Jest to funkcja powołana do życia wraz z ustawą dotyczącą Prawa Restrukturyzacyjnego z dnia 1 stycznia 2016 r. Co do zasady, sąd restrukturyzacyjny w ramach postępowania restrukturyzacyjnego wyznacza doradcę, który pod nadzorem sędziego komisarza, będzie prowadził czynności mające na celu restrukturyzację firmy.
Wprowadzając funkcję doradcy restrukturyzacyjnego, ustawodawca ustanowił podział na osoby przeprowadzające likwidację przedsiębiorstwa w postępowaniu upadłościowym oraz przeprowadzające czynności związane z restrukturyzacją. Jest to efektem powiązania osoby syndyka z upadłością przedsiębiorstwa. W praktyce jednak oznacza, że to ustawodawca przyjął zasadę autonomicznego przyznania uprawnień doradcy wszystkim licencjonowanym syndykom. W przeciwnym razie postępowania restrukturyzacyjne mogłyby utknąć w martwym punkcie do czasu aż doradcy uzyskają licencje umożliwiające im pełnienie funkcji doradcy restrukturyzacyjnego.
Na czym polega praca doradcy restrukturyzacyjnego?
Wbrew pozorom w roli doradcy restrukturyzacyjnego występuje osoba fizyczna lub spółka prawa handlowego z odpowiednią licencją. Jego podstawowym obowiązkiem jest uratowanie firmy i uzdrowienie jej sytuacji finansowej w taki sposób, aby zapobiec upadłości. Aby zrealizować swój cel, powinien on wykorzystać swoją wiedzę, doświadczenie i umiejętności do kontrolowania działań zadłużonego przedsiębiorcy. Oznacza to, że na początkowym etapie swojej pracy będzie pełnić nawet rolę doradcy przedsiębiorcy, wspomagać w procesie negocjacji i zawierania ewentualnych układów z wierzycielami. A w późniejszych etapach postępowania ma czuwać nad procesem realizacji zatwierdzonego przez sąd układu.
Co ciekawe, doradca restrukturyzacyjny ma znacznie szersze kompetencje niż syndyk, nadzorca i oraz zarządca sądowy. W praktyce oznacza to, że doradca może funkcjonować nie tylko w ramach postępowania sądowego, ale i pozasądowego. Będzie mógł występować jako syndyk w postępowaniu upadłościowym oraz prowadzić wszelkie czynności doradztwa restrukturyzacyjnego, np. doradzać przedsiębiorcom, jak zrestrukturyzować firmę, jak pozyskać nowe finansowanie, doradca będzie ustalał kierunek działań, ale także wskazywał poszczególne czynności w firmie, które mogą zrestrukturyzować koszty.
Kto może zostać doradcą restrukturyzacyjnym?
Doradcą restrukturyzacyjnym będzie mogła zostać osoba, która uzyska licencję. Wydanie licencji poprzedzone będzie egzaminem państwowym. W zależności od postępowania doradca będzie występował pod nazwą nadzorcy układu, nadzorcy sądowego albo zarządcy. Znaczącym jest, że o wyborze doradcy nie będzie decydował wyłącznie sąd, ale również wierzyciele i zarządzający.
Dodaj komentarz