Każdy zadłużony przedsiębiorca powinien mieć świadomość, że ogłoszenie upadłości nie zawsze jest jedynym rozwiązaniem dla pogrążonej w długach firmy.Przed upadłością pierwszeństwo ma restrukturyzacja. Oznacza to, że w przypadku jednoczesnego złożenia wniosku restrukturyzacyjnego iwniosku o ogłoszenie upadłości, w pierwszej kolejności rozpoznaje się właśnie wniosek restrukturyzacyjny. Restrukturyzację przeprowadza się po to, aby dłużnik niewypłacalny albo zagrożony niewypłacalnością uniknął konieczności ogłoszenie upadłości. Możliwość taką daje, w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, zawarcie układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego (jednego z czterech postępowań restrukturyzacyjnych)- także przeprowadzenie działań sanacyjnych. Niewypłacalność to stan, kiedy dłużnik utracił zdolność do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych i opóźnienie w spłacie przekracza trzy miesiące. Dłużnik zagrożony niewypłacalnością to taki, którego sytuacja ekonomiczna jest na tyle zła, że istnieje przypuszczenie, że wkrótce może on stać się niewypłacalny.
Postępowania restrukturyzacyjne
Prawo restrukturyzacyjne przewiduje możliwość przeprowadzenia restrukturyzacji w czterech postępowaniach. Są to: postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe, postępowanie sanacyjne. Decyzja o wyborze właściwego postępowania restrukturyzacyjnego, podyktowana jest w znaczniej mierze przez przesłanki wynikające z ustawy i związane z limitem sumy wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem.
Postępowanie o zatwierdzenie układu może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Dłużnik może w tym postępowaniu samodzielnie, tj. bez udziału sądu, zbierać glosy wierzycieli.
Przyspieszone postępowanie układowe może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Dłużnik ma możliwość zawarcia układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie.
Postępowanie układowe może być natomiast prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Dłużnik może zawrzeć układ po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności.
Postępowanie sanacyjne zaś umożliwia dłużnikowi przeprowadzenie działań sanacyjnych oraz zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności.
Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego
Postępowanie restrukturyzacyjne może się rozpocząć po złożeniu przez dłużnika wniosku restrukturyzacyjnego. Wniosek taki składa się z: wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego oraz wniosku o zatwierdzenie układu przyjętego w postępowaniu o zatwierdzenie układu. Ustawa Prawo restrukturyzacyjne przewiduje jednak sytuacje kiedy sąd odmawia otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. Dochodzi do tego wówczas, gdy skutkiem postępowania byłoby pokrzywdzenie wierzycieli a także kiedy nie została uprawdopodobniona zdolność dłużnika do zaspokajania bieżących kosztów postępowania i kosztów powstałych po jego otwarciu.
Propozycje układowe
Propozycje układowe, zgodnie z Prawem restrukturyzacyjnym, składa dłużnik, rada wierzycieli, nadzorca sądowy, zarządca albo wierzyciel lub wierzyciele, którzy mają łącznie więcej niż 30% sumy wierzytelności i którzy nie podlegają wyłączeniu z powyższego.To, jak będzie brzmiała propozycja układowa, określa sposób restrukturyzacji dłużnika. Restrukturyzacja zobowiązań dłużnika obejmuje zwłaszcza: odroczenie terminu wykonania, rozłożenie spłaty długu na raty, zmniejszenie wysokości zadłużenia, konwersję wierzytelności na udziały lub akcje, zmianę, zamianę lub uchylenie prawa zabezpieczającego określoną wierzytelność. Propozycja układowa nie musi ograniczać się do jednego sposobu restrukturyzacji.
Dodaj komentarz