Nawet jeśli, ktoś nie interesuje się terminologią z dziedziny finansów, to kiedy zaczyna ubiegać się o kredyt, powinien szybko nauczyć się kilku podstawowych pojęć, takich jak: stopy procentowe, rata rosnąca lub stała, oprocentowanie, wiarygodność oraz zdolność kredytowa. O ile większość sformułowań ma jednoznaczne definicje, to większość konsumentów ma spory problem z poznaniem różnic, które kryją bardzo podobne do siebie dwa zwroty: wiarygodność kredytowa i zdolność kredytowa. Pora więc, by to jasno wytłumaczyć.
Wiarygodność kredytowa lub finansowa określana jest na podstawie historii kredytowej konsumenta, gromadzącej informacje o terminowości regulowania danych zobowiązań kredytowych. Natomiast, zdolność kredytowa (finansowa) obliczana jest na podstawie konkretnych danych liczbowych, np.: wysokość dochodów, forma zatrudnienia, koszty utrzymania gospodarstwa domowego oraz inne zobowiązania.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat wiarygodności i zdolności kredytowej?
Wiarygodność kredytowa
Jest to nic innego, jak „reputacja kredytobiorcy”. Oznacza to, że niska wiarygodność kredytowa konsumenta może być jedną z przyczyn uzasadniających odrzucanie wniosku kredytowego, np. przez bank. Informacje na temat wiarygodności kredytowej wymagają oczywiście pożyczkodawcy, którzy przed przyznaniem kredytu, muszą wiedzieć, czy dotychczasowa historia nie wskazuje na pewne nieprawidłowości.
Zdolność kredytowa
Pojęcie „zdolności kredytowej” zostało zdefiniowane przez ustawodawcę w polskim prawie i można je znaleźć w ustawie Prawa Bankowego, jako „zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie”.
Zdolność kredytowa zostaje wyliczana w oparciu o:
- wysokość dochodów i majątek, którym dysponuje kredytobiorca,
- formę zatrudnienia – własna działalność, umowa o pracę na czas określony lub nieokreślony, kontrakt, itp.,
- inne zobowiązania finansowe, np. pożyczki gotówkowe, debet na koncie własnym, karty kredytowe, alimenty, itd.,
- liczbę osób w gospodarstwie domowym, np. liczbę niepełnoletnich dzieci będących na utrzymaniu kredytobiorcy.
Dodaj komentarz