Branża budowlana należy do jednej z najtrudniejszych pod względem utrzymania płynności finansowej. Wiąże się to z dużą liczbą zaangażowanych podmiotów – kooperantów, podwykonawców, dostawców, itp. i związanymi z tym zatorami płatniczymi. Brak płynności finansowej może być też rezultatem niskich marż, utraty gwarancji bankowych bądź ubezpieczeniowych.
Restrukturyzacja czy upadłość?
Nowa ustawa Prawo restrukturyzacyjne, która weszła w życie w 2016 roku, dała możliwość naprawy przedsiębiorstwa w sposób umożliwiający mu powrót na rynek i kontynuowanie działalności gospodarczej. W przypadku przedsiębiorstwa budowlanego jest to szczególnie istotne z uwagi na wspomnianą liczbę współzaangażowanych podmiotów. Właśnie między innymi fakt kooperacji i związanej z tym dużej liczby umów, jak również wielkość zatrudnienia sprawiają, że w branży budowlanej szerokie zastosowanie może mieć postępowanie sanacyjne.
Według raportu firmy Coface[1], branża budowlana osiągnęła apogeum wzrostu w 2018 roku, a obecnie należy oczekiwać spadku. Wiele firm budowlanych odnotowuje przeszacowania oczekiwanych wcześniej zysków. Projekty, które były opłacalne w latach wcześniejszych, zaczynają generować straty. Miał na to wpływ skokowy wzrost cen materiałów budowlanych i kosztów robocizny. Sytuacja ta z kolei wpływa na płynność finansową podwykonawców. Przeterminowane płatności i tworzące się zatory finansowe są udziałem głównie małych i średnich firm budowlanych. W pierwszych trzech kwartałach 2018 roku odnotowano 104 restrukturyzacje i upadłości tych firm. W porównaniu do analogicznego okresu roku 2017 jest to ten sam poziom. Obecnie zapowiadający się spadek koniunktury może spowodować wzrost tej liczby, aczkolwiek po kryzysie budowlanym z 2012 roku branża wykazuje większą ostrożność i na potencjalne zagrożenia reaguje na ogół z odpowiednim wyprzedzeniem. Dlatego sytuację w branży budowlanej generalnie należy uważać za stabilną.
Casus Dorbudu
Na początku 2018 roku jedna z najbardziej znanych, funkcjonująca od 25 lat firma budowlana Dorbud z Kielc złożyła w sądzie wniosek restrukturyzacyjny. Zostało otwarte postępowanie sanacyjne, które po 10 miesiącach zostało przez sąd umorzone. Na nieprawomocne postanowienie wpłynęły zażalenia, ale także wniosek o ogłoszenie upadłości. Właściciel jednak nie daje za wygraną twierdząc, że umorzenie postępowania było przedwczesne. Obecnie rozpoznawane są zażalenia na postanowienie o umorzeniu postępowania sanacyjnego. Według oświadczeń właściciela firmy, Dorbud „ma pospłacane wszystkie bieżące zobowiązania”, ponadto są chętni na zakup należących do przedsiębiorstwa nieruchomości, a za postępowaniem sanacyjnym opowiedziała się m.in. rada wierzycieli. Tymczasem w 2017 roku zobowiązania Dorbudu oszacowane były na ponad 75 mln złotych. Miały one powstać na skutek wspomnianego wyżej skokowego wzrostu cen materiałów budowlanych i kosztów pracy, w tym podwyżek minimalnego wynagrodzenia[2].
Prognozy
Według Coface popyt na usługi budowlane ma się utrzymać na wysokim poziomie, a mimo to płynność finansowa firm budowlanych będzie się pogarszać z uwagi na rosnące koszty i powstające w związku z nimi zatory płatnicze. Dlatego należy oczekiwać w najbliższym czasie wzrostu liczby upadłości i restrukturyzacji firm budowlanych. Mimo to aktywność inwestycyjna sektora budowlanego jest wspierana, między innymi zbliżającymi się tegorocznymi wyborami parlamentarnymi i przyszłorocznymi prezydenckimi. Jednak problem kosztów pozostaje. Ceny rosną znacznie szybciej niż wskaźnik inflacji i ogólna dynamika cen produkcji sprzedanej w przemyśle.
Wreszcie, branża budowlana boryka się z niedoborem kadr, jednym z najwyższych spośród wszystkich branż na rynku. Coface podaje, że systematycznie zwiększa się liczba firm budowlanych, wskazujących braki kadrowe jako barierę działalności, szczególnie na przełomie 2018 i 2019 roku.
[1] http://www.coface.pl/Aktualnosci-i-media/Biuro-prasowe/Raport-Coface-Upadlosci-i-restrukturyzacje-firm-w-Polsce-w-trzech-kwartalach-2018-roku
[2]http://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,24310183,sanacja-umorzona-dorbud-blizej-upadlosci-co-dalej-ze-znana.html
Dodaj komentarz