Prowadzenie własnej firmy nie jest łatwe, a właściciele, niezależnie od tego, jak dużym przedsiębiorstwem władają, napotykają na szereg utrudnień i problemów. Te zaczynają się już na starcie, zanim jeszcze biznes prężnie ruszy z miejsca, by następnie ujawniać się stopniowo już podczas jego prowadzenia. Z czym związane są kłopoty polskich przedsiębiorców? Można wśród nich wydzielić kłopoty stricte finansowe, związane z wysokimi składkami do ZUS, wysokimi kosztami zatrudnienia pracowników, czy choćby z zatorami płatniczymi. Inne trudności wiążą się z rozbudowaną biurokracją i nie zawsze jasnymi przepisami.
Skomplikowane zasady, walka z konkurencją, brak płynności finansowej związany z kłopotami z kontrahentami sprawiają, że wiele małych i średnich firm pada w przeciągu pierwszych dwóch lat funkcjonowania. Według przeprowadzonych badań, w roku 2017 upadło 900 firm, co zdaje się być rekordowo wysoką liczbą. Jako główny powód ogłaszania przez przedsiębiorstwa upadłości oraz wdrażania działań restrukturyzacyjnych podaje się zatory płatnicze, a więc brak płatności od kontrahentów. Jak wygląda zatem sytuacja polskiego przedsiębiorcy?
Przede wszystkim finanse
To, o czym mówi się najgłośniej i co uważane jest za główną przyczynę problemów nie tylko polskiego przedsiębiorcy to tzw. zatory płatnicze. Brak płynności finansowej to początek trudności, mających dość często finał w postaci ogłaszanej upadłości. Według zgromadzonych danych ponad połowa przedsiębiorstw boryka się z zatorami płatniczymi. Na skutek braku płynności finansowej wiele firm musi ograniczyć swoje wydatki na rozwój, a także kolejne inwestycje. Dla innych brak płatności ze strony kontrahentów powoduje powstanie zaległości w spłacie zobowiązań, wiele małych przedsiębiorstw jest na minusie. Specjaliści słusznie zauważają, że jest to tzw. efekt domina, który skutkuje problemami wielu firm jednocześnie. Przedsiębiorcy tłumaczą, że skoro im nie zapłacono za usługę bądź towar, oni również nie mają z czego zapłacić swoim kontrahentom. To błędne koło, w które obecnie najczęściej wpadają firmy handlowe, budowlane, transportowe oraz z sektora hotelarstwa. Brak płynności finansowej wynika z wielu czynników, zarówno zewnętrznych, jak wewnętrznych. Ogromne znaczenie ma sytuacja polityczna, stosunki w międzynarodowej gospodarce (eksporcie, imporcie).
Nie bez znaczenia jest również sposób postępowania polskich przedsiębiorców, bowiem problemy pojawiają się na skutek zbyt ryzykownych posunięć (niesprawdzanie kontrahentów, ryzykowanie współpracy z firmami bankrutującymi, niewłaściwe gospodarowanie finansami). Jednak problemy finansowe firm nie są związane jedynie z zatorami płatniczymi, przedsiębiorstwa wskazują bowiem na bardzo wysokie składki do ZUS, do tej pory nieuzależnione od dochodów przedsiębiorcy. Oznacza to, iż niezależnie od tego, ile zarobił przedsiębiorca, musiał odprowadzić w danym miesiącu kwotę ponad 1000 zł. Od początku roku sytuacja uległa jednak zmianie, dzięki czemu przedsiębiorcy będą mogli płacić teraz składki uzależnione od przychodów. Czas pokaże zatem, czy to posunięcie pomogło właścicielom firm poprawić swoją sytuację finansową. Omawiając kłopoty związane z finansami przedsiębiorstw warto wspomnieć również o trudnościach z uzyskaniem kredytu, bardzo zaostrzonych warunkach przyznawania dodatkowych środków na rozwój firmy bądź pokrycie bieżących wydatków i należności. Również te przedsiębiorstwa, które chcą zatrudnić pracowników nie mają łatwego zadania, ponieważ koszty ich utrzymania są spore. Każdy właściciel firmy musi mieć świadomość, że ma obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie, a także zagwarantować płatne urlopy. To duże wydatki, na które nie każdy może sobie pozwolić. Dobry pracownik to wykwalifikowany pracownik, a zatem pracodawca powinien liczyć się również z koniecznością szkolenia swojej kadry, co niestety pociąga za sobą kolejne koszty.
Problemy finansowe przedsiębiorcy to jednak nie wszystkie trudności, z którymi musi się zmierzyć. Przyjrzyjmy się, co jeszcze wprawia w zakłopotanie polskiego właściciela firmy.
Przepisy i biurokracja
Zwłaszcza początkujący przedsiębiorcy skarżą się na skomplikowane przepisy dotyczące podatków. Wszystko to, o czym musi wiedzieć i pamiętać osoba zaczynająca prowadzenie firmy może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Już na wstępie należy rozważyć, która forma opodatkowania będzie najlepsza, jaką formę prawną powinna mieć firma, jak założyć działalność, jakich formalności dopilnować. Choć własna działalność jest marzeniem wielu Polaków, wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i wymaga podejmowania przemyślanych i rozważnych decyzji. Przyszły przedsiębiorca powinien zapoznać się ze swymi obowiązkami i przywilejami, aby uniknąć w przyszłości wielu kłopotów. Trudności mogą wiązać się również z prowadzeniem księgowości, dlatego warto zadbać o wsparcie z zewnątrz, usługi profesjonalnego biura księgowego. Dziś, biura rachunkowe oferują również pomoc w przejściu przez formalności związane z zakładaniem firmy, a także przy wyborze formy opodatkowania. Warto korzystać z takiego wsparcia, daje ono bowiem poczucie bezpieczeństwa i pewność, że pewne sprawy są pod kontrolą.
Walka o klienta, walka z konkurencją
Nowo powstałe firmy muszą walczyć o klienta, muszą zaistnieć na rynku, pokazać się. Jednym słowem muszą się reklamować. To kolejna trudność, na którą natyka się przedsiębiorca chcący rozwinąć skrzydła. Oczywistym jest, że w starciu z dużymi firmami, które mają również odpowiednio duży budżet przeznaczony na działania marketingowe, mniejsze firmy nie mają szans. Pojawia się więc pytanie, jak dotrzeć do klientów, jak przekonać ich do siebie i nakłonić do współpracy? Tu przyda się dobra strategia, plan działania i strona internetowa. Dziś firma, która nie istnieje w przestrzeni wirtualnej, nie istnieje na rynku. Warto inwestować w dobrze pozycjonowaną stronę i prezentować się w Internecie, co może zwiększyć liczbę klientów.
Polski przedsiębiorca nie ma łatwego życia, a podczas swojej podróży biznesowej napotyka różnego rodzaju trudności, od tych związanych z przepisami, formalnościami, sposobem prowadzenia firmy, po te poważne, finansowe, które często każą mu sięgać po działania restrukturyzacyjne, a niejednokrotnie zmuszają do ogłoszenia upadłości. Zakładanie firmy powinno być decyzją przemyślaną, a przyszły przedsiębiorca powinien mieć świadomość, z czym przyjdzie mu się mierzyć.
Dodaj komentarz