Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, składając wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, powinna mieć świadomość, że postępowanie takie, ze względu na swoją złożoność, niekoniecznie zamknie się w ramach do dwóch miesięcy. W tym czasie zmianie może ulec nie tylko sytuacja zawodowa czy osobista człowieka, ale również stan jego zdrowia. Jeżeli w wyniku choroby lub też nieszczęśliwego wypadku dłużnik umrze, postępowanie upadłościowe mimo wszystko prowadzone jest dalej. Co więcej, może się ono zakończyć pozytywnie.
Rola spadkobierców
Po śmierci dłużnika, na jego miejsce w postępowaniu może wejść spadkobierca. Jeżeli spadkobierców jest kilku, każdy z nich niezależnie od innych ma prawo uczestniczyć w toczącym się postępowaniu upadłościowym. Decyzja spadkobierców o przystąpieniu do postępowania upadłościowego, po śmierci dłużnika, jest dobrowolna. Spadkobiercom przysługuje takie prawo. Nie jest to jednak ich obowiązkiem.
Prawa spadkobierców
Od momentu, kiedy spadkobierca wstępuje do postępowania o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, przejmuje prawa i obowiązki zmarłego dłużnika. Wobec spadkobiercy stosuje się te przepisy, które do tej pory dotyczyły zmarłego już dłużnika. Niezmiennie jednak upadłym pozostaje zmarły i tylko jego majątek stanowi masę upadłości.
Kiedy nie ma spadkobierców
Zdarza się, że spadkobiercy zmarłego dłużnika nie są znani lub żaden z nich nie zdecydował się wstąpić do postępowania. W takiej sytuacji sędzia-komisarz na wniosek syndyka albo z urzędu ustanawia kuratora i postępowanie toczy się nadal. Wyznaczony kurator działa za zmarłego upadłego w dalszym postępowaniu upadłościowym. Jeżeli po ustanowieniu kuratora, do sprawy zechce wstąpić spadkobierca to ma taką możliwość. Musi jednak przedtem udowodnić swoje prawa przedstawiając prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Jeżeli spadkobierca wstąpi do sprawy, ustanowienie kuratora przestaje obowiązywać.
Pomimo tego, że śmierć konsumenta w postępowaniu upadłościowym jest zdarzeniem nadzwyczajnym, okoliczność taka została przez ustawodawcę wzięta pod uwagę. Dzięki temu ustalono procedury, które pozwalają na to, aby rozpoczęte postępowanie nawet w obliczu takiego zdarzenia jak zgon dłużnika, mogło być kontynuowane, a wierzyciele zmarłego upadłego nie tracą szansy na odzyskanie swoich pieniędzy.
Dodaj komentarz