Z upadłości konsumenckiej mogą skorzystać niewypłacalni konsumenci tj. osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Jeżeli były przedsiębiorca zakończył prowadzenie firmy, złożył do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wniosek o wykreślenie wpisu i uzyskał je, może starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Już na następny dzień po wykreśleniu z CEIDG byli przedsiębiorcy, którzy stali się konsumentami mogą składać w sądzie właściwy wniosek. Podejmując taką decyzję, zainteresowani oddłużeniem powinni jednak pamiętać, że sąd ma możliwość oddalenia składanego przez nich wniosku. Dochodzi do tego między innymi, gdy w okresie 10 lat przed dniem jego złożenia, dłużnicy będący w przeszłości przedsiębiorcami, nie złożyli w ustawowym terminie wniosku o upadłość przedsiębiorcy, pomimo tego że nie byli w stanie regulować swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.
Względy słuszności i zasady humanitarne
Zaistnienie tej negatywnej przesłanki wyklucza możliwość oddłużenia konsumenckiego, chyba że jego przeprowadzenie jest uzasadnione względami słuszności i humanitaryzmu. Takimi wyjątkowymi sytuacjami są np. ciężka choroba czy kalectwo, które dotknęły dłużnika lub klęska żywiołowa w wyniku, której dłużnik stracił majątek. Dłużnik powołujący się na klauzule słuszności lub względy humanitarne musi wykazać, że pomimo zaniechania jakiego się dopuścił jako przedsiębiorca, zasługuje na przywilej którym jest upadłość konsumencka. Sąd oceniając zasadność powołania się na względy słuszności i humanitaryzmu, ustala np. jak wygląda sytuacja życiowa dłużnika, jego otoczenie i środowisko. Aby zminimalizować ryzyko oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej trzeba więc przekonująco go umotywować. Istotnymi dla sądu względami mogą być np.: wiek dłużnika, stan jego zdrowia czy wyjątkowa historia problemów finansowych.
Dług sprzed 10 lat
Jeżeli od zamknięcia działalności gospodarczej upłynęło ponad 10 lat, przestaje mieć znaczenie to czy dłużnik dopełnił w odpowiednim czasie obowiązku w zakresie złożenie wniosku o upadłość przedsiębiorcy. Jest to sytuacja, kiedy nie ma konieczności powoływania się na względy słuszności i względy humanitarne.
A zatem, prawo upadłościowe nie pozbawia byłych przedsiębiorców szansy na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dzięki temu, że omówiona przesłanka wykluczająca upadłość konsumencką ma charakter czasowy i warunkowy, wielu byłych przedsiębiorców może ubiegać się oddłużenie w wyniku postępowania upadłościowego osób fizycznych i mieć nadzieję na pomyślny dla nich finał tego postępowania.
Dodaj komentarz