Upadłość gospodarcza to nic innego jak postępowanie upadłościowe osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, postępowania upadłościowego przedsiębiorstwa (np. spółki z o.o.) oraz spółek kapitałowych w organizacji, wspólników osobowych spółek handlowych ponoszących odpowiedzialność majątkiem prywatnym bez ograniczenia i wspólników spółki partnerskiej.
Jakie warunki należy spełnić, aby móc ogłosić upadłość gospodarczą?
Aby przedsiębiorca mógł skorzystać z upadłości gospodarczej powinien spełniać minimum trzy warunki. Przede wszystkim powinien mieć zaległości finansowe wobec co najmniej dwóch wierzycieli. Poza tym, musi być niewypłacalny, czyli utracił zdolności do wywiązywania się z wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Uznaje się, że owa utrata zdolności następuje w momencie istnienia 3-miesięcznych zaległości w spłatach, które mogą generować kłopoty finansowe skutkujące niewypłacalnością. Natomiast niewypłacalność w przypadku osób prawnych może być rozpatrywana również w innym aspekcie. Jeżeli kwota zobowiązań jest wyższa niż wartość posiadanego majątku, a stan ten utrzymuje się przez co najmniej 24 miesiące.
Trzecim warunkiem umożliwiającym ogłoszenie upadłości gospodarczej jest majątek, który wystarczy na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego i zaspokojenie wierzycieli chociaż w minimalnym stopniu. Co ważne, majątek ten powinien być wolny np. od hipoteki.
Jak przygotować wniosek o upadłość gospodarczą?
Najważniejszym warunkiem jest złożenie do sądu upadłościowego wniosku o upadłość przedsiębiorcy. Jeżeli wniosek nie zawiera braków formalnych, to jest rozpatrywany przez sąd w okresie trwającym mniej więcej trzy miesiące. W tym czasie dłużnik powinien w dalszym ciągu utrzymywać status przedsiębiorcy. Oznacza to, że prowadzona działalność gospodarcza nie powinna zostać zamknięta.
W ostateczności działalność może zostać zawieszona, ale tylko wtedy jeśli nie jest prowadzona działalność operacyjna, czyli przedsiębiorstwo de facto przestało funkcjonować. Ten ruch pozwoli zatrzymać narastające zadłużenie, np. z tytułu składek do ZUS-u. Wnioskodawca powinien także nie zaciągać w tym okresie nowych zobowiązań finansowych.
Wymogi, jakim powinien odpowiadać wniosek o ogłoszenie upadłości, zostały ściśle określone w art. 22 ustawie praw upadłościowe. Wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną powinien w pierwszej kolejności zawierać imię i nazwisko dłużnika, firmę, pod którą dłużnik prowadzi swą działalność, miejsce jego zamieszkania. We wniosku należy także oznaczyć miejsce, w którym znajduje się przedsiębiorstwo lub inny majątek dłużnika. Należy też wskazać i uprawdopodobnić okoliczności, które uzasadniają wniosek. Ponadto do wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wpisaną do ewidencji działalności gospodarczej należy dołączyć odpis z wymienionej wcześniej ewidencji.
Kiedy wiadomo, że przedsiębiorca jest niewypłacalny?
Zgodnie z art. 11 ustawy prawa upadłościowe, dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań lub jego zobowiązania przekroczą wartość jego majątku, nawet wówczas, gdy na bieżąco te zobowiązania wykonuje.
Zobowiązanie jest wymagalne wówczas, gdy zaktualizował się obowiązek świadczenia przez dłużnika. W praktyce oznacza wszelkie zaległości wynikające z niezapłacenia należności podatkowych lub wobec ZUS czy kontrahentów. Należy w tym celu zrobić listę wszelkich niezapłaconych zaległości. Tylko wymagalne zobowiązania będą zatem brane pod uwagę przy ustalaniu przesłanek upadłości przedsiębiorcy. Jednak w niektórych okolicznościach fakt zaistnienia niewypłacalności przedsiębiorcy nie będzie skutkował ogłoszeniem jego upadłości. Jeżeli bowiem opóźnienie w wykonaniu przez przedsiębiorcę jego zobowiązań nie przekroczy trzech miesięcy, a suma niewykonanych zobowiązań nie przekroczy 10 proc. wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika, sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości. Do oddalenia wniosku może przyczynić się także brak wielości wierzycieli. Oznacza to, że jeśli dłużnik będzie zalegał tylko ze spłatą kredytu inwestycyjnego w banku, to szanse na ogłoszenie upadłości są nikłe. Co ciekawe, przesłanka ta nie występuję już w przypadku upadłości konsumenckiej, gdzie wystarczy zadłużenie wobec jednego wierzyciela, aby sąd rozpatrzył pozytywnie wniosek o ogłoszenie upadłości.
Dodaj komentarz