Niekiedy płatności za czynsz, zwłaszcza jeżeli domownicy zmagają się z problemami finansowymi, stają się dla nich mniej ważnymi do uregulowania należnościami niż raty kredytów oraz niż rachunki za gaz, prąd czy telefon. Wierzyciele, jakimi są np. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, zazwyczaj działają łagodnie kiedy pojawiają się pierwsze takie opóźnienia – wzywają telefonicznie dłużnika do uiszczenia czynszu lub wysyłają upomnienia, w których nakazują spłatę powstałej zaległości.
Sytuacja komplikuje się, jeżeli część osób odpowiedzialnych za powstałą zaległość zmieniła miejsce zamieszkania i odmawia partycypowania w kosztach, a pozostałego w mieszkaniu lokatora nie stać na całościową spłatę zadłużenia. Kiedy znika nadzieja na to, że dług zostanie dobrowolnie spłacony, wierzyciel może złożyć pozew do sądu o zasądzenie należności aby potem poprzez działania komornika wyegzekwować od dłużnika lub dłużników spłatę wierzytelności. Gdy działania te nie przyniosą efektu i dług nadal będzie nieuregulowany, spółdzielnia lub wspólnota może w ostateczności wystąpić do sądu o eksmisję; wcześniej dochodzi przeważnie do licytacji nieruchomości.
Kto jest odpowiedzialny za płacenie czynszu najmu
Obowiązek mieszkańców odnośnie opłacania czynszu regulują zapisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 6881 za zapłatę czynszu najmu i pozostałych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą wszystkie pełnoletnie osoby stale zamieszkujące w danym lokalu. Są oni odpowiedzialni za wspomniane opłaty tylko za okres, w którym faktycznie mieszkali. Zwracamy uwagę, że stałe zamieszkiwanie nie jest tożsame z zameldowaniem. W związku z powyższym wierzyciel ma prawo żądania zapłaty za zaległy czynsz od kilku dłużników. Jeżeli mieszkanie zajmuje lub przez pewien czas zajmowało np. rodzeństwo, to spółdzielnia mieszkaniowa może oczekiwać całości lub części świadczenia od wszystkich tych osób łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Kiedy dojdzie do zaspokojenia wierzyciela przez którekolwiek z dłużników, to pozostali zostają zwolnieni z obowiązku spłaty. Owe solidarne zobowiązanie opisane w art. 366. § 1. trwa aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela.
Dłużnicy solidarni
W sytuacji gdy wierzyciel domaga się np. od przebywającego aktualnie w mieszkaniu lokatora spłaty całego zadłużenia, choć razem z nim zamieszkiwało stale w czasie powstawania zaległości czynszowej więcej osób i oni również są za nią odpowiedzialni, to lokator ten ma prawo, na mocy art. 376 § 1. Kodeksu cywilnego, żądać od pozostałych najemców zwrotu części środków. Suma przypadająca na dłużnika niewypłacalnego rozkłada się na pozostałych współdłużników. Wystosowanie roszczenia do współdłużników możliwe jest wówczas, gdy jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie tj. uregulował cały dług. Podkreślenia wymaga, że w przypadku odpowiedzialności solidarnej, zapłacenie części zobowiązania nie sprawia, iż jest się zwolnionym z reszty zadłużenia. Tylko spłacenie całości długu uwalnia dłużników od obciążeń.
Roszczenie regresywne między współdłużnikami
O tym, czy i w jakiej części dłużnikowi solidarnemu, który spełnił świadczenie przysługuje roszczenie regresywne od pozostałych współdłużników, decyduje istniejący między nimi stosunek prawny. Jeżeli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, to dłużnik, który spłacił dług, ma prawo żądać od reszty zwrotu świadczenia w częściach równych.
Przedawnienie czynszu
Po otrzymaniu zawiadomienia o istnieniu zaległości w opłacaniu czynszu, warto niezwłocznie ustalić jakiego okresu ona dotyczy. Może się bowiem okazać, że doszło już do przedawnienia zadłużenia. Termin przedawnienia roszczeń za czynsz, który jest roszczeniem okresowym wynosi 3 lata. Należy pamiętać jednak, że każde pismo dotyczące np. prośby o umorzenie długu lub rozłożenie go na raty, może zostać potraktowane jako uznanie wierzytelności i spowodować przerwanie biegu przedawnienia. Od daty przerwania biegu, przedawnienie zaczyna swój bieg na nowo. Kiedy zaś dłużnik uzyska informacje, że jego dług z tytułu zaległego czynszu uległ przedawnieniu, może podnieść tzw. zarzut przedawnienia.
Dodaj komentarz