Opracowanie i sporządzenie planu restrukturyzacyjnego jest podstawowym zadaniem doradcy restrukturyzacyjnego, działającego na podstawie umowy z dłużnikiem. Głównym celem planu restrukturyzacyjnego jest stworzenie optymalnych warunków do zaspokojenia wierzycieli, bez konieczności ogłaszania upadłości przedsiębiorstwa. Jak go napisać, aby spełniał to zadanie?
Konstrukcja planu restrukturyzacyjnego
Tworząc plan restrukturyzacyjny należy kierować się wskazówkami, zawartymi w art. 9 ustawy Prawo restrukturyzacyjne, a opisującymi zasady wstępnego planu restrukturyzacyjnego:
Art. 9. Wstępny plan restrukturyzacyjny zawiera co najmniej:
1) analizę przyczyn trudnej sytuacji ekonomicznej dłużnika;
2) wstępny opis i przegląd planowanych środków restrukturyzacyjnych i związanych z nimi kosztów;
3) wstępny harmonogram wdrożenia środków restrukturyzacyjnych.
Odpowiedź na pytania o przyczyny trudnej sytuacji dłużnika, rodzaje środków i ich kosztów oraz wykonalny harmonogram planu restrukturyzacyjnego powinna umożliwić sformułowanie szkicu planu restrukturyzacyjnego, a w dalszej kolejności jego rozwinięcie.
Wymogi plany restrukturyzacyjnego
Nie ma ujednoliconego szablonu planu restrukturyzacyjnego; ustawa określa jego wymogi formalne, które każdy plan musi spełniać:
Art. 10. 1. Plan restrukturyzacyjny zawiera co najmniej:
1) opis przedsiębiorstwa dłużnika wraz z informacją o aktualnym oraz przyszłym stanie podaży i popytu w sektorze rynku, na którym przedsiębiorstwo działa;
2) analizę przyczyn trudnej sytuacji ekonomicznej dłużnika;
3) prezentację proponowanej przyszłej strategii prowadzenia przedsiębiorstwa dłużnika oraz informację na temat poziomu i rodzaju ryzyka;
4) pełny opis i przegląd planowanych środków restrukturyzacyjnych i związanych z nimi kosztów;
5) harmonogram wdrożenia środków restrukturyzacyjnych oraz ostateczny termin wdrożenia planu restrukturyzacyjnego;
6) informację o zdolnościach produkcyjnych przedsiębiorstwa dłużnika, w szczególności o ich wykorzystaniu i redukcji;
7) opis metod i źródeł finansowania, w tym wykorzystania dostępnego kapitału, sprzedaży aktywów w celu finansowania restrukturyzacji, finansowych zobowiązań udziałowców i osób trzecich, w szczególności banków lub innych kredytodawców, wielkości udzielonej i wnioskowanej pomocy publicznej oraz pomocy de minimis lub pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie i wykazania zapotrzebowania na nią;
8) projektowane zyski i straty na kolejne pięć lat oparte na co najmniej dwóch prognozach;
9) imiona i nazwiska osób odpowiedzialnych za wykonanie układu;
10) imiona i nazwiska autorów planu restrukturyzacyjnego;
11) datę sporządzenia planu restrukturyzacyjnego.
Sędzia-komisarz może wyrazić zgodę na ograniczenie planu restrukturyzacyjnego, jeżeli, w związku z wielkością lub charakterem przedsiębiorstwa, ustalenie wszystkich powyższych informacji nie jest możliwe bądź nie jest konieczne do oceny możliwości wykonania układu. Wniosek o ograniczenie planu należy odpowiednio uzasadnić.
Plan restrukturyzacyjny składa się drogą elektroniczną i zamieszcza w Rejestrze. Za zgodą sędziego-komisarza, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, plan restrukturyzacyjny może sporządzić osoba trzecia na zlecenie nadzorcy sądowego albo zarządcy.
Przykładowy plan restrukturyzacyjny spółki z o.o. – spis treści
- Przedmiot i cel opracowania
- Główne informacje o spółce: dane teleadresowe, wysokość kapitału zakładowego, nr KRS, NIP, REGON, nazwa organu rejestrowego. Historia, przedmiot, zakres i obszary działalności. Organy spółki: zarząd, rada nadzorcza, struktura organizacyjna, zatrudnienie.
- Analiza sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej: analiza marketingowa, kanały dystrybucji, promocja, konkurencja.
- Analiza sytuacji ekonomiczno-finansowej spółki: rachunek zysków i strat za lata 2015 – 2018, bilans, rachunek przepływów pieniężnych, wskaźniki ekonomiczne za poszczególne lata.
- Analiza przyczyn aktualnej trudnej sytuacji ekonomicznej: pogorszenie się koniunktury, pozyskiwanie zamówień publicznych jedynie w drodze przetargu i wyboru najniższej ceny, majątek nieprodukcyjny generujący koszty, zatory płatnicze, itp.
- Strategia przyszłościowa prowadzenia spółki; ryzyko, jego poziom i rodzaje, czynniki wewnętrzne i zewnętrzne.
- Założenia restrukturyzacji na lata 2019 – 2021
- Planowane środki restrukturyzacyjne: intensyfikacja sprzedaży eksportowej, rozwój projektów najkorzystniejszych z punktu widzenia potencjału materialnego i pracowniczego, zaniechanie projektów nieopłacalnych. Restrukturyzacja majątku: sprzedaż nieruchomości i ruchomości generujących koszty. Restrukturyzacja organizacji i zarządzania, modyfikacja systemu wynagrodzeń, wprowadzenie procedur zakupowych. Restrukturyzacja zadłużenia, usprawnienie zarządzania finansami.
- Harmonogram wdrożenia środków restrukturyzacyjnych, ostateczny termin wdrożenia planu restrukturyzacyjnego.
- Informacja o zdolnościach produkcyjnych przedsiębiorstwa, ze szczególnym uwzględnieniem ich wykorzystania i redukcji.
- Metody i źródła finansowania – harmonogram.
- Projektowane zyski i straty na kolejne pięć lat na podstawie prognoz.
- Imiona i nazwiska osób odpowiedzialnych za wykonanie układu.
- Imiona i nazwiska osób, sporządzających plan restrukturyzacyjny.
- Data sporządzenie planu restrukturyzacyjnego.
Uwagi końcowe
Brak jednolitego wzoru planu restrukturyzacyjnego może spowodować, że sporządzonemu planowi będzie można zarzucić niedociągnięcia natury technicznej. Z drugiej jednak strony pozwala to na pewną elastyczność, w ramach której można dostosować plan przeciwdziałania niewypłacalności do specyfiki restrukturyzowanego przedsiębiorstwa. W rezultacie plan restrukturyzacyjny ma być dokumentem, dającym wskazówki nie tylko w zakresie jednorazowego uniknięcia niewypłacalności, ale także w zakresie prowadzenia działalności przedsiębiorstwa po zakończeniu restrukturyzacji, aby uniknąć kolejnych problemów z płynnością finansową.
Dodaj komentarz