Upadłość konsumencka ma funkcję oddłużeniową konsumenta oraz prowadzi za zaspokojenia wierzycieli. Jest to rozwiązanie ostateczne, co oznacza, że będąc na granicy niewypłacalności, warto rozważyć inne sposoby wyjścia z trudnej sytuacji finansowej. Należy pamiętać, że ogłoszenie upadłości wiąże się z określonymi skutkami prawnymi. Dobrze jest zapoznać się z tymi konsekwencjami przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Wtedy okaże się, które rozwiązanie będzie w danej sytuacji najkorzystniejsze.
Przede wszystkim – zdrowy rozsądek
Obecnie dość często zdarza się, że ludzie życie wypełnione przedmiotami i atrakcjami przedkładają nad poczucie stabilności i bezpieczeństwa (również finansowego). Żyjąc w ten sposób łatwo wpaść w finansowe kłopoty. Wydatki nieadekwatne do posiadanego majątku i dochodów najczęściej powodują zadłużenie. To z kolei nieraz popycha dłużników do zaciągania kolejnych zobowiązań. Niestety zadłużenie nie znika a zwiększa się.
Zanim sięgnie się po środki ostateczne, warto rozważyć prostsze rozwiązania. Naturalną reakcją w tego rodzaju położeniu jest zwrócenie się o pomoc do osób najbliższych. O ile długi nie są zbyt wysokie. Czasem wsparcie rodziny i przyjaciół może być wystarczające. Jeżeli jednak zobowiązania przekraczają możliwości najbliższych, można rozważyć sprzedaż najkosztowniejszych elementów majątku, które przy tym nie są konieczne do normalnego funkcjonowania. Najczęściej wówczas sprzedaje się sprzęt RTV i AGD, biżuterię, ubrania lub sprzęty komputerowe.
Czego należy się wystrzegać?
Jednym z najczęściej powtarzanych błędów, przynoszącym przy tym fatalne skutki, jest wpadanie w tzw. „spiralę kredytową”. Kolejny kredyt zaciągany z nadzieją pomniejszenia swoich kłopotów jest wyjściem ryzykownym i nierozsądnym. Kiedy sytuacja jest naprawdę trudna, warto rozważyć złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Ostateczność, czyli upadłość konsumencka
Bankructwo osobiste zaspokaja żądania wierzycieli oraz umarza – częściowo lub w całości – długi konsumenta. Należy jednak pamiętać, że droga do oddłużenia jest zazwyczaj długa, kosztowna, wymagająca cierpliwości i rzetelności ze strony dłużnika. Z upadłości mogą skorzystać osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej, które nie są w stanie regulować swoich zobowiązań wymagalnych. Dla powodzenia procesu upadłościowego nie ma znaczenia ani liczba, ani charakter wierzycieli (mogą być nimi banki, parabanki lub prywatni pożyczkodawcy). Pierwszym krokiem do uzyskania upadłości jest złożenie wniosku do sądu. To początek długiej drogi do uzyskania oddłużenia i…spokoju.
Dodaj komentarz