Stabilne i spokojne życie
Wnioskodawca, którego historię przedstawiamy w niniejszym artykule, z chwilą ukończenia szkoły średniej podjął pracę zarobkową. Dłużnik osiągał satysfakcjonujące wynagrodzenie, które wystarczało mu na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Jednak chcąc polepszyć swój komfort bytowania, postanowił rozpocząć dodatkową pracę.
Niespodziewana choroba i utrata pracy
Pogorszenie stanu zdrowia Wnioskodawcy okazało się przełomowym wydarzeniem w jego dotychczasowym życiu. Oprócz zaburzeń psychicznych, u Dłużnika został wykryty wirus upośledzenia odporności — HIV. Jego długotrwałe leczenie farmakologiczne powodowały częstą nieobecność w pracy, co poskutkowało w ostateczności wypowiedzeniem mu stosunku pracy.
Rosnące zadłużenie
Choroba wykryta u Wnioskodawcy wymagała kontroli u różnych lekarzy specjalistów, a także przyjmowania leków, które w znacznym stopniu utrudniały jego zdolność do samodzielnego funkcjonowania. W związku z powyższym, wykonywanie przez Wnioskodawcę jakiejkolwiek pracy zarobkowej okazywało się niemożliwe. Dłużnikowi w międzyczasie została również przyznana renta. Konieczność opłacenia kosztów związanych z dbaniem o zdrowie zmusiła Dłużnika do zaciągnięcia zobowiązań pieniężnych.
Dzięki pomocy ze strony rodziny, znajomych i przyjaciół Wnioskodawcy udało się podpisać umowę najmu lokalu mieszkalnego, co dawało realne szanse na godne warunki mieszkalne. Jednak stan zdrowia mężczyzny wymagał stałej opieki i pomocy innych osób. Z powodu znacznego oddalenia od bliskiej rodziny Wnioskodawca zdany był na pomoc osób niespokrewnionych, którzy pomagali mu wyłącznie z dobrej woli. Ze względu na fizyczne i psychiczne osłabienie Wnioskodawca wymagał pełnej opieki polegającej na pomocy w poruszaniu się po domu, zachowaniu czystości ciała oraz przygotowaniu posiłków.
Przesłanki do ogłoszenia upadłości konsumenckiej
Wnioskodawca, początkowo mając na uwadze, iż posiada stałe źródło zatrudnienia, był pewny spłaty zaciągniętych wszelkich zobowiązań. Środki uzyskane z zawartych umów kredytowych i pożyczek przeznaczył na codzienne opłaty oraz na pokrycie kosztów długotrwałego leczenia. To właśnie na skutek choroby Wnioskodawca zaczął borykać się z pierwszymi problemami finansowymi, czego następstwem były opóźnienia w spłacie wszelkich zobowiązań i rachunków. Niemożliwe do przezwyciężenia objawy chorobowe dodatkowo wymagały od Wnioskodawcy poświęcenia kolejnych środków finansowych na leczenie i zakup licznych lekarstw. Sumienne próby spłacania zaistniałych zobowiązań, chociaż nieudane, stały się mocną podstawą ogłoszenia upadłości konsumenckiej w sądzie w Poznaniu.
Dodaj komentarz