Zdolność kredytowa na cenzurowanym
Współczesne banki operują różnymi narzędziami, które mają im pomóc określić, czy dany klient będzie sumiennie spłacać zaciągnięte zobowiązanie. Zdolność kredytowa, bo mowa właśnie o niej, to predyspozycja do terminowej spłaty kredytu. Definiowana na podstawie pewnych kryteriów decyduje o tym, czy ktoś otrzyma kredyt czy też nie. Dzisiaj, znając standardy banków, można bardzo łatwo przewidzieć, czy kredyt zostanie nam przyznany. Jeżeli do uzyskania zdolności kredytowej nieco nam jeszcze brakuje, można poprawić swoją sytuację. W jaki sposób?
Postaraj się o umowę o pracę
Oczywistym jest, że aby móc pożyczyć pieniądze z banku, trzeba mieć stałe dochody. Im są wyższe, tym lepiej. Ważne również, żeby zadbać o jak najkorzystniejszą dla nas umowę. Umowa o pracę jest lepiej postrzegana przez bank, ponieważ daje gwarancję stałych dochodów, a tym samym – spłacania długu. Umowy zlecenie i umowy o dzieło budzą zazwyczaj nieufność banku, ponieważ nie gwarantują stabilnych zarobków.
Uporządkuj inne zobowiązania
Jeśli posiadasz jakieś długi (np. kredyty), niekorzystnie wpłynie to na twoją zdolność kredytową. Byłoby idealnie, gdybyś nie miał innych zobowiązań. Zrezygnuj z karty kredytowej czy z limitu na koncie, jeżeli koniecznie ich nie potrzebujesz. Uważaj też na poręczenia czyichś kredytów – to także zmniejsza zdolność kredytową.
Współdziałaj na długim dystansie
Bank spojrzy na ciebie przychylniej, jeśli postanowisz wziąć kredyt z drugą osobą. Może to być współmałżonek czy inny członek rodziny. Dla banku będzie to dodatkowe zabezpieczenie, dla ciebie – poprawa zdolności kredytowej. Zastanów się także nad czasem, na jaki chcesz wziąć kredyt. Im dłuższy, tym miesięczna rata jest najczęściej niższa, a to wpływa na poziom zdolności kredytowej.
Doceń równe raty
Wybierz równe raty! One zwiększą twoją szansę na kredyt. W sytuacji, gdy wybierzesz malejące raty, te wyższe bank będzie uwzględniał w kalkulacji twojej zdolności kredytowej. A to może okazać się bardzo niekorzystne…
Załóż konto w BIK S.A.
Dzięki temu dotrzesz do raportu, który zawiera pełną historię kredytową. Do tych samych informacji będzie miał dostęp twój macierzysty bank. Zawczasu możesz sprawdzić, czy w twojej historii nie znajdują się nieprawdziwe lub nieaktualne informacje. Będziesz mógł to poprawić, zanim niewłaściwe dane dotrą do kredytodawcy.
Dodaj komentarz