Roszczenia majątkowe, poza wyjątkami uwzględnionymi w ustawie, ulegają przedawnieniu, a regulacje z tym związane zawarte są w Kodeksie cywilnym. Przedawnienie roszczeń dotyczy wielu dłużników i wierzycieli, ale nie każdy z nich zetknął się z tym zagadnieniem. Mówiąc najkrócej- przedawnienie roszczeń chroni dłużników przed zbyt długą niepewnością o los ich niespłaconego zobowiązania. W praktyce oznacza to, że jeżeli wierzyciel nie skorzystał z prawa i możliwości do dochodzenia swojego roszczenia, to po upływie określonego czasu, dłużnik może się od zapłaty uchylić. Jest to równoznaczne z tym, że wierzyciel nie będzie mógł domagać się uregulowania zaległych należności i przymusowo ich egzekwować.
Dnia 09 lipca 2018 r. wszedł w życie zapis dający wierzycielom nadzieję, że pomimo przeminięcia terminu przedawnienia, jeżeli będą tego wymagały względy słuszności, upływ czasu przedawnienia nie zostanie przez sąd uwzględniony. Wspomniana wyżej data, przyniosła bardzo znaczącą zmianę także w kwestii samego terminu przedawnienia. Termin przedawnienia, jeżeli tylko przepisy nie mówią inaczej, wynosi obecnie sześć lat (było dziesięć). W przypadku roszczeń o świadczenia okresowe i związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, czas ten (niezmiennie) wynosi trzy lata. Przedawnienia związane z prowadzeniem firmy odnoszą się do roszczeń, jakie przedsiębiorca kieruje przeciwko konsumentowi lub innemu przedsiębiorcy. Roszczenia konsumenta wobec firmy przedawniają się po sześciu latach. Od dnia w którym dane roszczenie stało się wymagalne, rozpoczyna się bieg przedawnienia. Nie ma możliwości, aby terminy przedawnień były wydłużane lub skracane. Istnieje jednak grupa roszczeń, co do których bieg przedawnienia nie rozpoczyna się lub ulega zawieszeniu. Są to:
- roszczenia dzieci przeciwko rodzicom w czasie trwania władzy rodzicielskiej,
- roszczenia osób niemających pełnej zdolności do czynności prawnej przeciwko tym, którzy sprawują nad nimi opiekę przez czas jej trwania,
- roszczenia jednego małżonka względem drugiego w czasie trwania małżeństwa,
- roszczenia, kiedy to osoba uprawniona nie może ich dochodzić z powodu zaistnienia siły wyższej do czasu ustąpienia przeszkody uniemożliwiającej działanie.
Każdy rozpoczęty bieg przedawnienia może zostać przerwany. Dzieje się tak jeżeli:
- dłużnik uznał roszczenie,
- wszczęto mediację,
- miała miejsce przed sądem lub innym organem powołanym do rozpatrywania tego typu spraw czynność, której celem było dochodzenie, ustalenie, zaspokojenie albo zabezpieczenie roszczenia.
Po tym jak przedawnienie zostanie przerwane, czas przedawnienia biegnie od nowa. Chcemy zaznaczyć, że przedawnienie roszczenia nie sprawia, że roszczenie wygasa. Ewentualna jego spłata jest zgodna z prawem. Jeśli dłużnik spłaci swój dług nawet w czasie kiedy roszczenie się przedawniło, to nie ma podstaw, aby domagać się zwrotu tych pieniędzy.
Dodaj komentarz