O zdolności upadłościowej pisze się bardzo często w kontekście postępowań oddłużających. O ile w przypadku upadłości konsumenckiej zdolność upadłościowa jest raczej jednoznaczna, ponieważ podstawą do jej ogłoszenia jest niewypłacalność, czyli brak środków do regularnej spłaty zadłużenia. A trudna sytuacja finansowa konsumenta nie wynika bezpośrednio z jego winy, tylko jest skutkiem choroby, utraty pracy, śmierci bliskiej osoby, kataklizmu lub innych czynników. Należy również pamiętać, że upadłość konsumencką mogą ogłosić jedynie osoby fizyczne z miejscem zamieszkania lub pobytu w Polsce i nieprowadzące działalności gospodarczej.
Przesłanką do ogłoszenia upadłości przez przedsiębiorcę jest jego niewypłacalność, czyli brak możliwości wykonania wymagalnych zobowiązań. A są one wymagalne w momencie zaktualizowania się obowiązku świadczeń przez dłużnika – przedsiębiorcy, czyli kiedy nadszedł termin płatności. Opóźnienie w spłacie nie powinno przekroczyć trzech miesięcy, a suma niewykonanych zobowiązań nie powinna być wyższa niż 10% wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika. Jeżeli te dwie przesłanki nie zostaną spełnione, to sąd ma podstawę, aby oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości.
Co oznacza termin „zdolność restrukturyzacyjna”?
Nie ma jednoznacznego przepisu, który wprowadzałby wprost pojęcie zdolności restrukturyzacyjnej Jednak w określeniu jego definicji można bazować na zdolności upadłościowej, analogicznym postępowaniu. Oznacza to, że zdolność restrukturyzacyjną będzie posiadało każde przedsiębiorstwo, w stosunku do którego możliwe jest przeprowadzenie co najmniej jednego typu postępowania restrukturyzacyjnego.
Jakie podmioty mają zdolność upadłościową i restrukturyzacyjną?
Podmioty występujące zarówno ze zdolnością upadłościową, jak i restrukturyzacyjną zostały przez ustawodawcę bardzo podobnie usystematyzowane. Dysponują nimi takie podmioty jak:
- przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego tzn. osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne którym ustawa przyznaje zdolność prawną, prowadzące we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową,
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne nieprowadzące działalności gospodarczej, dotyczy to spółek kapitałowych w stadium organizacji, które nie prowadzą działalności gospodarczej a zatem nie mieszczą się w kodeksowej definicji przedsiębiorcy. Mogą one jednak zaciągać zobowiązania, jak również nabywać majątek. Ustawodawca uznał więc, iż konieczna jest ochrona wierzycieli, którzy mogą dokonywać czynności prawnych odpłatnych z tego rodzaju podmiotami,
- wspólnicy spółek osobowych odpowiadający za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem wszyscy wspólnicy spółki jawnej, komplementariusze w spółce komandytowej i komandytowo – akcyjnej,
- wspólnicy spółek partnerskich.
Podmioty ze zdolnością restrukturyzacyjną, ale bez zdolności upadłościowej
Ustawodawca wyróżnił również te podmioty, które posiadają jedynie zdolność restrukturyzacyjną, a nie posiadają zdolności upadłościowej. Zalicza się do nich m.in.:
- publiczne samodzielne zakłady opieki zdrowotnej,
- instytucje i osoby prawne utworzone w drodze ustawy, chyba że ustawa ta stanowi inaczej oraz utworzone w drodze obowiązku nałożonego ustawą,
- osoby fizyczne prowadzące gospodarstwo rolne, które nie prowadzą innej działalności gospodarczej lub zawodowej.
Swoją decyzję ustawodawca uargumentował faktem, że brak możliwości przyznania powyższym podmiotom zdolności upadłościowej nie może być przeszkodą przyznania im zdolności restrukturyzacyjnej. Wynika to z tego, że zdolność do przeprowadzenia restrukturyzacji mają nie tylko podmioty niewypłacalne w rozumieniu ustawy prawo upadłościowe, ale również podmioty zagrożone niewypłacalnością. To znaczy takie których sytuacja ekonomiczna wskazuje, że w niedługim czasie mogą stać się niewypłacalne.
Dodaj komentarz