Program Rodzina 500 plus to nieopodatkowane comiesięczne świadczenie wychowawcze na każde drugie i kolejne dziecko, wypłacane rodzinom bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków, w tym kryterium dochodowego. W przypadku uzyskiwania przez rodziców niskich dochodów, otrzymują oni świadczenie także na pierwsze i jedyne dziecko.
Z programu 500 plus korzysta obecnie około 3,5 mln rodzin z dziećmi. Pieniądze z tego świadczenia mogą być przelewane na wskazany we wniosku rachunek bankowy lub wypłacane w gotówce. Wśród opiekunów otrzymujących to świadczenie są również tacy, którzy mają problemy finansowe. Ich wierzyciele dążą do odzyskania swoich pieniędzy i kierują niejednokrotnie sprawy do sądu. Po wystawieniu tytułu wykonawczego, kiedy dochodzi do egzekucji komorniczej, jednym z popularniejszych jej form jest zajęcie rachunku bankowego zadłużonej osoby.
Czy pieniądze z 500 plus są bezpiecznie na koncie bankowym?
Celem świadczenia wychowawczego „500 plus” jest, co zapisano w Ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, częściowe pokrycie kosztów związanych z opieką nad dzieckiem i zaspokojeniem jego życiowych potrzeb. W kodeksie postępowania cywilnego (Art. 833§6) wyliczono szereg świadczeń, które nie podlegają egzekucji komorniczej. Wśród nich, znajdują się, obok np. alimentów i dodatków pielęgnacyjnych, również świadczenia wychowawcze. Potwierdzenie, że świadczenie 500 plus jest świadczeniem wychowawczym, znajdziemy w Ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, w Rozdziale 2. Na stronie www.ms.gov.pl możemy przeczytać skierowany do komorników (w 2016r.) komunikat, w którym Minister Sprawiedliwości przypomina o wyżej wspomnianych zapisach i podkreśla, że pieniądze pochodzące z 500 plus nie mogą być przez komorników zajmowane na poczet nieuregulowanych długów. Minister przypomina także, że za naruszenie tych przepisów grozi komornikom odpowiedzialność dyscyplinarna: upomnienie a nawet wydalenie z zawodu.
Dlaczego zdarza się, że komornik zabiera świadczenie 500 plus?
Komornik prowadzący egzekucję z konta bankowego, nie zna źródła z jakiego pochodzą dostępne na rachunku środki. Podczas wykonywania czynności, bierze głównie pod uwagę to, jaką kwotę w każdym miesiącu musi pozostawić dłużnikowi do dyspozycji. W przypadku zablokowania konta, wolne od zajęcia komorniczego jest 75% minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli w 2018 roku, minimalne wynagrodzenie wynosi 2100 zł brutto, to 1575 zł brutto jest kwotą, z której dłużnik może skorzystać. Jeśli jednak komornik zablokuje pieniądze pochodzące ze świadczenia 500 plus, należy jak najszybciej skontaktować się z daną kancelarią i złożyć wniosek o zwolnienie spod zajęcia tych środków.
Co zrobić, żeby komornik nie zajął pieniędzy z 500 plus?
Aby zapobiec sytuacji, kiedy komornik nie wiedząc, skąd pochodzą pieniądze blokuje je, warto komornika uprzedzić, że na dane konto będą wpływać pieniądze z 500 plus i przedstawić potwierdzenie przyznania tego świadczenia. Innym rozwiązaniem na ochronę świadczenia wychowawczego 500 plus jest tzw. konto socjalne. Założenie takiego konta oferują obecnie różne banki. Konto socjalne jest wyjątkowe, gdyż komornik nie ma możliwości zajęcia znajdujących się na nim środków. Niezwykle ważne jest to, że na takie specjalne bezpłatne konto mogą wpływać tylko i wyłącznie pieniądze pochodzące ze świadczeń socjalnych. Po założeniu konta, należy zgłosić do komornika, że na ten konkretny rachunek będą wpływały środki niepodlegające egzekucji komorniczej.
Dodaj komentarz