć miesięcy. Czas ten, o czym warto pamiętać, może być wyjściowo krótszy.
W przypadku pogorszenia się sytuacji dłużnika w przyszłości, może natomiast zostać wydłużony o dodatkowe osiemnaście miesięcy. Sędzia wskazując comiesięczną kwotę do spłaty bierze pod uwagę możliwości zarobkowe upadłego, koszty utrzymania upadłego i jego rodziny, a także wysokość zobowiązań pozostających do spłaty. W planie spłaty wierzycieli, sędzia-komisarz umieszcza jeszcze jedną niezwykle ważną informację. Mianowicie, określa jaka kwota zostanie upadłemu umorzona po tym, jak wywiąże się z postanowień planu. Umorzenie może dotyczyć całej pozostałej niespłaconej sumy lub jej części. Po wypełnieniu przez upadłego zobowiązań zawartych w planie spłaty wierzycieli, sędzia-komisarz wydaje postanowienie o wykonaniu planu i umarza powstałe przed ogłoszeniem upadłości długi konsumenta, które nie zostały uregulowane w toku przeprowadzonego postępowania. Jeżeli upadły znajduje się w wyjątkowo złej sytuacji i wiadomym jest, że nie będzie w stanie wypełnić postanowień planu, sąd ma możliwość umorzenia jego długów z pominięciem etapu dotyczącego tworzenia planu spłaty.
Nadrzędnym celem konsumenckiego postępowania upadłościowego jest oddłużenie niewypłacanego konsumenta. Nie wszystkie długi mogą jednak zostać umorzone. Umorzeniu nie podlegają np. zasądzone alimenty oraz renty będące formą odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, spowodowanie kalectwa albo śmierci, zobowiązania wynikające z konieczności naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę oraz zobowiązania, które upadły świadomie zataił jeśli wierzyciel nie był uczestnikiem danego postępowania.
Dodaj komentarz