Postępowanie sanacyjne uznawane jest za jedno z najbardziej rygorystycznych spośród postępowań restrukturyzacyjnych. Jego głównym celem jest, aby dłużnik mógł poprawić swoją sytuację finansową i co ważne, wykonywać zobowiązania przy ochronie przed egzekucją. Oznacza to, że wszystkie postępowania egzekucyjne przeciwko dłużnikowi ulegną zawieszeniu z mocy prawa. Sędzia-komisarz będzie mógł też uchylić zajęcia dokonane w ich toku. A co ważne, nowe egzekucje nie mogą być wszczęte w trakcie postępowania sanacyjnego.
Często zapomina się, że postępowanie sanacyjne jest istotne również z punktu widzenia wierzycieli, ponieważ zapewnia im ochronę.
Korzyści dla dłużnika wynikające z postępowania sanacyjnego
Otwarcie postępowania sanacyjnego ma wpływ na stosunki prawne dłużnika. W praktyce oznacza to, że korzyści, jakie wynikają z postępowania sanacyjnego dla dłużnika, mogłyby zostać przez niego nadużywane i prowadzić do pokrzywdzenia wierzyciela. Dlatego ustawodawca słusznie wprowadził konieczność odebrania dłużnikowi zarządu własnego i ustanowienie zarządcy. Mienie służące prowadzeniu przedsiębiorstwa oraz mienie należące do dłużnika, staje się masą sanacyjną, a dłużnik traci prawo zarządu nad tym majątkiem na rzecz zarządcy. Co więcej, jest on również zobligowany do udzielania wyjaśnień oraz wydania zarządcy całego majątku, włącznie z dokumentami dotyczące prowadzonej działalności, w tym księgi rachunkowe i inne ewidencje prowadzone dla celów podatkowych wraz z korespondencją.
Powołanie zarządcy przez sąd
Zazwyczaj wraz z otwarciem postępowania sanacyjnego, sąd powołuje dla dłużnika zarządcę. Jego pierwszym zadaniem w tej roli będzie sporządzanie spisu wierzytelności oraz podjęcie działań przywracających zadłużonemu przedsiębiorstwu płynność finansową przy jednoczesnej możliwość realizacji układu.
Jednym z najważniejszych uprawnień zarządcy jest możliwość odstępowania przez niego od zawartych przez dłużnika umów wzajemnych, które nie zostały wykonane w całości lub w części. Aby to się stało zarządca musi jednak uzyskać zgodę sędziego-komisarza. Pozwoli to dłużnikowi uwolnić się od niekorzystnych dla niego umów, od których nie mógł odstąpić we własnym zakresie.
Obawy pracowników zatrudnionych w restrukturyzowanej firmie
Jeżeli w zadłużonej firmie objętej postępowaniem sanacyjnym są zatrudnieni pracownicy, to zazwyczaj mają oni obawy o swoją przyszłość. Nie wiedzą czy powinni zaczynać rozglądać się za nowym pracodawcą. Przede wszystkim powinni być świadomi, że w trakcie postępowania sanacyjnego nie będą miały zastosowania przepisy szczególne chroniące pracowników przed rozwiązaniem stosunku pracy. Szczegółowo określa to art. 361 § 1 Kodeksu pracy: „Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia”.
Warto jednak pamiętać, że proces zwolnień pracowniczych nie działa automatycznie i zazwyczaj są one ujęte w planie restrukturyzacyjnym, który zarządca składa sędziemu-komisarzowi w celu zatwierdzenia. Dopiero po zrealizowaniu tego planu (jego zasadniczej części), czyli po przeprowadzeniu sanacji dłużnika – lecz nie później niż przed upływem roku od dnia otwarcia postępowania – zwoływane jest zgromadzenie wierzycieli, w celu głosowania nad układem.
Na postępowaniu sanacyjnym zyskują…wierzyciele
Dla wierzycieli cenną informacją będzie, że zarządca w ramach postępowania sanacyjnego ma prawo dokonać sprzedaży poszczególnych elementów wchodzących w skład majątku dłużnika. Z tym, że aby to zrobić musi mieć każdorazowo zgodę sędziego-komisarza.
Sprzedaż będzie się odbywała w charakterze egzekucyjnym, co wiąże się z wygaśnięciem obciążeń ustanowionych na tym majątku, w tym przede wszystkim hipotek na nieruchomości i zastawów na ruchomościach. W ten sposób będzie można zaspokoić zadłużenia wobec wierzycieli, którzy dzięki nowym uprawnieniom mogą m. in. kontrolować działania zarządcy i dłużnika, a przez to decydować o najważniejszych kwestiach w postępowaniu.
Dodaj komentarz