Plan restrukturyzacyjny jest dokumentem, który sporządzany jest w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Ma charakter biznesplanu, zawierającego rodzaje i harmonogram działań naprawczych, mających za zadanie przywrócenie przedsiębiorstwu płynności finansowej i jego powrót jako pełnoprawnego podmiotu gospodarczego na rynek.
Istota planu restrukturyzacyjnego
Plan restrukturyzacyjny jest dokumentem, będącym kluczowym i obligatoryjnym elementem postępowania restrukturyzacyjnego. Obejmuje dokładną charakterystykę przedsiębiorstwa, przyczyny utraty jego płynności finansowej, dokładny opis zaplanowanych środków restrukturyzacyjnych wraz z harmonogramem ich wdrożenia, a także przewidywane zyski i straty w ciągu dalszych lat funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zgodnie z ustawą Prawo restrukturyzacyjne:
Art. 10. 1. Plan restrukturyzacyjny zawiera co najmniej:
1) opis przedsiębiorstwa dłużnika wraz z informacją o aktualnym oraz przyszłym stanie podaży i popytu w sektorze rynku, na którym przedsiębiorstwo działa;
2) analizę przyczyn trudnej sytuacji ekonomicznej dłużnika;
3) prezentację proponowanej przyszłej strategii prowadzenia przedsiębiorstwa dłużnika oraz informację na temat poziomu i rodzaju ryzyka;
4) pełny opis i przegląd planowanych środków restrukturyzacyjnych i związanych z nimi kosztów;
5) harmonogram wdrożenia środków restrukturyzacyjnych oraz ostateczny termin wdrożenia planu restrukturyzacyjnego;
6) informację o zdolnościach produkcyjnych przedsiębiorstwa dłużnika, w szczególności o ich wykorzystaniu i redukcji;
7) opis metod i źródeł finansowania, w tym wykorzystania dostępnego kapitału, sprzedaży aktywów w celu finansowania restrukturyzacji, finansowych zobowiązań udziałowców i osób trzecich, w szczególności banków lub innych kredytodawców, wielkości udzielonej i wnioskowanej pomocy publicznej oraz pomocy de minimis lub pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie i wykazania zapotrzebowania na nią;
8) projektowane zyski i straty na kolejne pięć lat oparte na co najmniej dwóch prognozach;
9) imiona i nazwiska osób odpowiedzialnych za wykonanie układu;
10) imiona i nazwiska autorów planu restrukturyzacyjnego;
11) datę sporządzenia planu restrukturyzacyjnego.
Sporządzenie planu restrukturyzacyjnego a rodzaj postępowania
Co do zasady, plan restrukturyzacyjny winien być sporządzony przez zarządcę. W wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych przypadkach, np. kiedy przedsiębiorstwo funkcjonuje w branży, wymagającej wysoko specjalistycznych kwalifikacji i wiedzy, sędzia-komisarz może wyrazić zgodę na zlecenie sporządzenia planu restrukturyzacyjnego innemu podmiotowi. Inną sytuacją, dopuszczającą sporządzenie planu przez podmiot zewnętrzny, jest znaczna liczba wierzycieli i skomplikowane stosunki prawne przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji zarządca, który – jak wynika z ustawy Prawo restrukturyzacyjne – ma obowiązek sporządzić spis inwentarza oraz spis wierzytelności, nie byłby w stanie pogodzić wszystkich obowiązków, nawet jeżeli podstawowy termin na złożenie planu restrukturyzacyjnego (30 dni od dnia otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego) zostałby, zgodnie z przepisami, wydłużony do 3 miesięcy.
W postępowaniu o zatwierdzenie układu plan restrukturyzacyjny sporządza nadzorca układu. Plan stanowi załącznik do sprawozdania nadzorcy układu i składany jest do sądu wraz z wnioskiem o zatwierdzenie układu (Prawo restrukturyzacyjne, art. 37 ust. 2 p.1). W przyspieszonym postępowaniu układowym plan sporządza nadzorca sądowy, uwzględniając sugestie restrukturyzacji podane przez dłużnika. W tym postępowaniu termin sporządzenia planu restrukturyzacyjnego jest skrócony i wynosi dwa tygodnie od dnia otwarcia postępowania (art. 261 p.1). W postępowaniu układowym termin ten wynosi miesiąc, pozostałe warunki jak w przypadku przyspieszonego postępowania układowego (art. 280 p.1).
W postępowaniu sanacyjnym plan restrukturyzacyjny odgrywa szczególnie ważną rolę. Jest to bowiem postępowanie najgłębiej ingerujące w struktury przedsiębiorstwa, a działania sanacyjne obejmują wszelkie aspekty jego funkcjonowania, w tym redukcję zatrudnienia, zbywanie mienia, odstąpienie od niektórych umów, itp. Termin na złożenie planu sędziemu-komisarzowi wynosi 30 dni od dnia otwarcia postępowania. Zarządca obowiązany jest sporządzić plan restrukturyzacyjny w porozumieniu z dłużnikiem, niezależnie czy sąd zezwolił wcześniej dłużnikowi na wykonywanie zarządu w świetle art. 288 ust. 3. Może się zdarzyć, że zarządca i dłużnik nie osiągną porozumienia w kwestii treści planu. Wówczas zarządca składa plan terminowo, dołącza do niego zastrzeżenia dłużnika i własne uzasadnienie ich nieuwzględnienia (art. 313 ust. 1).
Z uwagi na zakres postępowania sanacyjnego, postanowienie o zatwierdzeniu planu restrukturyzacyjnego w tym postępowaniu sąd wydaje po uzyskaniu opinii rady wierzycieli. Ponadto, w odróżnieniu od pozostałych rodzajów postępowania restrukturyzacyjnego, plan restrukturyzacyjny w postępowaniu sanacyjnym nie musi uwzględniać propozycji układowych, przedstawionych przez dłużnika.
Dodaj komentarz