Upadłość konsumencka może skutkować umorzeniem zobowiązań, których dłużnik nie jest w stanie spłacić. Zatem z oczywistych powodów nie leży ona w interesie wierzyciela, który może jednak skorzystać z przysługujących mu uprawnień i wpływać na postępowanie upadłościowe.
Podstawy ogłoszenia upadłości konsumenckiej
O ogłoszenie upadłości konsumenckiej może wnioskować dłużnik niewypłacalny. Ustawa Prawo upadłościowe określa stan niewypłacalności:
Art. 10. Upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny.
Art. 11. 1. Dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.
1a. Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.
Niewypłacalność nie może ponadto być następstwem umyślnego działania dłużnika lub jego rażącego niedbalstwa.
Miejsce wierzyciela w toku upadłości konsumenckiej
Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej i likwidacji majątku dłużnika sąd ustala plan spłaty wierzycieli bądź umarza zobowiązania dłużnika bez ustalenia tego planu. Postanowienie sądu w tym zakresie zapada po wysłuchaniu dłużnika, syndyka masy upadłościowej i wierzycieli. Mogą oni wpływać na decyzje sądu, jak również skorzystać z możliwości zażalenia na postanowienie. Na tym etapie sąd określa wysokość kwoty, jaką dłużnik będzie zobowiązany regulować przez maksymalnie 36 miesięcy (okres ten może być krótszy, przy czym może być także przedłużony) obowiązywania planu spłaty, zatem w interesie wierzyciela jest udział w procesie ustalania wysokości tej kwoty i sugerowanie sądowi korzystnych dla siebie rozwiązań.
Wierzyciel dysponuje, poza możliwością zaskarżania poszczególnych postanowień sądu upadłościowego, także innymi środkami w walce z nieuczciwym dłużnikiem. Może to być np. wniosek o zmianę planu spłaty, jeżeli wierzyciel uzyska informację o osiąganych przez dłużnika nowych dochodach. Jednak jednym z bardziej dotkliwych jest wniosek o umorzenie postępowania upadłościowego. Przesłanek złożenia takiego wniosku jest sporo: niewydanie syndykowi całego majątku, dokumentów, niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości w ustawowym terminie, jeżeli dłużnik był przedsiębiorcą, niepełne lub nieprawdziwe dane we wniosku o ogłoszenie upadłości, itp. Umorzenie postępowania upadłościowego pociąga za sobą dziesięcioletni brak możliwości ponownego wnioskowania o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Dodaj komentarz